BI: ВСУ направиха голям залог с Курската си офанзива. Струваше ли си рискът
©
Имаше известни загуби, но нападението в Курск даде на украинците възможност да се откъснат от бавната, брутална и размиваща се отбранителна ситуация у дома и да преминат в настъпление, както и да отклонят руските ресурси. А и все още има възможност това да помогне на Киев в потенциални мирни преговори.
"Трудно е да се каже, докато всичко не се развие, но все пак бих казал, че това беше добър ход", коментира действията на Украйна в Курск през последните месеци Марк Канчън, старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания.
Операцията на Украйна в Курск е шанс да се промени статуквото
Операцията на Украйна в Курск беше изненада за наблюдателите на войната, за международните партньори на Украйна, за руските войници, защитаващи границите на страната, и дори за много от собствените войски на Киев.
Украйна заяви, че се опитва да създаде буферна зона, да напрегне руските бойни ресурси и да си осигури земя и пленници за преговори с Москва.
Украйна вероятно се стреми и да повиши моралния дух на уморените си сили, както и да даде знак за сила на западните държави, които може би са се уморили да оказват подкрепа.
Настъплението също така даваше възможност на Украйна да поеме инициативата и да пренесе битката на руска земя. Отдавна е прието, че поемането на инициативата е от ключово значение за спечелването на войни.
Без нея, подобно на шахмата, "постоянно сте в отбрана, а противникът ви притиска в ъгъла", посочва Джордж Барос, военен експерт в Института за изследване на войната.
Съществува риск рано или късно да останете с "поредица от лоши решения, които предпочитате да не вземате“, добавя той. Да оставите противника си да държи инициативата във войната е "начинът, по който в крайна сметка губите".
Украйна също доказа, че има повече карти за игра в тази война
Полковник Хамиш де Бретън-Гордън, бивш командир на Обединените химически, биологични, радиологични и ядрени сили на Обединеното кралство, изтъква използването на безпилотни летателни апарати от страна на Украйна и ефективното използване на украинските бронирани маневрени бойни средства.
Но тези маневри са стрували скъпо
Първоначалната реакция на Русия и последиците от нея
Реакцията на Москва се забави, което позволи на Украйна да завземе още територии. Въпреки това Русия успя да избегне значително отслабване на позициите си на други фронтове и армията ѝ възобнови настъплението си през есента.
Украйна, от друга страна, беше принудена да пренасочи сили от други райони, което затрудни отбраната ѝ. Според украинското командване обаче това е била необходима стъпка, за да се намали натискът върху фронтовете и да се ограничи руското настъпление.
По данни на британското разузнаване Русия е понесла значителни загуби Курска област: над 38 000 войници и повече от хиляда единици техника. В същото време Украйна запази значителна територия, което можеше да бъде важен аргумент в преговорите.
"Който контролира Курск, вероятно ще бъде в по-силна позиция да преговаря за прекратяване на огъня", заяви полковник Хамиш де Бретън-Гордън.
Отплати ли се операцията?
Експертите са разделени по този въпрос. "Това беше смел ход, който временно постави Русия в отбранителна позиция", посочва Савил. Той обаче смята, че продължителното задържане на Курската област може да е било грешка.
От своя страна Барос нарече офанзивата пример за това как Украйна се опитва да диктува условията на войната.