Антъни Блинкен ще посети Виетнам

©
Посещението на Блинкен ще бъде част от усилията на Вашингтон да издигне дипломатическите отношения с Ханой на по-високо ниво тази година.
Визитата, която все още не е официално обявена, идва след телефонен разговор на американския президент Джо Байдън, миналата седмица с ръководителя на управляващата комунистическа партия на Виетнам Нгуен Фу Тронг.
Съединените щати се надяват да подобрят отношенията си с Ханой тази година, при добри обстоятелства това ще съвпадне с 10-ата годишнина през юли от всеобхватното им партньорство с Виетнам.
"Следващата седмица държавният секретар ще бъде тук“, заяви сенатор Меркли пред репортери по време на посещение във Виетнам на делегация от американски законодатели, насочена към засилване на отношенията с Ханой.
Очаква се Блинкен да посети Виетнам, вероятно в събота, преди да се отправи към срещата на външните министри на страните от Групата на седемте (Г-7) в Япония на 16-18 април.
В разговора Байдън и Тронг са се съгласили да засилят връзките, според изявленията на двете страни след разговора им, но не е споменато официално надграждане на отношенията.
Преди обаждането много анализатори смятаха, че Виетнам е предпазлив относно надграждане на отношенията тази година, опасявайки се, че това може да предизвика напрежение с Китай.
Въпреки че е най-големият експортен пазар на Виетнам, Съединените щати в момента са класирани като дипломатически партньор от т.нар. трето ниво за Ханой. На най-високото ниво са Китай, Русия, Индия и Южна Корея, докато второто ниво, към което Вашингтон иска да се присъедини, включва европейски страни и Япония.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Джо Байдън е диагностициран с рак на простата
23:26 / 18.05.2025
Рафал Тшасковски печели първи тур на президентските избори в Полш...
22:28 / 18.05.2025
Джордже Симион: Аз съм новият президент на Руъмния
22:05 / 18.05.2025
Първите думи на Никушор Дан: В днешния вот победи една общност от...
21:57 / 18.05.2025
Първи екзит пол от президентските избори в Румъния: Никушор Дан п...
21:07 / 18.05.2025
FT: Мелони и Макрон в спор за Украйна, Мерц се опитва да ги помир...
20:44 / 18.05.2025
Актуални теми