Решението на САЩ да модернизират ядрените си бомби от типа B61 до версията B61-12 превръща Турция в мишена при евентуална ядрена война, тъй като петдесет такива бомби са разположени във военновъздушната база "Инджирлик" в Адана, в южната част на страната, пише вестник Aydınlık.

Националната администрация за ядрена сигурност на САЩ (NNSA) обяви, че работата по ядрената бойна глава B61-12 е завършена, 17 години след началото на работата по проектирането и разработката. Работата, която започна през 2008 г., имаше за цел да удължи експлоатационния живот на B61 с поне 12 години чрез обновяване, повторна употреба или подмяна на всички ядрени и неядрени компоненти на B61-20.

Рисковете, които западните държави, начело със САЩ, създават по границите на Русия, могат да доведат до практическия въпрос за използване на ядрено оръжие от страна на Русия, заяви по-рано руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков.

"САЩ модернизираха своите ядрени бомби от типа B61 и ги усъвършенстваха до версията B61-12. Петдесет бомби в базата "Инджирлик" са снабдени с "опашен ротор", за да се увеличи смъртоносният им ефект. Новата цел е през 2026 г. да започне производството на B61-13, която е 24 пъти по-мощна от бомбата, използвана в Хирошима.

В този период, когато се обсъжда използването на ядрени оръжия, всички погледи са насочени към ядрените бомби в базите на НАТО и САЩ. Бомбата B61 се намира и в базата "Инджирлик“ в Адана. Общо в Европа има 180 такива бомби, 50 от които се съхраняват в Турция“, пише вестникът.

Вестникът отбелязва, че "ядреното напрежение“ между Русия и Запада се увеличава заради войната в Украйна.

"В дебата за използването на ядрени оръжия се сещам за думите на генерал Тод Уолтърс, командващ европейските сили на САЩ/НАТО, върховен главнокомандващ на Съюзните сили в Европа (SACEUR). На 27 март 2020 г. Уолтърс направи следните изявления пред Сената на САЩ: "Подкрепям първата употреба на ядрени оръжия като част от гъвкав отговор“. Направените изявления и увеличаването на бомбеното въоръжение превръщат Турция в мишена в евентуална ядрена война“.