Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Николай Томов, директор на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив, за емоциите и наградите на учениците, участвали в 11-тия Национален конкурс по актьорско майсторство.

Кажете ни как се представиха учениците, г-н Томов, как премина конкурсът?

По принцип доста силно се представиха всички. Мога да ви кажа, че в конкурсната програма участваха 64 участници от петте училища, които имат право за участие – от Бургас, Стара Загора, Плевен, Русе и нашето. В трите направления имаше от училищата, т.е. драматичен театър, куклен театър и невербален театър. Невербален театър е направление пантомима. Защото принципно чиста пантомима се изучава само при нас, но журито беше така или иначе предупредено, като председателят на журито проф. д-р Петя Цветкова реално преподава невербален театър в НАТФИЗ.

Членове на журито бяха доц. д-р Михаела Тюлева, която е по направление куклен театър, главен асистент д-р Ралица Ковачева-Бежанова, която е специалист по художествено слово и също преподава в НАТФИЗ, Ивайло Христов – Драматичен театър – Пловдив. Член на журито бе и Ивомир Игнатов-Кени, който е директор на театър "Хенд“. Така че журито беше достатъчно компетентно, безпристрастно от гледна точка на това, че те не познават никого. Дори нас не ни познават – запознахме се, когато пристигнаха. Само по телефона сме коментирали, като сме ги канили.

Конкурсът беше наистина на много високо ниво. Тук не казвам само моето впечатление, а впечатлението на журито. Премина в атмосфера на разбирателство между учениците, което може би е най-ценното на този конкурс. Естествено имаше награди, стипендии – всичко това е едната част, но комуникацията между учениците от различните градове, сприятеляването, те вече се чувстват една театрална общност – мисля, че това е най-важното. И това беше коментирано от преподавателя, който е от Плевен, Теодор Лука, който каза "Вие не знаете какво става зад сцената, как всички си пожелават успех и се подкрепят. И каква атмосфера цари зад сцената, преди да излязат да се представят учениците". Беше много, много емоционално, зареждащо. Пак казвам, това са и впечатленията на журито.

И все пак наградените къде отидоха?

За направление "Драматичен театър“ на първо място е Даниела Тошева от НГСЕИ – Пловдив“, 11 клас. На второ място – Самуил Дянков, пак от същия клас, 11 Клас, Пловдив. На трето място – Мариян Григорова от НУИ "Панайот Пипков“, град Плевен. Това е в направление "Драматичен театър“. В направление "Куклен театър“ на първо място е Василена Атанасова – НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров“, град Бургас. На второ място – Кристиана Ботева, НГСЕИ – Пловдив. На трето място – Деница Харизанова, пак НГСЕИ – Пловдив. И в направление "Невербален театър/ Пантомима“ на първо място – Арина Шило, НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров“, град Бургас. На второ място – Бояна Запрева, НГСЕИ – Пловдив. И на трето място – Катерина Станчева, НГСЕИ – Пловдив. Имаме още две стипендии от община Пловдив. Само че не мога да кажа, тъй като държа само официалния протокол.

Но тези награди са само на ваши ученици, защото са отпуснати от пловдивските съветници?

Да, по принцип тези стипендии от Община Пловдив са за наши ученици. Аз пак връчих поощрителни награди на още трима от участниците. Единият беше от Русе, Куклен театър. Другото дете вече не помня. Не знам дали това е толкова важно.

Това не е толкова важно, но това, което казахте за атмосферата и как вече се оформят като част от една гилдия е важно.

Ами да, защото наистина те започват да си разменят телефони, и адреси, да комуникират след това. А най-хубавото беше, когато завърши конкурсната програма – имаше няколко представления извън конкурсната програма, и след това децата направиха – може би имаха два часа, докато заседава журито – просто импровизиран празник, техен, с музика, осветление, танци. Просто бяха всички заедно. Това също е много хубаво и за нашите ученици, които са гримьори, които са осветители, които обслужваха представлението, и те заслужават адмирации, защото децата наистина се представиха като професионалисти. Но пък аз затова им давам грамота за това, че са участвали и са подпомогнали провеждането на един такъв конкурс. Обикновено винаги тези, които обслужват представлението – актьорът е напред, а те са отзад, зад кулисите. Малко остават скрити, но без тях просто не става.

Казахте, че 8 клас също добре се са представили. Да чуем малко повече за това!

Да, да, да, имахме двама участници от нашето училище и Теодора Патова, от 8 б клас всъщност взе едната стипендия от общината. Много бяха впечатлени журито от представянето й, независимо че е 8 клас.

Това е много хубаво. Това са деца, които идват при вас, но преди това имали ли са подобни изяви?

Ами, някои са имали. Примерно Теодора ми се струва, че пее в "Арт Войс център“. Има артистични заложби. Имаме дете, което е от художествена гимнастика. Другите, които са малко по-големи, 9 клас, които са пантомима, сред тях също има такива, които са танцували. Но вече, като дойдат в училище, те влизат в една друга, професионална атмосфера. Защото това, че тук се представят на конкурс, тъй като няма как да се присъдят стипендии с индивидуални представления, те работят в екип тук. Т.е. от всеки един зависи накрая представлението как ще се възприеме.

Преди дни вие открихте и изложба с много красиво име – "Мечта“. Тя докога може да се види в "Ромфея“?

Може да бъде разгледана до Великден, ще има възможност да се види.

Там как се включиха децата?

Прекрасно се представиха. Ние там представяме освен специалностите, т.е. работи от всички специалности, които се изучават в училище, художествени, другата част, която представяме, са свободни работи по тази тема – "Мечта“.

Но мисля, че децата се справиха чудесно тази година. Много участници има. И пак искам да подчертая, че имаше много участници от 8 и от 9 клас. Това значи, че те имат амбицията да се представят, да работят, защото за тях това е първо представяне в едно такова професионално галерийно пространство. Естествено, трябва да бъдем снизходителни спрямо техните възможности, но има неща, които са много изведени като философско мислене.

Да, тя, самата тема, предразполага към това към по-философско отношение и виждане.

Ами да, тя както предразполага към по-философско мислене, така и към съвсем традиционно възприемане. Интерпретация на един пейзаж или природа, или каквото и да е.

Вие ще правите и още една изложба. Какво остава още от събитията по случай 50-годишнината на гимназията?

Ще правим още две изложби. Но има и една изложба, която е на 15 април, ако не се лъжа, защото там ще бъдат плакати от наши ученици, които изработват в часовете по компютърна графика. Но основно – на 15 май ще бъде изложбата на бивши възпитаници. От миналата година започнахме с Дружеството на пловдивските художници работа, направихме една изложба на 10 и 11 клас, т.е. такъв е статутът, те ще се представят на 6 юни. Тази година вече повтаряме по същия начин. Малко по-професионални работи, да се надяваме, малко по-големи, по-творчески. Но миналата година мина наистина много добре, дори с откупки.

Досега не сме имали изложба, дори в "Ромфея“, без да е имало продажни работи за децата, което е стимул за тях.

Разбира се, да. Всъщност какво ще бъде закриващото, голямото събитие за 50-годишнината, пак да кажем?

Финалното събитие ще бъде празникът на училището на 26 септември в Драматичен театър – Пловдив.

С концерт, може би?

Ами то ще бъде представление по-скоро. Но за него нищо не мога да ви кажа, защото и аз още не знам. Има си екип, който го подготвя. Но то ще бъде съвсем официално, с официални лица - президент, министри и т.н.. Все пак, годишнина е.

Една от мечтите ни е изпълнена – 50 години това училище съществува.

Ваши възпитаници ще се включат ли в този Фестивал на античното изкуство, който ще се прави, на Античния театър? 

Да, надяваме се, че ще бъде на Античния театър, ако времето позволи. Но те реално ще бъдат първите, които ще се представят. Това е една сборна група от училище, която ще представи антично произведение. Официалното откриване на този фестивал е в петък.

Но искам да подчертая тук, че тази сборна група, въпреки, че децата в момента са във ваканция, но те изявиха желанието да участват, тъй като имаше малко забавяне в спечелването на проекта, в стартирането. И просто аз съм много радостен, че нашите деца по този начин реагираха и поеха тази отговорност.

Въобще, това е хубаво, че в крайна сметка те придобиват желание за изява и искат вече да се развиват в тази посока.

Ами да. Ако се върнете назад, преди конкурса, т.е. по време на шествието на 27 март, просто повече от 100 ученици участваха в нашата група, която беше най-голямата, естествено, и най-пъстрата. Това се вижда дори на кадрите. Тогава децата пак сами изявиха желание, имаше ученици, които сами са си направили костюмите и идваха готови. Други използваха нашите костюми, гримьорите сутринта от 8.30 часа са започнали да ги гримират, за да могат да се представят. Т.е. децата работиха, тъй като този ден е патронен празник, реално е пак неучебен – ние не можем да ги задължим, но те вече го знаят, че това е начин на представяне на училището и са войници, готови винаги.

И будят възхищение винаги, да.

Естествено, то е и емоция, която ги подхранва.