Общата митническа тарифа от 10 % бе обявена от президента на САЩ в сряда (2 април) вечерта, когато речта му по случай така наречения "Ден на освобождението“ предизвика шокови вълни на световния фондов пазар, тъй като той отприщи мащабни тарифи върху вноса, пише Sky News.

За 9 април са предвидени много по-високи мита срещу "най-лошите нарушители“ (какато ги нарича Тръмп) , като например 20 % за ЕС и 34 % за Китай.

В четвъртък( 3 април) влезе в сила тарифа от 25 %, наложена на всички чуждестранни автомобили, внасяни в САЩ.

Базовата тарифа влезе в сила в момент, когато фондовите пазари рязко се сринаха на фона на търговската война, предизвикана от радикалните мерки на Тръмп и ответните тарифи на Китай в размер на 34% върху вноса от САЩ от 10 април.

Как реагираха пазарите

Водещият британски фондов пазар - FTSE 100 - претърпя най-лошия си дневен спад от повече от пет години, като на 4 април затвори с 4,95% надолу - ниво, което не е виждано от март 2020 г.

И трите основни индекса в САЩ, включително The Dow Jones Industrial Average, S&amp, P 500 и Nasdaq Composite, се понижиха с повече от 5% при затварянето на пазара в петък, което направи най-лошия ден на американските пазари от пандемията COVID-19 насам.

Откакто президентът на САЩ обяви митата, анализаторите изчисляват, че около 4,9 трлн. долара са били загубени от стойността на световния фондов пазар.

Докато фондовите пазари се колебаеха, Тръмп до голяма степен бе извън полезрението на обществеността на своето голф игрище, където изпрати множество предизвикателни съобщения в социалните медии, гарантиращи "победата на американската икономика".

Едно от посланията му в социалната мрежа Truth Social гласи: "Големият бизнес не се притеснява от тарифите, защото знае, че те ще останат тук, но се е съсредоточил върху холямата красива сделка, която ще УСИЛИ нашата икономика. Много важно. Продължава в момента!!!"

Великобритания и ЕС обещаха "мощен отговор"

Министър-председателят на Великобритания Кийр Стармър е разговарял с австралийския министър-председател Антъни Албанезе и италианския премиер Джорджа Мелони, съобщиха по-рано от "Даунинг стрийт 10".

Публикувайки отчет за отделните им разговори в петък, номер 10 заяви, че лидерите са се съгласили, че "една тотална търговска война би била изключително вредна“.

Говорител на британския кабинет заяви, че Кийр Стармър "ясно е заявил, че отговорът на Обединеното кралство ще се ръководи от националния интерес“ и че официалните лица "спокойно ще продължат подготвителната си работа, вместо да бързат да предприемат ответни мерки“.