Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен се срещна с първия дипломат на Китай Ван И в началото на втория и последен ден от посещението си в Пекин, целящо да предотврати множеството разногласия между съперничещите си сили, пише Reuters.

Двамата висши дипломати са се ръкували в застлана с червен килим зала в държавната къща в Пекин, преди разговорите, които според служители на Държавния департамент са продължили около три часа.

Всички погледи ще бъдат насочени към това дали Блинкен ще се срещне и с китайския президент Си Дзинпин по-късно през деня, източници, запознати с въпроса, са заявили, че се очаква, но все още не е потвърдено от Държавния департамент или китайски служители.

Очаква се той също така да се срещне с американски бизнесмени в Пекин, работещи в здравеопазването, автомобилната и развлекателната индустрия, за да чуе повече за бизнес климата в Китай.

Провеждайки първото посещение в Китай на държавен секретар на САЩ от пет години насам, Блинкен е провел повече от 7 и половина часа "откровени“ и "конструктивни“ разговори с китайския външен министър Цин Ган.

Но те изглежда не са постигнали конкретен напредък по широкообхватните спорове, които включваха Тайван, търговията, правата на човека, спирането на потока от синтетичен опиоид фентанил и неговите прекурсорни химикали от Китай, или относно техните различни гледни точки относно войната в Украйна.

Блинкен е подчертал "необходимостта да се намали рискът от погрешно възприемане и грешни изчисления" в разговорите си с Цин.

И двете страни са подчертали значението на улесняването на посещенията на своите граждани и са се съгласили да работят за увеличаване на пътническите полети, което повиши акциите на китайските авиокомпании.

Те също така са изразили желание да стабилизират двустранните връзки въпреки това, което един американски служител е нарекъл техните "дълбоки“ различия, и са се съгласили Цин да посети Вашингтон, за да продължи разговора, въпреки че не е обявена дата.

"Въпреки много ниските очаквания за каквито и да било пробиви, направени по време на посещението на Блинкен в Китай, все още има надежда, че и двете страни могат да запазят своята "долна линия“ в отношенията“, е заявил държавната китайска медия Global Times в редакционна статия в понеделник.

На брифинг пред репортери късно в неделя, американски служители са заявили, че няма илюзии, че проблемите ще бъдат решени с няколко срещи, но започването на разговорите е постижение.

"Това ще бъде процес на продължителна дипломация“, е заявил високопоставен служител на Държавния департамент, пожелал анонимност.

Пътуването на Блинкен, което е отложено през февруари, след като предполагаем китайски шпионски балон прелетя над въздушното пространство на САЩ, се следи отблизо в целия свят, тъй като по-нататъшното влошаване на връзките между двете най-големи икономики в света може да има глобални последици върху финансовите пазари, търговските практики и маршрутите и веригите за доставки.

"За това взаимодействие на високо ниво между Китай и Съединените щати Тайван внимателно наблюдава съответните подробности“, е заявил премиерът на Тайван Чен Чиен-джен пред репортери в централен Тайван.

ТАЙВАН "ОСНОВЕН ИНТЕРЕС“

Връзките между Китай и САЩ се влошиха на всички нива през последните години, което поражда опасения, че двете сили може един ден да се сблъскат във военни действия заради самоуправляващия се остров Тайван, който Китай твърди, че е негов.

Китайският прочит на неделните срещи ги описва като конструктивни, но изяснява, че Тайван е най-важният въпрос и потенциално опасен.

"Цин Ган посочи, че въпросът с Тайван е в центъра на основните интереси на Китай, най-важният въпрос в китайско-американските отношения и най-важният риск“, цитират китайските държавни медии думите на Цин пред висшия американски дипломат.

Особено тревожно за съседите на Китай е нежеланието на Пекин да участва в редовни преговори между военните с Вашингтон.

Американски служители омаловажават перспективата за голям пробив в преговорите, но те и анализаторите очакват посещението на Блинкен да проправи пътя за повече двустранни срещи през следващите месеци, включително възможни пътувания на министъра на финансите Джанет Йелън и министъра на търговията Джина Раймондо.

Това може също така да подготви почвата за разговори между Си и Байдън на многостранни срещи на върха по-късно през годината.

Байдън и Си проведоха дългоочаквани първи разговори лице в лице в кулоарите на срещата на върха на Групата на 20-те големи икономики (Г-20) през ноември на индонезийския остров Бали, участвайки в разговори за Тайван и Северна Корея, но също така обещавайки по-чести комуникация, въпреки че връзките оттогава са се влошили.