Украинският ударен дрон с голям обсег (БпЛА) АН -196  "Лютий", разработен от държавния "Укроборонпром", се оказва много ефективен срещу руската петролна инфраструктура, пише 19FortyFive.

С обсег над 997 km и 165-килограмова бойна глава, "Лютий" е отговорен за по-голямата част от последните успешни удари дълбоко в Русия.

Сложният дизайн на дрона, включително усъвършенстваната навигационна система и модулен полезен товар, му позволяват да избягва руската противовъздушна отбрана.

Успехът на "Лютий" подчертава нарастващите възможности на Украйна за война с дронове.

''Домашният'' дрон на Украйна притеснява руските петролни рафинерии

На 29 януари украински ударни дронове поразиха две руски петролни рафинерии, една в Кстово и една в Новошахтинск, както и петролна помпена станция по протежение на голям тръбопровод в Новозибков. И трите доведоха до грандиозни пожари, които осветиха нощното небе и бяха споделени в социалните мрежи. И трите са на стотици километри от фронтовата линия в Украйна. Подобни атаки стават все по-чести и доказват нарастващата ефективност на украинския арсенал от дронове и по-специално на един дрон, известен като "Лютий", което може да се превежда като "Свиреп".

На "Лютий" се приписват до 80 процента от ударите по руските петролни съоръжения, както и по други стратегически цели като военновъздушната база "Енгелс". И докато много от объркващото разнообразие от ударни дронове с голям обсег в Украйна - идентифицирани са повече от 20 вида - са произведени от малки стартъпи,то ''Лютий се произвежда от държавната компания "Укроборонпром". Наскоро бе разкрито, че официалното обозначение на дрона е Ан-196, което го приписва на известното конструкторско бюро "Антонов", което сега е част от Украинската отбранителна промишленост "Укроборонпром".

Каква е тайната на успеха на този малък свиреп дрон?

"Крилата ракета за бедняка"

Изследователят с псевдоним HI Sutton отбелязват, че  "Лютий'' е проектиран като лек самолет, за разлика от някои модели, които са грубо сглобени от пластмасови тръбопроводи и други евтини материали. Той също така коментира, че опашката и други детайли приличат на по-ранен  модел на Антонов, АН-БК-1 "Горлица"(БПЛА).

Корпусът на Лютий е изработен от фибростъкло, което е подсилено с метална мрежа, и има отличителен фюзелаж с двойна стрела с тласкащ витлов двигател отзад. Руските изображения на свалени дронове предполагат, че това е германски авиационен двигател Hirth F-23 с мощност 50 конски сили, отдавна използван в свръхлеки самолети като Sadler Vampire. Модулният дизайн е конструиран така,че да е възможно на него да се инсталират различни бойни глави или други полезни товари.

"Лютий" е проектиран с голям обсег, за да отвръща на ударите по цели, дълбоко разположени в Русия. Това се явява изключително важен фактор за Украйна, в момент, когато на страната не е позволено да стреля с доставени от САЩ оръжия през границата и. Ето защо този дрон се вижда още като "крилата ракета за бедняка". Тя е по-малка, по-бавна, по-евтина и по-малко мощна версия на оръжия като крилатите ракети Tomahawk, използвани от Американските военни сили.

Мерник върху съоръжения за нефт и газ

 От края на 2022 година Украйна е подложена на постоянно''обстрелване'' от руски дронове тип “Шахед", които са с ирански дизайн, който вече се произвежда в Русия. Броят на шахедите и фактът, че идват на вълни, ги прави по-трудни за спиране. Украйна просто няма достатъчно ракети земя-въздух, за да ги порази всички и разчита на "мобилни огневи групи" със зенитни оръдия и тежки картечници. Дори и тогава някои шахеди все още успяват да преминат и оказват натиск върху противовъздушната отбрана. Със своите спецификации, “Лютий", може да бъде разглеждан като украински шахед.

Като негова основна цел са съоръжения за нефт и газ, разположени в  Русия. Целите на дрона далеч не са подбрани случайно.Екипът разработил ''Лютий'' заяви, че специално е искал да съсредоточи неговите сили към руската петролна индустрия пред украинския вестник "Правда". Основите на Руската икономика са базирана на добивът и търговията с нефт и природен газ.

Като пример за това може да се  посочат приходите от горива за Русия през 2021 година, които възлизат на 45% от федералния бюджет на страната. 

Ударите по петролните рафинерии работи по няколко направления. Очевиден е икономическия фактор, но другия не по-малко важен е намаляването на доставките на гориво за руските военни сили. 

Обединени заедно двата фактора, предизвикват не само икономическо поражение в страната, но и създават психологическо напрежение у самите руснаците.    

“В страна като Русия, в която горивото е евтино и в изобилие, съществуването на бензиностанциите останали без такова, изпраща силно послание на народа, че нещо не е наред, въпреки това, което им казва Руското правителство".

Петролните и газовите съоръжения са лесни и ''меки'' мишени. За разлика от бункерите или укрепените самолетни убежища, те не изискват хиляди килограмова бойна глава. Нужни са само няколко килограма експлозиви на правилното място, които ще запалят резервоара за съхранение на гориво и крайният резултат ще е същият като удар от крилата ракета. Атакуващият дрон просто трябва да донесе кибрит на горивото, без да е нужна голяма бойна глава. Точно това е и ролята на украинския БпЛА- той е ''клечката кибрит.'' Но на какво се дължи трудното засичане на украински дрон с голям обсег, който сравнен с много други руски дронове, действително изглежда малък?

Неуловимият "Лютий"

Русия е водещ играч в електронната война, но и това не успя да спре украинския м "Лютий"

Въпреки, че руската противовъздушна отбрана е настроена да се справя с малък брой високоскоростни самолети или крилати ракети, тя не може да се справи с масови атаки от бавни дронове.

 Докато приблизително половината от руските "Шахеди" са свалени от електронна война - или подправени от украинската система "Покрова", която ги захранва с фалшиви местоположения, "Лютий" има резервно инерционно насочване, а заглушаването на GPS-а има малък ефект при него.

Други фактори също правят “Лютий" труден за спиране. Документален екип на CNN, заснел изстрелване на ''Лютий'' през октомври 2024 година, е казано от украинската страна, ''че във всеки удар са вложени няколко дни планиране''. Руската противовъздушна отбрана е картографирана и  украинските дроновете следват сложни траектории на полета, като се възползват от пролуките между тях, достигайко по-този начин десетки набелязани точки наведнъж.

Докато Украйна свали приблизително 97 процента от пристигащите шахеди през декември 2024 година, процентът на Русия изглежда много по-нисък. А  ''Лютите'' се насочват към скъпи и запалими петролни съоръжения като тези в Кстово, Новошахтинск и Новозибков, така че всяко попадение в тези цели е от значение.

Дронът се управляват от мобилни единици, които се разгръщат в зоната за изстрелване, която никога не е на едно и също място два поредни пъти. "Люти" е сглобен, въоръжен и програмиран и излита като самолет на участък от пътя или пистата, докато екипът на украинските сили се разпръсква, преди руснаците да успеят да достигнат мястото на изстрелване. Изстрелванията се координират така, че няколко "Люти" да навлизат едновременно в руското въздушно пространство, заедно с други типове украински БпЛА, някои от които са само примамки с радарни рефлектори.

Перспективи

Производството на ударни дронове с голям обсег в Украйна нарасна от нула през 2022 година до под 1,000 през 2023 година,като се твърде, че през 2024 година производството е достигнало до 6,000.  Президентът Зеленски заяви, че страната ще произведе 30 000 дрона с голям обсег през 2025 година.

Атаките през 2024 година засегнаха значителна част от петролния капацитет на Русия. Ако обемът на този тип дроновете може да се увеличи и ако процентът на ударите продължи да бъде висок, през 2025 година '' може да нанесе сериозен стратегически ''удар'' на Русия.

''Лютий'' може да не се поддава на масово производство, както някои други дизайни. Той със сигурност е добре направен, но проблема е че, прототипа му произтича от дизайна на разузнавателен дрон, това го прави проектиран за еднократен ударен дрон. В този случай увеличаването на мащаба му може да бъде предизвикателство.

Украинците получават ''Лютий'' на ''добрата цена'' от 200 хиляди долара, което изглежда високо – особено когато се смята, че руските шахеди струват около 30-50 хиляди долара всеки. На тази цена 30 000 от този тип БпЛА биха стигнали страховитите 6 милиарда долара.

Украинският ударен дрон с голям обсег “Лютий'' може потенциално да промени хода на войната, стига само да може да бъдат построени достатъчно количество от него на достъпна цена.

Борислава Благоева