Москва рискува да предизвика пряка война с НАТО, като прихваща кораби в международни води и налага икономическа блокада на Украйна. Предупреждението отправя бившият върховен главнокомандващ на съюзническите сили на НАТО в Европа адмирал Джеймс Ставридис в разговор с европейската редакция на изданието Politico.

Пенсионираният адмирал, който ръководеше силите на Алианса в Европа между 2009 и 2013 година, заяви пред изданието, че ескалациите в морето може да принудят партньорите на Киев да се намесят, за да предотвратят парализиране на икономиката на Украйна.

"Действията на Русия в международните води на Черно море създават реален риск това да ескалира до война в морето между НАТО и Руската федерация“, алармира Ставридис. НАТО, продължи той, "няма да предостави оръжия и пари за Украйна, само за да гледа как Русия удушава икономиката им с незаконна блокада“.

Във вторник Министерството на отбраната на Руската федерация потвърди, че е произвело предупредителни изстрели, преди войници да се качат на борда на плавателния съд  "Шюкрю Окан“ - товарен кораб, плаващ под флага на Палау, който властите в Киев идентифицираха като турски. "Проверката“ се случи в югозападната част на Черно море, край бреговете на Турция. Ставридис разкритикува тактиката като "равнозначна на пиратство“, като заяви, че Кремъл полага по-големи усилия, за да подкопае търговията между Украйна и останалата част от Европа.

 "Ако Русия започне да завладява кораби или се опитва да ги сплашва, смятам, че е вероятно НАТО да отговори, като подкрепи хуманитарен коридор за корабоплаване“, обясни пенсионираният американски генерал. Алиансът би могъл да защитава кораби, които се движат до и от украинското пристанище Одеса "с бойни самолети на НАТО над главите им и евентуално военни кораби на НАТО в ескорт“.

Напрежението в Черно море ескалира драстично, след като Русия се оттегли от зърнената сделка и предупреди, че корабите, пътуващи до украинските пристанища, може да се разглеждат като военни цели. В отговор Украйна нанесе атака с дрон срещу танкер и обяви водите около черноморските пристанища на Русия за "район на военен риск“, считано от 23 август.

В отговор на руското оттегляне от зърнената сделка генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обвини Русия в "опасни и ескалиращи действия в Черно море“, отчасти и във връзка с бомбардировките над украинските пристанища. НАТО добави, че "засилва наблюдението и разузнаването в района на Черно море, включително с морски патрулни самолети и дронове“.

Ставридис твърди, че подкрепата от страна на членовете на НАТО, граничещи с Черно море, а именно Турция, Румъния и България, би означавала, че "Черноморският флот на Русия ще бъде превъзхождан във военно отношение“.

Турция призова Русия да се присъедини отново към сделката за зърно и отбеляза, че напрежението в Черно море "не е в полза на никого“. Съобщава се, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще се срещне с Путин в края на месеца, като търговията със зърнени култури вероятно ще бъде включена в дневния ред на разговорите им.

Въпреки всичко Киев обяви "временен коридор“ за морския трафик от южните си пристанища, позволявайки на кораби, останали блокирани в пристанищата седмици, да навлязат в международни води. В сряда министърът на инфраструктурата на Украйна Александър Кубраков обяви, че първият кораб, контейнеровоз под флага на Хонконг, е отплавал, въпреки заплахата от Москва.