Докато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се подготвя за встъпването си в длъжност на 20 януари, Киев и Москва се опитват да спечелят по-добри позиции преди вероятните преговори. Business Insider прогнозира четири варианта за по-нататъшното развитие на събитията във войната в Украйна след завръщането на Тръмп в Белия дом.

Споразумение за прекратяване на огъня и замразени фронтови линии

Възможността за временно прекратяване на военните действия се върна на дневен ред след преизбирането на Тръмп. Според сътрудника на Chatham House за Русия и програмата за Евразия Джон Лоу Украйна изглежда се отдалечава от своята "максималистка позиция“ за връщане на всички окупирани територии, като Киев иска "стабилни гаранции за сигурност от Запада“.

Много анализатори казват, че всяка мирна сделка вероятно ще бъде крехко. Русия превзе Крим със сила през 2014 г., преди да започне пълномащабна инвазия през 2022 г. Путин също многократно е наричал независимостта на Украйна фиктивна и много наблюдатели се притесняват, че многогодишна пауза ще позволи на Русия да обучи повече войски и да натрупа повече оръжия, преди да атакува отново“, се казва в материала.

Марк Кейнсиан, старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания, смята, че всяко мирно споразумение, постигнато с посредничеството на Тръмп, вероятно ще включва някаква форма на териториална отстъпка:

"Трудно е да си представим, че това е устойчиво. Лесно е да си представим нова война след няколко години“.

Дълга война

Друг сценарий е, Русия да откаже да направи компромис и боевете да продължат. Така военни експерти от Института за изследване на войната (ISW) многократно са твърдяли, че руските лидери вярват, че печелят на бойното поле и сега е малко вероятно да са готови за сериозни преговори.

В същото време една дълга война вероятно ще изчерпи военните ресурси на Русия. Москва губи бронирани машини със скорост, която може да е непоносима за нея и може да се нуждае от още един кръг от мобилизация, за да продължи да компенсира загубите на войски.

Победа за Русия

Путин искаше бърза военна победа, когато войските му започнаха пълномащабно нахлуване. Близо три години по-късно тази цел беше ерозирана, но Москва все още може да претендира за победа - което вероятно би означавало окупиране на по-голямата част от Украйна и сваляне на управлението на Зеленски.

Според Кейнсиан най-лошият сценарий за Киев би бил фронтовите линии на неговите въоръжени сили да се сринат поради липса на ресурси или промяна в международната подкрепа. В такъв случай Украйна вероятно ще бъде принудена да отстъпи големи части от територията си, като "всичко на изток от Днепър“ потенциално ще попадне под руски контрол или чрез анексиране, или чрез ефективен контрол.

Украинска победа и руско отстъпление

Украинците имаха надежда да спечелят войната след някои забележителни ранни успехи, като например освобождаването на Харковска област през 2022 г., казва украинската журналистка Светлана Моренец. Според нея, въпреки че хватката на Путин върху властта изглежда силна, войната е разкрила някои от най-големите пукнатини от идването му на власт, като въоръженото въстание на наемниците от ЧВК "Вагнер“ и протестите срещу мобилизацията:

"Но като се има предвид целта на Тръмп за постигане на бързо прекратяване на военните действия, продължаващото настъпление на Русия на изток и състоянието Киев, който е изправен пред намаляващи ресурси и сриващ се морал, ясна победа на Украйна изглежда невъзможна засега“.