BioNTech може да разработи ваксина срещу рак до края на десетилетието
©
В интервю за ВВС проф. Тюречи описа как технологията на иРНК в основата на ваксината на BioNTech срещу коронавируса може да бъде използвана, за да подготви имунната система да атакува раковите клетки. На въпрос кога ваксините срещу рак, базирани на иРНК технологията, може да бъдат готови за употреба при пациенти, проф. Шахин уточни, че те може да бъдат достъпни "преди 2030 г.“.
Припомня се, че иРНК ваксината работи, като пренася генетичните инструкции за безвредни шипове на коронавируса в тялото. Инструкциите се поемат от клетки, които произвеждат шиповия протеин. След това тези протеини или антигени се използват като "плакати за издирване“ – като "инструктират“ антителата на имунната система и другите защити какво да търсят и атакуват.
Същият подход може да се използва, за да се подготви имунната система да търси и унищожава раковите клетки, казва Тюречи, главен медицински директор на BioNTech. Вместо да носи код, който идентифицира вирусите, ваксината ще съдържа генетични инструкции за ракови антигени – протеини, които обикалят повърхностите на туморните клетки.
BioNTech работеше върху иРНК ваксини срещу рак преди началото на пандемията, но фирмата се насочи към производството на ваксини срещу Ковид-19 на фона на глобалната извънредна ситуация. Фирмата вече има няколко ваксини срещу рак, които са в процес на клинични изпитвания. По думите на Тюречи след развитието и успеха на ваксината Pfizer/BioNTech срещу Ковид-19, компанията се връща към "нашата работа срещу рака“.
Германската фирма се надява да разработи лечения за различни видове рак, включително на дебелото черво и кожата.