Американското разузнаване: Руска ядрена атака е малко вероятна дори и след ударите с ATACMS
©
Оценките на разузнаването през последните седем месеца показват, че е малко вероятно евернтуална ядрена ескалация да е резултат от решението за облекчаване на ограниченията върху използването на американски оръжия от Украйна.
Тази оценка не се е променила, след като по-рано този месец президентът на САЩ Джо Байдън промени позицията на Вашингтон относно ударите на далечни разстояния срещу Русия, обясняват източниците на агенцията. "Оценката беше последователна: ATACMS няма да промени ядрените изчисления на Русия“, казва един от членовете Конгреса, запознат с докладите на разузнаването.
Руската атака срещу Днепър с нова балистична ракета също не променя това заключение. Според анализаторите това изстрелване трябваше да бъде предупреждение за Вашингтон и неговите европейски съюзници.
Един от петимата говорили пред Reuters служители е на мнение, че макар Вашингтон да вярва, че Русия няма да се стреми към ядрена ескалация, тя ще отговори на ескалацията на САЩ. Изстрелването на новата ракета е част от тези усилия, според събеседника на агенцията.
По думите на източниците разузнаването е помогнало за насочването на дебата дали Вашингтон трябва да облекчи ограниченията върху използването на американски оръжия от Украйна.
Длъжностни лица първоначално се противопоставиха на този ход, позовавайки се на опасения от ескалация и несигурност относно отговора на Путин. Байдън е променил решението си, защото севернокорейски войници са влезли във войната, твърдят американски служители.
Някои от тях сега смятат, че опасенията за ескалация, включително ядрените страхове, са били преувеличени. Но те подчертават, че цялостната ситуация в Украйна остава опасна и не може да се изключи ядрена ескалация. Способността на Русия да намери други скрити начини да отмъсти на Запада също е повод за безпокойство, допълва агенцията.