Международен екип от астрономи, ръководен от специалисти от Университета в Кеймбридж, откри най-старата галактика, наблюдавана някога. Той е възникнал преди повече от 13 милиарда години, когато Вселената е била само на 700 милиона години. Изследването е публикувано в научното списание Nature.

Откритието е направено с помощта на космическия телескоп "Джеймс Уеб“.

Както показват наблюденията, процесите на звездообразуване в отворена система са спрели отдавна. Астрономите смятат, че раждането на нови звезди е прекъснато поради различни фактори, които са лишили клъстера от газ. Това може да се случи поради активността на свръхмасивна черна дупка или по други причини.

"Всичко изглежда се е случвало по-бързо и по-драматично в ранната Вселена и това вероятно засяга и галактики, които са преминали от образуване на звезди към латентност или изчезване“, обяснява космологът Тобиас Лусер, водещ автор на изследването.

Тъй като галактиката се намира много далеч от Земята, астрономите са я наблюдавали такава, каквато е била преди 13 милиарда години. Експертите не изключват, че системата може да се върне към живот и да започне отново да образува звезди.