Оцветени в зелен цвят тленни останки на хиляди хора са открити от археолози в общ гроб на починали от чума близо до баварския град Нюрнберг, съобщава германският вестник BILD.

Находката е намерена в хода на строителни работи в района на Св. Йоханис в Нюрнберг. Археологът Мелани Лангбейн и нейният екип първоначално сметнали, че броят на скелетите е около 1000, но до края на разкопките са открити около останки от тела на около 2000 души на дълбочина един и половина метра.

Изследователите предполагат, че тук са били погребвани хора по време на чумната епидемия от 1632-1633 година. Това е най-големият подобен общ гроб, откриван някога в Германия.

Останките са оцветени в зелено заради дейността на стара баварска медна фабрика, която е изхвърлила отпадъците си в земята през XIX век. Металните оксиди от изхвърлените медни листове са се просмукали в почвата заедно с дъждовната вода, в резултат на което костите са станали зелени.

"Ние също бяхме изненадани, когато видяхме този цвят. Досега сме виждали подобно нещо само при животински кости или целенасочени декорации“, обяснява Лангбейн пред BILD.

По думите й все още не е ясно какво ще се случи с намерените скелети.

"Вече обмисляхме да дарим останките на музеи, но това е труден въпрос. Много неща се промениха през последните 20 години. Преди хората показваха скелети, но днес има етични проблеми“, добави тя.

Откритите скелети обаче по-важни за науката, отколкото за местните музеи. Чрез анализиране на костните проби учените ще могат да направят изводи за често срещани заболявания през този период.