Астрономи откриха най-голямата черна дупка във Вселената
©
Екип от учени, ръководен от австралийски астрономи, установи, че масата на черната дупка в центъра на квазара J0529-4351 е около 17 милиарда слънца. Той расте толкова бързо, че практически е достигнал максималната граница на усвоените вещества.
Квазарът е изключително ярко активно галактическо ядро. Излъчването му се захранва от свръхмасивна черна дупка.
J0529-4351 е квазар, образувал се около 1,5 милиарда години след Големия взрив - много ранен период в историята на Вселената.
Астрономите са изчислили, че откритата черна дупка нараства със скорост от около 370 слънчеви маси годишно. Това е максималната стабилна скорост, с която черните дупки могат да се хранят. Нарича се още границата на Едингтън.
Ако скоростта се увеличи, материята ще започне да свети толкова силно, че радиационното налягане ще я отблъсне, докато излезе извън обхвата на гравитацията.
Въпреки че има много черни дупки, които рискуват да преминат границата на Едингтън, новооткритата е най-ярката и "хищническа“ от тях.
Към днешна дата учените все още не са установили точните механизми за образуването на свръхмасивните черни дупки. Проучването на квазара J0529-4351 може да помогне за разбирането на процеса.