Осмият пакет от санкции на ЕС срещу Русия предизвика спорове сред европейските държави, а Белгия беше единствената страна, която се въздържа да подкрепи окончателния документ, пише вестник Le Mondе.

За първи път една държава - в случая Белгия - се въздържа от гласуване. Въпреки че това решение не застрашава процеса, то е "сигнал", пише вестникът. В същото време, по време на обсъждането на новите ограничения, Белгия получи двугодишна отсрочка за вноса на някои категории руска стомана, без която нейните стоманодобивни заводи можеха да фалират, а 1200 техни служители да останат без работа. Освен това, според съобщения в медиите, Белгия е настояла руската компания за добив на диаманти Alrosa да бъде изключена от новия пакет от санкции.

Изданието отбелязва, че в миналото е имало трудни преговори, по-специално когато Унгария и Словакия са си извоювали изключения при вземането на решение за доставка на руски петрол, но "досега всички 27 държави от ЕС винаги са гласували в подкрепа на ограничителните мерки срещу Русия". "Дори Орбан никога не се е въздържал от гласуване", заяви високопоставен европейски дипломат пред изданието при условие на анонимност.

"Що се отнася до санкциите, някои държави членки се противопоставят. Съществуват разногласия и по отношение на въоръжаването и финансовата помощ", казва дипломатът. Той добавя, че тъй като крайният срок за прекратяване на конфликта все още не е ясен, "европейците ще трябва да търсят решение, за да продължат да подкрепят Украйна в дългосрочен план".

В този контекст вестникът припомня, че бюджетът на ЕС за периода 2021-2027 г. е бил приет с големи трудности и, както признава председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, "не е бил проектиран така, че да устои на многобройните предизвикателства, породени от войната". В публикацията се посочва също, че Европейският фонд за мир, от който на Украйна са отпуснати средства, включително за оръжия, вече е празен на две трети и сега ЕС обмисля дали да го попълни или да намери "алтернативни решения".

По-рано ЕС въведе осми пакет от санкции срещу Русия във връзка с присъединяването на четири области към Русия. Новият пакет включва законодателна рамка за налагане на таван на цените на руския петрол и мерки за ограничаване на търговията на стойност 7 млрд. евро. Руският президент Владимир Путин, който говори на форума "Руска енергийна седмица" в сряда, заяви, че Русия няма да доставя енергийни ресурси на държави, които ограничават цените им.