Байдън и Шолц призоваха Конгреса на САЩ да деблокира помощта за Украйна
©
Шолц след разговор с Байдън в Белия дом, продължил около час и 45 минути, изрази оптимизъм, че военната помощ на САЩ за Украйна ще остане в сила. Шолц също предупреди, че способността на украинската армия да защитава собствената си страна ще бъде застрашена, ако не бъде взето съответно решение в Конгреса на САЩ.
"Ето защо и двамата сме твърдо убедени, че това трябва да се случи сега, но също така сме оптимисти, че Конгресът на САЩ в крайна сметка ще вземе такова решение. "Това би било правилното послание към руския президент Владимир Путин, че надеждата му за намаляване на западната военна помощ за Украйна е напразна", коментира Шолц.
САЩ и Германия са най-важните доставчици на оръжие за Украйна. Шолц оценява стойността на доставената и обещана военна техника от Германия на повече от 30 милиарда евро (59.22 милиарда лева), докато САЩ посочват, че обемът на военната им помощ е 44 милиарда щатски долара, или около 81 милиарда лева.
И Шолц, и Байдън в момента са изправени пред различни предизвикателства при поддържането на помощта за Украйна.
Германският канцлер стартира инициатива в началото на годината за насърчаване на страни партньори от ЕС, особено икономически силни като Франция, Испания и Италия, да предоставят повече подкрепа на украинската армия, с ограничен успех досега.
От месеци Байдън се опитва да получи милиарди нова помощ за Киев чрез Конгреса.
Републиканците на Доналд Тръмп го блокират, но наскоро изразиха известно желание да отблокират помощта, поне в Сената, но решение все още не се вижда.