APA, Der Standard: Избирателната активност говори много за политическото разочарование на българите
©
Петков бе свален с вот на недоверие през юни след само седем месеца на премиерския пост. Той дойде на власт миналата година след протестен вот срещу дългогодишния премиер Борисов, свързан с множество корупционни афери.
Седем партии влизат в парламента
Според екзитполовете на "Алфа рисърч" седем партии влизат в новия парламент в София. Осма формация може просто да се провали само заради бариерата от четири процента за влизане в законодателния орган. Резултатът за либералната партия на турското малцинство ДПС е изненадващо добър: с 14,4% тя стана третата най-силна партия в България. С 10,2 процента ориентираните към Русия социалисти заемат четвърто място. БСП управляваше заедно с ПП в падналата от власт четирипартийна коалиция, припомня агенцията.
Антиевропейската проруска партия "Възраждане“, която бе най-малката фракция в миналия парламент, събира 10 процента. За проевропейския алианс "Демократична България“, който също беше част от предишното коалиционно правителство, са гласували 7,9 на сто от българите.
Донякъде е изненадващо, че популистката формация "Има такъв народ" (ИТН), която предизвика падането на последния кабинет, се завръща в парламента с 4,2 процента. Социологическата агенция Gallup вижда още една представена в парламента партия. Това е консервативната проруска партия "Български възход“, която беше основана едва през месец май.
Наблюдателите очакват политическата безизходица да продължи
Наблюдатели очакват политическата безизходица в страната да продължи и след изборите. Очертаващият се фрагментиран парламент и дълбокото недоверие сред най-големите партии вероятно ще направят формирането на коалиция невъзможно.
ГЕРБ на Борисов продължава да е в политическа изолация и е сочена като отговорна от почти всички противници за ширещата се корупция в страната по време на повече от десетгодишното й управление. Избирателната активност беше почти 35 процента, което говори много за политическото разочарование на българите след година и половина политическа нестабилност, отбелязва APA.