Австрия "вероятно“ ще се откаже от ветото си срещу пълноправното членство на Румъния и България в Шенгенското споразумение в рамките на унгарското председателство на Европейския съюз. Това стана ясно след среща в заснежената Будапеща между министрите на външните работи на трите държави, съобщава австрийският вестник Der Kurier.

"Нека пресечем моста, когато сме там“, заяви Герхард Карнер, което според изданието означава: всичко все още не 100% сигурно. Пълноправното членство може да започне още на 1 януари 2025 година; вътрешните министри на ЕС трябва да гласуват решението преди това. Очаква се това да се случи на 12 декември.

Въпреки всички усилия, положени от България и Румъния през последните месеци, това, което все още е необходимо, е "пакет за защита на границата", който бе обявен след срещата: 100 гранични полицаи (включително австрийски) на външната граница на ЕС между България и Турция, продължаване на контрола на вътрешните граници и забрана за пропускане на нелегални мигранти и контрабандисти.

"Австрия надделя и направи самата себе си и Европа по-безопасни“, обяви Карнер. През 2022 година Австрия е хванала 70 000 нелегални мигранти на източната граница, сега са 3000. Нулево незаконно преминаване на границата, "това трябва да е целта“, обясни вътрешният министър на Виена.

През последните седмици вече стана ясно, че спорното вето на Австрия скоро може да бъде отменено. Нидерландия, която първоначално също се противопостави на присъединяването към Шенген, макар и по-малко шумно, вече се отказа от блокадата - всичко, което липсва, е решението в парламента, което се смята за безопасно въпреки дясното правителство.

Според Министерството на вътрешните работи във Виена незаконните преминавания на границите на ЕС са намалели с 42% между януари и ноември тази година в сравнение със същия период на миналата година; още по-силен за Балканския маршрут. От януари насам незаконните преминавания на границата в България са с 47 на сто по-малко спрямо същия период на миналата година, а в Румъния - с 53 на сто.

Представеният в Будапеща пакет за контрол по външните граници предвижда изпращането на общ контингент гранични служители, които ще бъдат разположени на българско-турската граница, обясни унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер. Подробностите и точният брой на служителите, които всяка страна ще изпрати, ще бъдат изяснени до декември.

Освен това, на границата между Румъния и България граничният контрол ще продължи още "известно време“, допълни Карнер.