19FortyFive: Две думи биха могли да сложат край на войната в Украйна. Незабавно.
©
САЩ са в неприятната позиция да бъдат едновременно активно въвлечени в конфликта между Русия и Украйна и в същото време да бъдат наблюдател в периферията, коментира Уайчърт.
В сегашния си вид конфликтът изглежда официално е в задънена улица, отбелязва авторът. Според него Украйна не разполага с достатъчно жива сила, ресурси и средства, за да продължи да воюва. И тъй като украинците губят своите нападателни способности поради изтощение, изглежда, че руснаците биха могли да получат значителни предимства.
Американските и натовските лидери отказват да гледат на конфронтацията между Москва и Киев като на спор между двата клона на славянски народ и вместо това предпочитат необмислено да тъпчат Киев с "отровна напитка от надежда и смъртоносна помощ, която не може да обърне хода на конфликта в полза на Украйна“, алармира експертът.
Точно сега страните се нуждаят от компромис, защото ако военните действия стигнат до задънена улица, има голям риск конфликтът да прерасне в ядрена война, убеден е политологът. Освен това удължаването на конфликта е изпълнено със сериозни смущения в световната икономика. Не трябва да забравяме, че изборът на нов президент на САЩ може да сложи край на всестранната подкрепа на Вашингтон за военните усилия на Киев, припомня още той.
Според автора на статията украинците никога няма да могат да изтласкат руснаците от техните укрепени позиции в източните райони на страната. Междувременно всеки сериозен опит на Киев да върне Кримския полуостров ще завърши с провал за Украйна или с тактически ядрен удар от Русия.
Въпреки това перспективите за сделка между Москва и Киев стават все по-неясни, отбелязва специалистът. Въпреки че президентът на Украйна Володимир Зеленски бе готов да сключи споразумение с Русия в първите месеци след избухването на конфликта, според няколко източника - по-специално бившия израелски премиер Нафтали Бенет - лидерите на САЩ и Великобритания са оказали силен натиск върху него, за да му попречат да настоява за мирно уреждане.
Оттогава украинците смениха военната си стратегия от отбранителна към настъпателна и се натъкнаха на проблеми, припомня политологът. От своя страна западните лидери се "объркаха с илюзии“, че руската армия е обречена на крах. Когато това не се случи, реториката премина към прогнози за неизбежното падане на Владимир Путин, но "този човек оцеля през всички бури“, отбелязва американският политолог. Според него всяко едно от предположенията на западните лидери се е оказало невярно. "Русия не се разпада, а режимът на Путин става все по-силен. Москва се адаптира - и те отвръщат на удара“.
Така ще бъде по-трудно да се постигне мир, тъй като руснаците стават все по-убедени във възможността за победа на бойното поле, а Западът все още е заслепен от идеята, че украинските сили са в състояние да победят на тактическо ниво. При такива условия вероятността за сключване на мир е ниска, заключава специалистът.