Проф. Светлана Шаренкова, член на НС на БСП, в интервю за обзора на деня на Радио "Фокус" "Това е България"    

Корнелия Нинова получи мандат от Пленума на БСП да свика лидерска среща, въпреки писмото на членове на Националния съвет, наричани "вътрешна опозиция“, според които Нинова незабавно трябва да върне мандата, защото не искат колаборация. За решението са гласували 94-ма и само 4-ма са били против. Междувременно лидерите на ГЕРБ, на ДПС, на "Демократична България“ и на "Български възход“ обясниха, че ще отидат на срещата, но няма да подкрепят правителство с мандат на БСП. От "Възраждане“ настояват за двустранни разговори, а от "Продължаваме промяната“ на този етап сякаш не изявяват желание нито да участват в срещата, нито да подкрепят правителство. Искат ли наистина политиците да има редовно правителство и защо трябва да продължава театъра, който гледаме от три месеца насам? Питаме проф. Светлана Шаренкова, член на Националния съвет на БСП.

На вашия въпрос бих отговорила така: политиците въртят една ролетка, за да печелят малко време да се подготвят за предизборната кампания. Мисля, че никой няма намерение да прави редовно правителство, да седне сериозно на масата и да формира редовно правителство. Няма и условия за това.  

Проф. Шаренкова, при положение че БСП няма да получи подкрепа за правителство с нейния мандат, защо е необходимо да се прави лидерска среща?

То самото понятие за лидерска среща от страна на петата политическа сила – БСП, с 24 депутата звучи малко несериозно. Как така каниш лидери на среща? Да, разбира се, президентът Радев за трети път връчи мандат на БСП в рамките на две години и аз мисля, че за трети път Корнелия Нинова няма да успее да постигне никакъв положителен резултат. Единственото, което Нинова и тясното ръководство на БСП ще се опитат да постигнат, е забавяне, тупане на топката във връзка с Конгреса, който предстои, и да се влезе на този Конгрес с по-малко репутационни щети за председателя, за да не се поставя въпроса за промяна в партията, ръководството и промяна на председателя, тъй като ние за последните две години от втора, трета политическа сила станахме пета. Не се знае и на изборите, които предстоят, както всички казват, в края на март – началото на април, няма ли да бъдем шести-седми.

Добре, но с какво лидерската среща ще минимизира репутационните щети за БСП и за екипа на вашия председател? Така или иначе няма да постигне нищо.

Да, тя така или иначе ще се провали. Ние затова група социалисти се обърнахме към Националния съвет за повече разум, за повече морал и за по-голяма честност към избирателите и призовахме Нинова незабавно да върне мандата, защото в края на краищата, ако ние сме партия, която имаме ценности, принципи, която уважава решенията на своите органи, ние имаме решение на Конгреса, при това под давление, по предложение на самата Нинова: под никаква форма да не влизаме в политическа колаборация и контакти с ГЕРБ-СДС и с ДПС. Мога да ви кажа, че това беше направено в ситуация преди местни избори, които имат съвсем различна специфика от парламентарните, и те допускат различни местни коалиции, тъй като местните избори не са толкова идеологизирани. Конгресът тогава прие предложението на Нинова. Сега, след тези избори, в този забранителен така наречен списък, пак без обсъждане за причините, в този списък беше включена и партия "Възраждане“, въпреки че аз лично смятам, че ние в много от политиките, които изказва "Възраждане“, имаме общи цели, общи виждания, но "Възраждане“ е в този червен списък, забранителен. И сега, в сряда изведнъж, както изтече от пресцентъра на БСП, с огромно мнозинство беше даден мандат да се преговаря с всички политически сили, представени в парламента. Т.е. това за мен означава с никой.

Ще се прекрачат ли червените линии от предишния Конгрес на БСП да няма колаборация с ГЕРБ-СДС и ДПС? Или както се казва, Темида е сляпа – слагаме й превръзка на очите?

Да, и забравяме собствените си принципи и ценности. Те вече са прекрачени с решението от сряда. След като с конгресно решение ясно е казано, че под никаква форма БСП няма да сътрудничи, да бъде съучастник заедно с ГЕРБ и ДПС, вече е прекрачена тази червена линия. По принцип не бяха изказани и някакви наши репери, които биха спрели каквато и да е колаборация с другите десни политически партии "Продължаваме промяната“, с антикомунистическата и русофобска "Да, България“, въпреки че ние за броени месеци, докато управлявахме заедно с тях, те всъщност излъгаха надеждите на българското общество за промяна, за борба с корупцията, за нов морал в политиката, и коалицията на БСП с тези партии донесе огромен електорален срив на партията, която всъщност бе превърната в съучастник в пагубни за България решения. Даже днес чуваме от сериозни европейски медии за това огромно количество оръжие, което е било продавано на Украйна от България, и то в момент, в който БСП беше във властта и Корнелия Нинова беше вицепремиер, който отговаряше точно за този износ. Т.е. на думи партията е срещу войната и срещу изнасянето на оръжие за Украйна, срещу даването на оръжие на Украйна, а на практика беше взето решение ние да направим огромен компромис и да се опитаме да направим коалиция с "коалицията на войната, на корупцията, на разрухата“.

Как ще излезе БСП и левицата от тая щампа на двуликия Янус, която ви се лепна?

Как ще се опита? То не се лепна, ние сами си я залепихме, ние сами постъпваме по този начин и затова електоратът ни наказва. Това, което се случи за по-малко от две години всъщност – на 4 април 2021 г. бяха изборите, когато бяхме трета политическа сила и имахме повече от половин милион избиратели, а станахме за броени месеци буквално пета политическа сила с 24 депутата. Да припомня ли, че с вълната след избора на Румен Радев от 2017 г. ние имахме почти 1 милион избиратели, ние бяхме втори, на ръба на победата. Т.е. политиката, която се води, тази двойнствена, лицемерна политика – говорим едно, правим друго, ни доведе до този плачевен резултат. Значи трябва да има промяна. Това, което част от социалистите и членове на Националния съвет и делегати на Конгреса предприехме още преди Нова година, в края на ноември – ние започнахме процес на широка идейна дискусия с представители на БСП, други леви партии и граждански организации за това, че в България липсва представителството на левицата в изпълнителната власт, в парламентарната, в местната власт и за целта е нужно идейно обединение на всички леви сили в България.

В четвъртък ви предстои среща в Пловдив, в гранд-хотел "Пловдив“.

Да, така е.

Какво очаквате да постигнете на нея? Предвиждате за дискусии два основни панела – за това ни разказа Костадин Паскалев в "Това е България“ в старата година. Но какво очаквате от тази среща?

На тази среща очакваме да изясним, вече да сложим точката по идейните принципи, които ни обединяват, а те са много повече от тези, които ни разделят, и да започнем разговор по секторните политики, като една от червените линии, която ще присъства във всичките изказвания, поне доколкото бяха заявени в нашите организационни срещи, това ще бъде темата за неравенствата. Неравенствата не само в доходите, а неравенствата и в съдебната система, и в регионалното развитие, неравенството по отношение на България и развитите европейски страни. Ние сме в европейската класация последни по всички показатели, свързани с жизнено ниво на българските граждани. А това са задачите на левицата всъщност. При това доходите ще бъдат разглеждани и от гледна точка на финансовата политика за промяна на този плосък данък, който беше въведен преди повече от 15-16 години. Той е характерен за най-либералните, неолиберални управления. Ние трябва да мислим за подоходно облагане и за справедливо разпределение на благата. Това ще бъдат темите. Ще има и организационна част, за която да мислим как, тъй като предстоят избори, как тази обединена левица, как да привлече още и още структури, тъй като има много такива – някои са национални, други регионални, свързани с левите идеи, и под каква форма да се явим на изборите, парламентарни, и най-важно – на местни избори. Ние трябва да бъдем заедно.

Цоня Събчева