Адмирал Драгоне: ''Лошият мир'' може да бъде по-опасен от липсата на мир

©
С идването на власт на Доналд Тръмп Северноатлантическият алианс преживява трудни времена. От една страна, американският президент поставя привидно разумни искания - европейските членки трябва да харчат повече за отбраната си, тъй като сегашното ниво на разходи е явно недостатъчно. От друга страна има множество сигнали отвъд океана, че сигурността на Европа е грижа преди всичко на самата Европа и европейците вече не могат сляпо да разчитат на САЩ като ключов съюзник. Укрепването на европейската отбрана е дългосрочно начинание, което ще отнеме време, докато заплахата от Русия е вече тук и сега, смята адмиралът.
Въпреки разногласията в комитета, членовете на НАТО осъзнават, че опасност номер едно си остава руската агресия срещу Украйна.
"Русия е агресор, независимо какви извинения се опитва да измисли, за да оправдае действията си“, заявявя Драгоне.
Относно ''висящият'' въпрос за за членството на Украйна в НАТО, адмиралът от НАТО, заявява категорично:
"Споразумението, че след началото и приключването на мирните преговори автоматично ще се осъществи присъединяването на Украйна към НАТО, никога не е съществувало. В момента членството на Украйна в НАТО не е част от текущите мирни преговори.“
''Основният приоритет сега за всички е постигането на справедлив и устойчив мир. На срещата на върха във Вашингтон миналата година НАТО потвърди ангажимента си за бъдещото членство на Украйна в Алианса.
Но в бъдеще, ако бъдат изпълнени всички необходими условия, включително интересът на самата Украйна и единодушната подкрепа на всички съюзници, не може да се изключи възможността за започване на процес на укрепване на връзките между Украйна и НАТО.''
Според адмирал Драгоне основното действие, което ще затвърди сигурността на целия Европейски съюз, дори и на Украйна, е увеличаването на инвестициите в отбраната от всички страни членки.
''На този етап не мисля, че някой се съмнява в абсолютната необходимост страните да харчат повече пари за укрепване на НАТО по две причини. Първо, един от ключовите принципи на Алианса е споделянето на финансовата отговорност и в продължение на много години САЩ поемат по-голямата част от нея. Второ, текущата и очаквана ситуация със сигурността изисква да направи един по-силен съюз.
Алиансът се състои от 32 държави, така че е естествено да се очаква всяка от тях да даде своя принос. В този смисъл президентът Тръмп е прав: Европа трябва да направи повече – и тя вече реагира. Разходите за отбрана в рамките на Алианса нарастват. Ако през 2014 г. само 3 страни са отделяли 2% от БВП за отбрана, то през 2024 г. това вече са две трети от членовете на НАТО и растежът продължава.
Това са факти. Една по-силна Европа е от полза за Америка и прави НАТО по-силен. В един по-опасен и конкурентен свят НАТО ни прави по-сигурни'', заключва Драгоне.
Адмиралът на НАТО не се двоуми да назове страната, която е най-голямата заплаха за НАТО днес и резултатът от възможен пряк конфликт между нея и Алиансът.
''Както ясно е посочено в стратегическата концепция и военната стратегия на НАТО, основните заплахи са Русия и терористичните групи.
Относно евентуален конфликт, като военен, мога да кажа, че ако Русия предприеме такава безразсъдна стъпка, отговорът ще бъде катастрофален за Москва. Без съмнение силите и възможностите на НАТО далеч надхвърлят тези на Русия. Благодарение на позицията за възпиране и отбрана, вероятността от "сблъсък" с Русия е ниска, но не е изключена. Ето защо нашите мерки за ограничаване трябва да останат силни и трябва да останем бдителни.
Имаме отбранителни планове и те са мощни. Ние сме готови. Ето защо повече от 75 години съюзническите страни поддържат мира и стабилността.''
Според него поведението на Русия във войните е непроучена територия, но при всеки случай, ако агресията и бива пренасочена към някоя от страните членки, например балтийските държави, то тя се получи мълниеносен отговор от всичките страни членки едновременно.
''На първо място, балтийските страни, Румъния и Полша са членове на НАТО, така че всяка агресия на Русия срещу тези държави ще бъде посрещната с отговор от всичките 32 страни от Алианса.
От друга страна, от 90-те години на миналия век Русия циклично повтаря своите действия – извършва агресия и нахлувания в съседни държави, често използвайки хибридни и дестабилизиращи кампании, които не достигат нивото на пълномащабна война. Този модел на поведение вече е добре проучен.
Както вече отбелязах, трябва да възпираме всякакви потенциални амбиции на Русия или друг противник да действа срещу Алианса. Трябва да направим това преди всичко чрез дипломация, но всички преговори трябва да бъдат подкрепени от нашата позиция на сила. Комбинацията от мека и твърда сила е уникална характеристика на НАТО.
Относно идеята за разполагането на европейски войски на украинска територия и доколко това може да бъде полезно за ефективността на гаранциите за следвоенната сигурност на Украйна, Драгоне заяви:
''Според мен разполагането на войски може да бъде полезно, но само при определени условия.''
Първо, трябва да има абсолютно прекратяване на огъня, което да се спазва и от двете страни. Второ, необходим е силен мандат, за предпочитане под егидата на ООН. Трето, тя трябва да бъде авторитетна, многонационална сила, състояща се не само от европейски войски, и с достатъчен размер, за да осигури значително присъствие по цялата руско-украинска граница.
Основната гаранция за сигурността на Украйна ще останат нейните въоръжени сили. През трите години на война, благодарение на своята устойчивост и подкрепата, която получиха, те постигнаха изключително високо ниво на ефективност и продължават да стават все по-силни.
Украйна ще продължи да получава важна помощ от редица страни под формата на доставки на оръжия, обучение и оперативна съвместимост. Това ще й позволи да възстанови изчерпаните от войната способности и да реорганизира своите въоръжени сили, за да осигури необходимото възпиране за предотвратяване на нова агресия.
След войната е необходим траен мир. Това не може да бъде друг "Минск-3". Русия не трябва да използва прекратяването на огъня, за да се прегрупира и никога повече не трябва да се опитва да завземе нито един квадратен сантиметър от украинска земя. Ето защо съюзниците от НАТО предоставят на Украйна толкова значителна подкрепа. Това е важно не само за сигурността на Украйна, но и за сигурността на цяла Европа и света.''
Според адмиралът на НАТО въоръжените сили на Украйна не за първи път проявяват издръжливост.
''От 90-те години на миналия век НАТО и Украйна развиха силно партньорство. Украински военен персонал участва в операции и мисии на НАТО и проведе съвместни учения със съюзниците, което спомогна за подобряване на оперативната съвместимост със силите на Алианса.
От 2016 г. насам НАТО подкрепя Украйна чрез Пакета за цялостна помощ и други инициативи, като например Работния план на военния комитет за Украйна. Тези мерки са насочени към укрепване на отбранителните способности на Украйна и осъществяване на реформи в съответствие със стандартите на НАТО, евроатлантическите принципи и най-добрите световни практики.
По време на войната Украйна демонстрира изключителна издръжливост и адаптивност, като ефективно интегрира оръжия, тактики и обучение към стандартите на НАТО. Въпреки че технически и структурно украинската армия все още не отговаря напълно на всички изисквания на Алианса, нейните бойни успехи, иновации и лидерски качества я правят изключително способна сила, с която НАТО може да си сътрудничи още по-тясно в бъдеще.
По време на посещението ми в Украйна тази година лично видях самоотвержеността на вашите военни. Тези воини вдъхновяват, впечатляват със своя професионализъм, решителност и постоянство. Всеки ден се борят за страната и бъдещето си. В същото време украинската армия демонстрира иновации на бойното поле, тъй като тази война съчетава модерни и традиционни методи на водене на война. И може да се наложи да адаптираме стандартите на НАТО в бъдеще, за да отговорим на новите предизвикателства.''
Ситуацията на фронта е нестабилна, въпреки упорството на украинците заявява Драгоне.
''Ситуацията на фронта остава много нестабилна. Руснаците продължават да правят малки печалби, но на много висока цена – с огромни човешки загуби и бързо изчерпване на арсеналите.
Въпреки това, както казах, духът и смелостта на украинските военни са наистина впечатляващи. Съюзниците правят всичко възможно, за да подкрепят Украйна в нейното напълно законно право на самоотбрана.''
Според председателя на Военния комитет на НАТО най важното в сегашната ситуация е постигането на траен мир.
''Ключовата задача сега е постигането на справедлив и траен мир възможно най-скоро. За Украйна е изключително важно да подходи към преговорния процес от позицията на силата. Ето защо НАТО продължава да оказва подкрепа на Украйна в очакване на развитието.
Не става дума за разпалване на война, а за гарантиране, че Украйна може да се защити както сега, така и в бъдеще. Колкото по-силна е Украйна, толкова по-големи са шансовете за благоприятно споразумение за стабилен мир. Това е важно не само за нея, но и за целия свят.
Осигуряването на дългосрочно прекратяване на огъня е изключително трудна задача, която зависи от много фактори.
Разбира се, ние всички се стремим към пълно прекратяване на военните действия в цяла Украйна и справедлив и траен мир. Но, както казах, лошият мир може да бъде по-страшен от липсата на мир.
Замразеният конфликт е най-лошият сценарий. Следователно сега си струва да се съсредоточим върху постигането на истински, траен мир.