Полк. доц. Иван Попиванов, зам.- началник на ВМА по учебно-научната дейност, разказва в интервю на Агенция "Фокус" за "бойните санитари" и интереса към тази квалификация сред военнослужещите ни, за ролята на тези хора както по време на война, така и в цивилния живот, както и за това желаят ли военнослужещи от Украйна да бъдат обучени у нас за бойни санитари. От интервюто ще разберете още имаме ли вече вертолети за транспортиране на пострадали, както и за бъдещето на професията "flight paramedic" и на авио медицинската евакуация на пострадалите у нас. 

Здравейте, доц. Попиванов, кажете ни колко военнослужещи завършиха досега този интересен курс за "бойни санитари“? Интересен за нас, разбира се, за вас може би е той е нещо съвсем обичайно.

Ние обучаваме бойни санитари от много години. Но от миналата година - 2021 година ние променихме програмата за обучение и намалихме продължителността на курса от 4 на 2 седмици и адаптирахме програмата с помощта на лекари от Националната гвардия на щата Тенеси към най-съвременните изисквания за оказване на първа помощ на боното поле. Това е една американска система, която се нарича Tactical Combat Casualty Care (TCCC). Реално това е една система за оказване на първа помощ на бойното поле от всички военни медици – не само санитари, но и лекари. С помощта на нашите колеги от щата Тенеси, ние адаптирахме тази програма и благодарение на откриването на Военно-медицинския симулационен тренировъчен център през миналата година, ние успяхме да предоставим и много хубава материална база за провеждането на този курс.

И все пак, две седмици не е ли малък период за такова обучение?

Не, напротив. Даже при американците е 10-дневен курса. При нас е малко по-дълъг, защото ние имаме някои допълнителни неща, които сме включили в програмата. Имаме голям интерес към курса. Например, миналата година в курса са обучени 70 военнослужещи. Докато досега – за последните 10 месеца имаме 130 обучаеми и малко над тях. Най-вероятно до края на годината ще имаме около 150 обучени военни санитари.  

Разкажете ни какво правят тези т.н."бойни санитари“? Не са ли това парамедици, или дипломирани лекари?

Не, това е една допълнителна квалификация, която се дава на обикновени военнослужещи, които служат в подразделенията. Да кажем например, като автоматчици, те участват във военните действия, но допълнително те минават и курс за оказване на първа помощ на бойното поле. Дава им се и съответната екипировка за оказване на такава помощ. Защото лекарят не може да достигне до бойното поле, за да окаже помощ там, нито пък медицинската сестра. Това трябва да бъде някой специално обучен не медицински персонал, който да оказва първа помощ. Така, че това са допълнително обучени не медицински лица, които преминават това обучение за боен санитар.

Това са, така наречените "платинени 10 минути“. Установено е, а и практиката го е доказала, че ако успеем да окажем първа помощ в рамките на първите 10 минути от нараняването, шансът за оцеляване се увеличава и смъртността намалява. Точно затова е много важно да се окаже първа помощ в рамките на първите 10 минути. Това е основното, на което ние обучаваме тези бойни санитари – да оказват първа помощ в първите 10 минути в една сложна обстановка. Това са много важни хора, защото те работят в една враждебна обстановка. Там се стреля, гърми се, не е безопасно за техния живот. И те трябва да знаят какво трябва да направят и какво могат, и какво не могат да направят, когато са под обстрел, как да помогнат на ранения в тази обстановка. В цивилния живот е различно. Там лекарите и парамедиците могат да работят спокойно, за да окажат първа помощ. Но на бойното поле не е така. Там ние сме притиснати от противника, който стреля. Бойните действия не прекъсват, за да се окаже първа медицинска помощ. Именно това е спецификата в подготовката на тези бойни санитари.

И какви умения получават всъщност тези хора? 

Ами точно това – да оказват първа помощ на бойното поле, под обстрел. Да изведат ранения от опасната ситуация, след това да му направят така нареченото "ABC“ на първата помощ, да оценят какво му е състоянието. След това попълват една полева медицинска карта, която е стандартизиран документ за НАТО, и подготвят пострадалия за евакуация. Много често се случва да придружават пострадалия до медицинския пункт, където вече работи лекар и той продължава медицинската помощ.

Такива хора, обучени от вас, били ли са вече на реални места, където има военни конфликти?

Разбира се, ние винаги сме изпращали такива бойни санитари в нашите контингенти, които са участвали в задгранични мисии и продължаваме да го правим. Дори сега имаме контингент в Босна и Херцеговина една рота. И там, в взводовете, има такива хора, които са минали тази квалификация. Винаги има такива хора и ще има, защото винаги има риск за бойни действия и съответно те трябва да са обучени за оказване на първа помощ.

Някакъв конкретен пример можете ли да ни дадете?

Конкретен пример е Кербала, където преди години имаше реална атака. Всички обучени бойни санитари са оказвали на място първа медицинска помощ на пострадалите. Имало е над 70 ранени само от нашия контингент. Искам да кажа, че уменията и познанията, които получават тези бойни санитари, са полезни не само за нас, във военната практика. Тези умения те могат да използват и в цивилния живот, по време на транспортни и други произшествия, например. Имаме много такива случаи, при които те са оказвали помощ при ПТП и са успели да спасят човешки животи. Имаше конкретен случай с обучен от Благоевград, който беше помогнал на пострадали при катастрофа. Имаме и много благодарствени писма, които получаваме за това, че обучаваме тези кадри.

Как се извършва обучението, в какви бази?

Ние ги обучаваме при много добри условия в нашата база. Нашият военно медицински симулационен тренировъчен център пресъздава много реалистично бойната обстановка. Караме ги да работят под стрес и така те много по-добре възприемат, свикват с това и придобиват много добри умения, които при една реална ситуация после са им много полезни.

Колко специалисти от вашия екип обучават тези хора

В курсовете се включват както лекари, така и парамедици. Това е проблем при нас. Защото нямаме много подготвени парамедици. Би трябвало именно парамедиците да са основните инструктори, които да водят това обучение. Започнахме да прилагаме мерки, които да преодолеят този дефицит. Например, сега от 1 декември имаме при нас назначен парамедик, който завърши курса за парамедици. Тоест, разширяваме броят на инструкторите, които да водят такова обучение. Иначе имаме и лекари, които водят занятията.

В България имаме ли достатъчно парамедици и не се ли изучава отскоро тази професия у нас? 

Професията се изучава може би от 10 години, но при нас започна през тази година. Ние подготвихме първият випуск с пета степен на професионална квалификация. Те завършиха преди три седмици при нас. Те са за цивилната здравна система. От 5 септември започна вече и подготовката на военни парамедици и това е едно съвместно обучение с Военноморското училище, тъй като те преминават и военна подготовка в Колежа към Военноморското училище. И след като завършат с военната подготовка при нас, да продължим с медицинската. Парамедиците вече са конкретно назначен персонал за извършване на медицински дейности. Те имат по-широк набор от познания и умения. Ние разчитаме на тях, те да останат гръбнака в бъдеще на медицинското осигуряване във формированията и заедно с бойните санитари те да бъдат основното звено, тъй като недостигът с лекари ще се задълбочава и проблемът с недостига на лекари не само в страната, но и в ЕС е доста голям.

А ще има ли вертолети за парамедиците?

Това е един от аспектите, в които така наречените "flight paramedics" да участват в авио медицинската евакуация на пострадалите. Освен квалификация за парамедик, те трябва да имат и допълнително обучение по авиационна медицина, тъй като те работят при различна среда – във  въздуха, на голяма височина, при недостиг на кислород. Има изисквания към работата с апаратурата. Към момента нямаме такъв курс, но обмисляме създаването му, който да обучава такива "flight paramedics". Нещо повече, ние сме заявили на нашите колеги от щата Тенеси да изпратим наши парамедици да се обучат в такъв курс. Те ще бъдат за нас основата на авиомедицинската евакуация, заедно с бордните лекари и бордните медицински сестри.

Но тогава пък ще има необходимост и от медицински вертолети.

Разбира се. Доколкото знам, България закупува такива медицински вертолети. Във ВМА ние имаме вертолети, които са определени и реално участват в медицинска евакуация. Даже ние имаме такъв сертифициран екип, който заедно с екипажа на хеликоптера са сертифицирани от НАТО за извършването на авиомедицинска евакуация. И ние даваме този екип за колективната отбрана на НАТО. Така, че при нас тези неща са реалност – ние имаме и сега екип, имаме и вертолети за извършване на авиомедицинска евакуация.

Има ли някаква перспектива в идеята бойни санитари да бъдат изпращани в Украйна, например?

Съмнявам се! Това е по-скоро политически въпрос и е редно да се вземе решение от политиците. Доколкото знам, има интерес украински военнослужещи да се обучават за бойни санитари при нас. Но това са неща, които се движат на по-високо политическо ниво.   

Те ще бъдат обучавани пак при вас, във ВМА, нали така?

Да, нашият симулативен център е много модерен. Той беше представен на нашите американски колеги и те не спестиха суперлативи. Той вече е разпознаваем в структурите на НАТО и в Европейското командване на САЩ.