Археолози откриха останки на римски град, разположен в пределите на днешния Пинятаро Интерамна в провинция Фрозиноне, региона Лацио. Разкопките са разкрили театър, базар и речно пристанище, става ясно от съобщение на официалната интернет страница на Кеймбриджкия университет.

Констатациите на учените показват, че упадъкът на града е започнал приблизително 300 години по-късно, отколкото се смяташе досега, се казва в разпространения текст.  

На територия от около 24 хектара учените са провели серия от разкопки и са извършили магнитни и наземни радарни проучвания.

В резултат те откриват голям склад, храм и комплекс от бани в града, който според учените е бил речно пристанище в периода от края на I век пр. н. е. до IV век сл. н. е.

Екипът е разкрил и останките от закрит театър за 1500 души. Общо са разкопани 19 вътрешни сгради и площи, където според учените е имало пазар за едри говеда и овце.

Археолозите започват работа на терена през 2010 г.

"Още през 2010 г. професор Мартин Милет и аз започнахме работа на това, което изглеждаше най-неперспективното място, тъй като никой никога не се беше опитвал да го разкопава. Това рядко се случва в Италия“, казва авторът на изследването Алесандро Лаунаро.

Според него проучването показва, че около 2000 жители са могли да живеят в древния град и да са го напуснали поради опасност от нашествие на племето лангобарди в края на VI век сл. н. е.

Следователно резултатите от разкопките потвърждават, че упадъкът на града е започнал приблизително 300 години по-късно, отколкото се смяташе досега.