Какво очаква Украйна след края на войната, възможно ли е тази територия да бъде разделена между Русия и Полша, как кризата в САЩ и Европа ще се отрази на развитието на руската икономика и дали страната трябва да се преориентира от Запада на изток. Такива теми коментира директорът на Института за съвременно държавно развитие на Русия Дмитрий Солонников пред "Правда.Ру".

Дмитрий Владимирович, какво ще се случи в Украйна след края на войната, възможно ли е проруско правителство там?

"Да си представим, че успеем да прекосим Днепър, да превземем Киев. Какво следва? Например всеки новоосвободен регион е част от Руската федерация въз основа на резултатите от референдум. Никой в ​​света не признава това, но ние вече вървим по този път. Легитимирането на вече взетите решения зависи от новото украинско правителство".

Ако новото правителство в Украйна подпише споразумение с Русия, признае референдумите или се съгласи с нас да проведем повторни референдуми, които и те, и ние едновременно признаваме, тогава правителството в Украйна ще узакони сегашното статукво на тези територии. Тогава ще може да се говори за това на международно ниво, ще има основа за признание на влизането на тези територии в състава на Русия от цялата световна общност.

Ако действаме сами, тогава никой няма да разпознае този процес десетилетия напред. Е, ще има правителство на Украйна в 4-5 области, които ще отидат в Полша. Там ще направят марионетна държава, Галиция ще е независима Украйна. На границата с Ивано-Франковска област ще се срещнат и застанат войските: руски, полски.

Но ще се казва Украйна и вместо да легитимираме победите си, ще си останем "окупатори“. Готови ли сме за пълна изолация в отношенията със Запада през следващите няколко десетилетия? Ако смятаме, че да, че нашата икономика ще спечели от преформатирането на връзките ни с Изтока, че ще получим повече преференции от отношенията там, тогава ще реализираме този сценарий“.

Икономиката ли е решаващият фактор?

В дългосрочен план, да, разбира се.

Тоест, можем да оставим политиката на мира: те не признават – е, добре. Но за сметка на това да се развием икономически и да създадем свой собствен свят на Изток?

Да. Въпросът е в какъв свят ще влезем през втората половина на XXI век. Ако смятаме, че в Съединените щати в крайна сметка ще избухне финансовата криза и ще има сериозни проблеми до гражданската война, за която много хора говорят, и деградацията на икономиката на ЕС, която започна, ще се развие допълнително, през тази ситуация можем да спечелим в дългосрочен план.