Само допреди няколко месеца едва ли някой бе чувал името Бахмут – даже и в Украйна. Но откакто градът – някога със 70 000 жители - се превърна в гореща точка на фронтовата линия между настъпващите руски войски и украинската отбрана, той стана печален символ на войната на изтощение в източната част на Украйна. И този символ може – в най-лошия случай – да възвести началото на края на безрезервната подкрепа на Запада за Украйна, коментират в редакцията на германския вестник BILD.

"Фокус“ представя превод на материала без съкращения и редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му.

Защото при Бахмут призраците и стратегиите за развитието на войната са разделени. Не само в Киев, където президентът Володимир Зеленски и началникът на Генералния щаб Валери Залужний спорят за правилната стратегия за защита на Донбас, но и във Вашингтон- най-важният донор на оръжия за Украйна.

Няма друг начин да тълкуваме думите на министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин, който подчерта: "Не искам да омаловажавам огромната работа, която украинските войници и украинското ръководство са положили за защитата на Бахмут, но мисля, че запазването му има по-скоро символична стойност, отколкото стратегическа и оперативна“.

Остри думи по адрес на Киев и президента Володимир Зеленски, който досега отхвърля всякаква препоръка от Генералния си щаб за изтегляне от Бахмут. А сега идва ясен знак от Вашингтон, че защитата на града се разглежда само като акт със "символична стойност“.

С други думи, САЩ се притесняват, че украинската армия ще задържи Бахмут твърде дълго, въпреки че градът не играе стратегическа роля в хода на войната. Защото отбраната на Бахмут, наричан "месомелачката“, струва скъпо и на Украйна. Войници от ВСУ умират всеки ден, защитавайки части от града срещу повтарящите се атаки на руските войски.

Сходно е мнението и на представители на военните кръгове в Брюксел.

По данни на изданието Politico "няколко западни военни се оплакват“, че както войските, обучени за контранастъпление, така и голяма част от доставените боеприпаси в момента се използват в Бахмут, вместо - както беше планирано - за освобождаване на по-рано превзети от руснаците територии.

Още един задълбочаващ се проблем в Украйна (пряко свързан с Бахмут) е и липсата на западни боеприпаси.

Украинската армия изстрелва хиляди снаряди на ден, за да спре настъпващите наемници от "Вагнер“ около града. Боеприпаси, които не може да се попълват със същото темпо. "Работим по проблема, но това ще отнеме време“, коментира западен дипломат пред BILD.

"Липсата на боеприпаси и неясните политически насоки от Киев пречат на Украйна да се защитава ефективно“, допълни източникът на редакцията.

Критики към стратегията на Зеленски за Бахмут бяха изразени и в самата Украйна. Военният анализатор Олег Жданов дори заяви: "Можем да загубим тук всичко, което искахме за контраофанзивата“.

Украйна си губи времето в Бахмут, опитвайки се да защити града, докато масовите доставки на оръжие, които бяха обещани от началото на годината, пристигнат в страната.

Повече от 10 000 украински войници в момента се обучават да използват оръжейни системи от германски, американски и британски произход. Повече от 500 танка и бронетранспортьора с обучени войници ще бъдат изпратени в Украйна до месец юни. Тези оръжия и войници трябва да бъдат използвани за връщането на загубената територия и може би също така за напредване дълбоко в окупираната от Русия територия на Украйна.

С това е наясно и основателят на ЧВК "Вагнер“ Евгений Пригожин, който в понеделник публикува два изтекли видеозаписа на украински войници, които се обучават на американски бронетранспортьори Bradley.

Прогнозата на Пригожин: В момента висши украински офицери планират "развитие на военни действия“ заедно със западни военни. С оглед тази информация Украйна ще започне мощна контраофанзива най-късно до юни.