Азиатските фондови пазари се сриват, а Тръмп заяви, че е трябвало да получат "лекарство"

©
Отвъдморските финансови пазари се сринаха в началото на търговията в понеделник (7 април), а американските фондови фючърси са подложени на нов натиск от продажби, след като водещите индекси се сринаха миналата седмица на фона на опасенията на инвеститорите за икономическите последици от последния тарифен залп на администрацията на Тръмп.
Японският индекс Nikkei 225 се срина с близо 8% малко след отварянето на пазара в Токио, макар че до обяд спадът му беше 6%. Австралийският S&, P/ASX 200 спадна с повече от 6%. Южнокорейският Kospi загуби 4,4%.
Фючърсните контракти върху индекса Nasdaq 100 поевтиняха с 5% в началото на търговията в Азия, а фючърсите върху S&P 500 и Dow Jones Industrial Average потънаха с по над 4%.
Фондовите пазари по света се разпродадоха миналата седмица, след като на 2 април президентът Тръмп обяви минимално 10% мито върху целия внос от САЩ и "реципрочни“ налози върху близо 90 държави. Глобалната тарифа влезе в сила в събота, а реципрочните мита ще бъдат въведени на 9 април.
Мащабът на тарифите изненада инвеститорите, като изпрати американските акции в най-резкия им спад от пет години насам и унищожи богатството на инвеститорите в размер на трилиони. Много икономисти предупреждават, че налагането на широки мита върху стоките, доставяни в САЩ, може да повиши инфлацията, да намали разходите на потребителите и да навреди на икономическия растеж.
В отговор на САЩ Китай заяви в петък, че от 10 април ще наложи 34% мито върху вноса на всички американски продукти. През март Пекин също така започна да налага 15% данък върху американските селскостопански продукти, включително пилешко, свинско и соеви зърна.
"Китай и САЩ сега са вкопчени в играта на пиле, като рискът от тежка глобална търговска война надвисва над финансовите пазари“, заявяват в бележка до инвеститорите анализатори от Pantheon Macroeconomics.
Откакто Тръмп представи последните мита миналата седмица, индексът S&P 500 се понижи с близо 14%, а индексът на сините чипове Dow - с 12%. Nasdaq се е понижил с близо 16% за този период, което поставя тежкия технологичен индекс в мечи пазар - когато акциите спадат с поне 20% от последния си връх.
Най-високите мита от 1909 г. насам
Откакто встъпи в длъжност в Белия дом през януари, Тръмп наложи 25% мита върху вноса от Канада и Мексико, повиши рязко вносните мита върху китайските стоки и наложи 25% данък върху чуждестранните автомобили, наред с други мерки, насочени срещу търговските партньори на САЩ.
Средната митническа ставка на САЩ върху вносните стоки в момента е на най-високото си ниво от 1909 г. насам.
В неделя Тръмп заяви, че няма да отстъпи от митата си, освен ако други държави не изравнят търговията си със САЩ.
Говорейки пред репортери на борда на Air Force One, президентът заяви, че не иска световните пазари да се сринат, но че "понякога трябва да се вземе лекарство, за да се оправи нещо".
Високопоставени служители от администрацията на Тръмп твърдо защитават търговските си политики, като в неделя заявиха, че повече от 50 държави, обект на последния кръг мита, са поискали преговори.
В изказване в неделя министърът на търговията Хауърд Лутник заяви, че митата "определено ще останат в сила в продължение на дни и седмици. Президентът трябва да възстанови световната търговия."