BZ: Украинските войници бягат от фронта "на цели отряди"
©
Подготвя ли се Украйна за решения през късната есен? Дори преди победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ и правителствената криза в Германия, военно-политическата ситуация за президента на Украйна Володимир Зеленски изглеждаше изключително плачевна. Наближава сурова зима и вълна от дезертьори сега се добавя към проблема с недостига на оръжия с голям обсег, отбелязват от редакцията.
Украинският пацифист и "съзнателно избралият да се откаже от военна служба“ Руслан Коцаба споделя пред BZ, че ВСУ наблюдават рязко увеличение на броя на дезертьорите по целия над 1200-километров фронт в източната и южната част на страната. "Нашите войници вече не напускат позициите си сами, те бягат на цели отряди“, каза бившият лидер на украинското пацифистко движение.
След това повечето дезертьори живеят "в сенки“ и "не смеят“ да се покажат на улицата. "Някои се осмеляват да отидат нелегално в Румъния като бежанци“, казва Коцаба. Самият той живее в САЩ; украинските органи за сигурност го обвиняват в държавна измяна поради антивоенната му позиция. В проправителствените среди го смятат за проруски настроен.
Украинският мирен активист изглежда не се вълнува от това. Той презира Путин толкова, колкото и Зеленски. "След почти 1000 дни война Западът бавно осъзнава, че Украйна е уморена, хората не са в състояние да се борят за нещо безнадеждно“.
Коцаба цитира като пример множество видеоклипове в социалните мрежи, в които военни служители насила отвеждат мъже за служба. Въпреки това, в разговор с Berliner Zeitung, мъжът също така посочва, че медиите на Запад отразяват събитията по различен начин.
Според британското издание The Economist в Украйна има пропаст в доверието между обществото, армията и политическото ръководство. Анонимен източник от Генералния щаб на ВСУ посочва, че през последните седмици почти една пета от военнослужещите са напуснали незаконно позициите си близо до фронтовата линия. На свой ред украински и руски медии също публикуваха новини, че делът на дезертьорите във ВСУ достига 20%.
Върховната Рада започна да прави нещо срещу бягството от армията едва в началото на октомври. Отсега нататък дезертьорите, напуснали военна част без разрешение, вече не трябва да бъдат незабавно наказвани, както беше преди. Вместо това ще им бъдат дадени 72 часа да се върнат в поделението си. В този случай войникът няма да понася санкции и отново ще може да получава заплатата си, както и други придобивки.
Промяната в закона илюстрира тежката военна ситуация в Киев. Острият проблем с личния състав, неопитните новобранци, липсата на срокове за демобилизация и непрекъснато нарастващият брой мъже, напускащи родината си, са главоболие за правителството на Зеленски. Според украинските медии преди няколко седмици председателят на Върховния съд Станислав Кравченко е предупредил, че "има ясна тенденция към увеличаване на неразрешеното изтегляне от военни части“.
Мъжете на възраст между 18 и 60 години имат право да напуснат законно родината си само при изключителни обстоятелства. Десетки украинци всеки ден се опитват да напуснат страната през т.нар. "зелена граница“ на запад: през Дунав или река Тиса в Румъния, през Карпатите в Словакия или през загражденията в Полша или Молдова.
Наскоро публикуваните данни от Главната прокуратура на Украйна са шокиращи: само през първата половина на 2024 година украинските власти са образували повече от 29 000 наказателни дела на основание дезертиране. И цифрите за тази година са значително по-високи от тези за предходни години. За цялата 2023 година са образувани 24 000 наказателни дела; а през 2022 година - малко под 10 000.