Африка обяви маймунската шарка за извънредна ситуация в общественото здраве
©
Епидемията обхвана няколко африкански държави, особено Демократична република Конго.
"С натежало сърце, но с непоклатим ангажимент към нашия народ, към нашите африкански граждани, ние обявяваме mpox за извънредна ситуация за общественото здраве на континенталната сигурност“, заяви Жан Касея, ръководител на Африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията (Africa CDC).
"Mpox вече премина граници, засягайки хиляди на нашия континент, семействата бяха разкъсани, а болката и страданието докоснаха всяко кътче на нашия континент“, заяви той.
CDC предупреди миналата седмица, че скоростта на разпространение на вирусната инфекция е тревожна.
Отбелязва се, че над 15 000 случая на маймунска шарка и 461 смъртни случая са докладвани на континента досега тази година, което представлява 160% увеличение от същия период на миналата година.
"Тази декларация не е просто формалност, тя е ясен призив за действие. Това е признание, че вече не можем да си позволим да не реагираме. Трябва да сме проактивни и агресивни в усилията си да ограничим и премахнем тази заплаха“, казва Касея.
Mpox се предава чрез близък контакт и причинява грипоподобни симптоми и пълни с гной лезии. Повечето случаи са леки, но може да се стигне и до смърт.
Епидемията в Конго започна с разпространението на ендемичен щам, известен като Clade I. Но новият вариант, известен като Clade Ib, изглежда се разпространява по-лесно чрез рутинен близък контакт, особено сред деца.
Mpox е ендемичен в някои части на Африка в продължение на десетилетия, след като за първи път е открит при хора в Демократична република Конго през 1970 г.
По-лека версия на вируса се разпространи в над сто държави през 2022 г., главно чрез сексуален контакт, което накара Световната здравна организация (СЗО) да обяви извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение, най-високото ниво на тревога.
СЗО прекрати извънредната ситуация 10 месеца по-късно, заявявайки, че здравната криза е овладяна.
Според данни на CDC към 4 август е имало 38 465 случая на маймунска шарка и 1456 смъртни случая в Африка от януари 2022 г.