Аналена Бербок "изчезна" от снимките с лидера на Сирия
©
Посещението на Аналена Баербок в Дамаск разкрива, че новото сирийско ръководство очевидно има големи проблеми в отношенията с влиятелни жени политици от чужбина. В петък (3 януари) стана ясно, че де факто управляващият Ахмед аш Шараа е отказал да стисне ръката на германския външен министър при пристигането ѝ в президентския дворец, вероятно по религиозни причини. Както междувременно установи проверяващият екип на ntv, образът на Бербок е бил замазан на снимките в социалните канали на ислямистката бунтовническа групировка Хаят Тахрир аш Шам (ХТС).
За пример служи свързаният с ХТС канал, наречен Almharar. В петък вечерта той публикува четири снимки от официалната среща между Баербок и френско-германската делегация в Дамаск. Лицето на германския външен министър не може да бъде разпознато на нито една от снимките, но това на френския ѝ колега може. На една от снимките други двама души не могат да бъдат разпознати. Предполага се, че това са две преводачки, които са присъствали на срещата в Дамаск, за да превеждат дипломатическите разговори. Това е резултатът от сравнението на изображенията със записи по други канали.
Коранът не постановява, че ръкостискането между мъже и жени е забранено. Умерените мюсюлмани дори смятат, че докосването на части от тялото, които не са обект на задължително покриване, е разрешено.
От друга страна, благочестиви мюсюлмани като членовете на ислямистката бунтовническа групировка ХТС извеждат от религиозни текстове, че ръкостискането с жена е първата стъпка към "блудство“.
Ултраконсервативни ислямски държави като Афганистан и Иран също налагат правила за обличане на жените, като например носене на забрадка или воал.
Забулването не бе необходимо в Сирия преди падането на Башар Асад. Асма ал-Асад, съпругата на сваляния лидер, също се появяваше на обществени места без забрадка. Това умерено тълкуване на исляма е отразено и в сирийската държавна информационна агенция Sana. В репортажите за посещението си в Дамаск Баербок не е замазана, както установява проверяващият екип на ntv.
По време на посещението си в Дамаск германският външен министър също така заяви, че защитата на правата на жените е показател за това дали е възможно ново политическо начало между Европа и Сирия.
ЕС и САЩ наложиха мащабни санкции на страната заради дългогодишната война, която Асад води срещу собствения си народ.
Не е изключено ХДС, ръководена от фактическия владетел Ахмед ал-Шараа, в бъдеще също да заеме по-умерена позиция. Още преди да поеме властта, лидерът на ислямистката бунтовническа групировка свали чалмата и бойното си име Абу Мохамед ал-Джолани и публично се отрече от екстремисткото си минало. Малко преди началото на годината той също така обяви, че ще разпусне своята ислямистка милиция ХТС и ще проведе избори в рамките на четири години.