Австрия допусна спирането на преговорите за присъединяване на Черна гора към ЕС
©
"Няма да пренебрегнем това в Брюксел, ако страната реши да тръгне по грешния път. Ние искаме тази страна да продължи по пътя на ЕС. Всичко друго би било лошо за правителството и катастрофа за хората", коментира първият дипломат на Виена.
Австрийският външен министър определи закона за ограничаване на правомощията на президента на Черна гора като "много съмнителен" и подчерта, че "ако бъде приложен, ЕС ще трябва да преразгледа позицията си относно (преговорите за членство)" на страната.
Шаленберг е в Подгорица на посещение заедно със словенския външен министър Таня Файон. Австрийският министър нарече посещението си "ясно предупреждение" към властите в Черна гора. Външните министри на двете държави от ЕС поискаха приемащата страна да започне процедурата по попълване на свободни позиции в Конституционния съд "не по-късно от края на тази седмица" и да я завърши до края на януари 2023 г., в противен случай те заплашват да не признаят сформираното правителството на Черна гора.
На 12 декември парламентът на Черна гора прие за втори път с мнозинство поправки в закона за президента, стесняващи правомощията му. Това предизвика възмущение от страна на привърженици на Мило Джуканович, които организираха протест до сградата на законодателния орган.
Приетите промени в закона ограничават конституционните правомощия на държавния глава. В резултат на това се променя процедурата за даване на мандат за съставяне на правителство. Това право, съгласно новите поправки, преминава от президента към парламентарното мнозинство. Депутатите вече бяха гласували тези промени в началото на ноември, но Джуканович отказа да подпише документа и го върна за преразглеждане. Държавният глава мотивира позицията си с несъответствието на документа с разпоредбите на Основния закон на страната и невъзможността да се прецени неговата допустимост преди заемането на четири вакантни места в Конституционния съд на републиката.