Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с д-р Захарина Петрова-Проданова за калиграфско ателие на тема "Великден" в Народна библиотека "Иван Вазов" - Пловдив. 

Какво представлява това ателие, г-жо Проданова? Какво ще правите в него и то по повод Великден?

Калиграфското ателие представлява една работилница за хора, които могат да бъдат от всякакви възрасти и с всякакви интереси, но имат увлечение към красивото писане. Това, което конкретно сме подготвили, е един образец с шрифт от готическата шрифтова традиция, който се казва Батард (Bâtarde). И така в лесни стъпки се обяснява на участниците как първо да държат калиграфския инструмент, който се казва право перо, как да си сложат самото перо в перодръжката, как да го топят в класически туш. Разбира се, че ползваме различни цветове, но в началото има малка демонстрация на тези така лесни и първоначални стъпки, след което се изгледа един образец, в който отделни букви са показани като последователност на изписване. Всяка буква е съставена от различни елементи и се изгражда крайната форма и крайният текст, който всъщност е великденско поздравление, пожелание към хората, на който може да се подари крайният резултат, който е картичка. Тези стъпки са няколко. Първо се разглежда образеца, пише се няколко пъти, след това се извива под дъга, така че накрая да се получи нещо като великденско яйце, ако мога така да го опиша. Но текстът е: "Христос воистина възкресе“. Това е текстът, който сме подготвили в шрифт Батард на кирилица. Най-общо казано е това. Когато се изпълни няколко пъти в този подготвителен етап, след това се пренася на по-твърд картон и се създава една красива калиграфска картичка.

Какво представлява калиграфията като изкуство? Сигурно има доста хора, които нямат понятие. 

Калиграфията е изкуство, разбира се свързано с буквите – самата етимология мисля, че подсказва до голяма степен – красиво писане, в превод от гръцки.

Много хора си мислят, че да пишеш красиво е калиграфия. Всъщност не, личният ни почерк не е калиграфия. За да пишем калиграфски, трябва да знаем някои правила. Трябва да имаме някакъв конкретен образец от шрифт, който може да бъде от всякаква традиция. Ние като цяло, в България, познаваме славянската традиция и разбира се сме наследници на цялото западно културно наследство и имаме с кирилица много образци, които са свързани с Ренесанса, с Готиката, със Средновековието и други такива исторически периоди. Всеки един такъв е носител на различни калиграфски практики. Но пишейки в училище в началото децата, те развиват в последствие личен почерк и в един момент забравят правилата, които най-общо са свързани с височинаа на буквата, с нейното разположение спрямо другите букви, малка спрямо главна и т.н.

А сега с телефоните съвсем пък това се забравя.

Но в калиграфията освен тези най-основни неща, има и нещо, което я отличава от обикновеното писане. Това е инструмента. Това, че пишем с различни инструменти, които образуват различна форма на буквата. Всяка буква има отделни елементи, които в съвкупност правят тя да е част от някакво шрифтово семейство. Например семейство на готическите шрифтове, или на унициалните шрифтове, или на уставните шрифтове да кажем в българската калиграфска традиция. И в този смисъл трябва да имаме доста предварителни познания, за да можем да се занимаваме с калиграфия.

Искам да ви питам каква връзка има почерка с калиграфията? Почеркът на човек? Вие засегнахте този въпрос, но има все пак. Някои се опитват да гледат, едва ли не, за характера на човек и така нататъкпо почерка. Ако можете да ни обясните.

Ами тук вече може да намесим едно друго понятие, това е графологията.

Графологията е една наука, която се занимава с изследване на човешкия почерк с оглед на неговата психика, характер, че дори известни отклонения, които помагат в криминалистиката. Графолозите всъщност се занимават с изследване на почерка от тази гледна точка.

Докато калиграфите се занимават с естетическата страна, само с красивата форма на буквата, която пак казвам, може да бъде в много различни начини.

Сега идва ред пък да попитам къде днес се използва калиграфското изкуство?

Едната му проява, едната форма на приложение разбира се е чисто художествената. Много художници се занимават и с калиграфия. Може би не много, но със сигурност почти всички, които учат илюстрация, са опитвали калиграфия, защото са свързани текста и изображението в книгите. Друга област вече е дизайна на шрифт. Тя изключително много помага когато един художник или графичен дизайнер иска да се занимава на по-дълбоко микрониво. Наричаме микротипография всъщност именно занимаването с буквите, с дизайна на шрифта. И за тази цел изключително много помагат познанията по калиграфия, те са нещо като подготовка. И разбира се има едно много по-широко поле за любители, в което всеки изкушен от това изкуство, би могъл да опита. Защото има доста правила, техники, които се усвояват, които всеки, на който му е интересно, би могъл да усвои, разбира се хубаво е първоначално с помощ от някой професионалист, но след това и самостоятелно хората биха могли да се занимават с калиграфия и просто да получават една естетическа наслада от това, което излиза като резултат.

Откъде всъщност тръгва историята на това изкуство?

Изкуството на калиграфията е пряко свързано с изкуството на шрифта и писмеността. В този смисъл много назад във времето са корените на калиграфията, още с развитието на тази човешка дейност.

И каква е връзката със славянската писменост съответно? 

Пряка е връзката. Славянската писменост се развива на база на гръцката и латинската, и в  момента, в който се създават българските азбуки, глаголица и кирилица, започва и развитието на нашата калиграфия. 

Интересно е това ателие за Великден сега. Това по проект на Библиотеката ли е, или ваш личен проект? 

Ние сме поканени, нашето ателие е поканено като гост на проект на Библиотеката, но ние се познаваме от миналата година, когато направих едно представяне на калиграфската книга за буквите, на която съм автор, и една изложба, която мисля, че доста пловдивчани имаха възможност да разгледат.

Вие имате и собствено ателие по калиграфия, дори школа, където учите децата на това изкуство? За деца ли е само?

Не само деца, доста възрастни вече са изкушени от това изкуство. През последните години сме направили много работилници за възрастни. За това и направихме колаборация с Библиотеката да продължим сега и в Пловдив.