Водещ 1: Много се вълнувам, тук на масата пред очите ми има два сертификата за рекорд на “Гинес", защото, сега ще обясним защо, следващият ни гост е лицензиран пилот, поставя рекорди за “Гинес" защото му е кеф и с лекота надскача себе си при всеки следващ опит - планинско колоездене, картинг състезания, летец-пилот, военен при това. На него определено не му липсва адреналин и мотивация, а когато се поизчерпят си ги набавя без проблем.

Водещ 2: Що за човек пилотира самолет в рамките на цели 4 часа и 31 минути, изпълнява 888 360-градусови виражи, без да спре и без да се задържи повече от 6 секунди на едно място. Не човек, а желязо, бих казала аз. Какви гени носи Нико Калайджиев ще ни разкаже самият той, защото днес е в студиото  на “Денят на фокус". Добро утро.

Добро утро. Благодаря на първо място за хубавите думи, и за това, че ме поканихте да участвам във вашето предаване. На първо място искам да кажа, че това е нашият трети световен рекорд и по този начин за трети път поставихме България на световния връх в авиацията. И по този начин накарахме света да види какви хора има тук в България. Така че за мен е гордост, че съм българин и по този начин прославяме и България.

Водещ 1: Много ме впечатлява, че ти започна още от самото начало с ние, ние поставихме рекорд. Ти не си сам, въпреки че цялата отговорност е върху теб.

Да, определено, аз съм изпълнителното звено, човекът, който е в самолета, но няма екип зад мен и реално нашите спонсори и хора, които ми помагат, просто няма как да се случат нещата, защото аз мога да мога сам, обаче, ако това е нещо, което е колективно, ние го правим не за мен, а за цяла България. Така че няма как да постигнеш нещо много голямо, без помощта на цял екип. Ако не са те, аз няма как да направя тези неща.

Водещ 2: Изключително ни е интересна цялата ти история, но нека започнем от там защо и как се запали по всичките тези спортове, които ти практикуваш не просто, за да си във форма, а за да ги покориш чрез поставяне на рекорди?

Да, ами като дете, да започнем от там, бях много палаво дете, всичката ми енергия, която генерираше организма ми я влагах в бели и буквално абсолютно всеки ден на вратата вкъщи се чукаше от някои съседи, които се оплакваха. Нашите буквално се бяха шашнали и хванали за главата, но в интерес на истината, вече разбрах, че тази енергия трябва да я вложа в нещо, което да е полезно за мен. Първо, започнах със спорт, след това забелязах летенето и пилотирането. И оттам, вече като започнах с пилотирането, разбрах, че това е моето нещо.

Водещ 1: Да не се притесняват родителите, чиито деца са палави, защото зад това седи, може би един бъдещ...

Водещ 2: Да, т.е. на времето, теб може би са щели да те окачествят като хиперактивно дете.

Да, да речем, може и така да се каже, но важно е децата да са активни. Какво искам да кажа, значи тази енергия, която той има като дете, след време, когато разбере какво иска да прави за в бъдеще, тази енергия ще я вложи в нещо, което е полезно за него и не само за него, ами и за обществото. И като казахме децата, да ви кажа нещо интересно. Освен да прославяме България, причината за всички тези световни рекорди, е, че искаме да накараме институциите и образованието в малко по-ранна детска възраст на децата да им обясняват за авиация, за космос, просто да ги запалят, една искричка да запалят в тях да се занимават с авиация и космос. Защото авиацията и космоса, това е бъдещето.

Водещ 1: Въпреки всичко, не всеки, който има желание стига до това да се предизвиква по този начин и да прави тези постижения. Има ли нещо сбъркано в твоята физика, в твоя начин на мислене, може би от обикновения човек, защото за мен ти си необикновен. А естествено има път, има тренировки, има постоянство, което вече е въпрос на характер. Но физически, има ли нещо по-различно?

Ами, има по-различно. Има изследвания, които са ми правили и се оказа, че примерно, само едно от нещата ще ви споделя, кръвта ми се движи около два пъти по-бързо, отколкото на нормалния човек, което допринася за по-бързата реакция и за по-трезво взимане на решения. Другото нещо, да ви кажа конкретно за рекорда от “Гинес", техните професионални пилоти мислеха, че 400 пълни 360-градусови последователни превъртания не може да направи, не че не може да направи никой, но ще е страшно трудно да ги направи някой. Разчетът беше всяко едно пълно превъртане да го правя за 45 секунди и в рамките на 5 часа да направя 400. Обаче в деня на рекорда времето не беше много хубаво, между другото, на събитието присъстваха трима министри и министъра на транспорта, на иновациите и на икономиката през цялото време бяха там. Излитането се забави с 3 часа и се наложи по-бързо да започна да въртя виражите и какво се случи. За 4 часа и 31 минути направих 888 пълни превъртания, като условието на “Гинес" е, че 5 секунди нямам право да изправям самолета. Какво означава това? Трябва да се въртя нон-стоп, постоянно, вариант лошо ми е, искам да почина - няма, просто пилотът се върти, докато може.

Водещ 1: Честно да ти кажа, на мен ще ми стане лошо само да те гледам отдолу нагоре към небето, какво означава 4 часа 888 виража, това е страшно натоварване.

Водещ 2: Да, тоест ти си направил двойно колкото е било за очакванията на “Гинес", че и отгоре на всичкото си искал и още да направиш.

Водещ 1: На 18 юни 2023 г. преди няколко дни на летище “Лесново" нашият гост постави нов авиационен рекорд  888 последователни виража за 4 часа и 31 минути. Обаче, за да поставиш този рекорд,  току-що, преди малко ти ни каза, че всъщност, какво е трябвало да направиш, за да го поставиш, за да си угодиш.

Ами да, не ми беше най-трудно поставянето на рекорда, беше ми най трудна финансовата част, понеже, за да направя този рекорд трябваше да си взема самолет, понеже нямаше човек, който да ми даде самолет и се наложи да изтегля кредит. Този кредит, който изтеглих за този самолет ще го изплащам 8 години, сами можете да си представите за каква огромна сума става дума. И примерно, за да прославим България, да показваме реално какви хора има тук, в България, аз се лишавам от средства, които мога да ги използвам за моето семейство, да ходим, примерно на почивки или нещо свързано със странични разходи, за да може да се развивам в нашата сфера.

Водещ 1: Това е впечатляващо, още повече, че ти спомена един човек, на който дължиш, всъщност голяма благодарност.

Ами да, поименно искам да благодаря на целия екип, първо на Тодор Иванджиков, на г-н Михаил Хаджиев, на г-н Лилчо Лилов, който е управител на летище “Лесново", на моите мениджъри Десислава и Вълко Пингелов, и на Иван Житянов.  Има и много други хора, на които трябва да им благодаря, но това са основните виновници да се случват тези неща тук, в България. Защото на мен ми е много по-лесно да го направя това в чужбина, но аз съм горд, че съм българин и ще продължавам да правя всичко възможно тези рекорди да ги правя в България.

Водещ 2: За съжаление, не е много впечатляващо, че държавата не стои зад гърба ти. Но пък това не е единственият случай, знаем и за много други такива. Точно поради тази причина трябва да се дава повече гласност. Нека да продължим сега отново за самия рекорд, защото след 4 часа и 31 минути, твоят екип вече си е казал “хайде, стига толкова, слизай Нико". Ти си казал, обаче “Не, няма да сляза, искам да направя 1000", така ли е било?

Да, не съм казал, че няма да сляза, но казах, че мога да продължа да направя още, но в крайна сметка с екипа решихме да е някакво значимо число и да спрем на 888. Като започнах да ви разказвам факторите, понеже въртенето е само един от десетте, да речем фактори, които бяха тежки за човека. През цялото време изпитвах претоварване около 3, даже и над 3 на моменти единици 3G. Какво означава това, че постоянно кръвта от главата слиза към таза на пилота и това намалява мозъчната функция. Отделно, наклонът на самолета ми достигаше до 90 градуса. И другото много тежко нещо, понеже от земята имаше камери, които ме записват, и реално тези видеа се пращат на  “Гинес", трябваше всяка една секунда да виждам къде се намирам спрямо земята, мозъкът да го анализира това и да взема решение какъв наклон трябва да използвам, за да се въртя на едно и също място, за да могат да ме снима камерата. Това го правех, независимо, че кръвта ми слизаше надолу от главата към таза 4 часа и 31 минути.

Водещ 1: Това да правиш едно и също движение във въздуха, не е като в колата да натиснеш копчето за темпомата и то да си се върти, а трябва непрекъснат контрол.

Точно така, ами има вятър, вятърът, ако ви кажа само за един вираж колко много ме изненадваше, трябваше всяка една секунда да анализирам тези неща и да преценявам с какъв наклон трябва да летя. Още много, стотици фактори, но ви казвам, това бяха най-тежките неща, които  бяха за рекорда.

Водещ 1: Искам да видя реакциите на хората от “Гинес", които са смятали, че около 400 виража, това е някакъв таван за човека, а ти си направил 888 с желание за 1000.

Водещ 2: Да, точно, ти си искал да направиш 1000, с екипа сте решили, че все пак, би трябвало да спреш на 888, но някъде там в промеждутъка, докато ги стигнеш се е стигнало до лек конфликт, в който ти си казал “добре, ще сляза, обаче утре ще дойда и сам ще си ги направя 1000 виража", което показва характер.

Исках да им кажа, че се чувствам отлично. Значи, за тях не е нормално, не само за тях, за всички хора не е нормално човек да издържа нещо подобно, буквално е нереално. И като кацнах, и като видяха как изглеждам, и как се чувствам, буквално се хванаха за главата.

Водещ 2: Нико, накъде си се устремил сега, защото това е много важно. Ти не поставяш просто така тези рекорди, окей, правиш го, за да докажеш, че можеш да го направиш това нещо, за да докажеш, че си отвъд нормите на нормалното, но защо още?

Точно така, това са най-правилните думи, че тези неща не ги правя ей така да поставям рекорди, правя ги понеже искам да покажа какви са моите умения, какви са моите физически възможности и да изпълня мисия в Космоса, като по този начин показвам, че съм един от най-добрите пилоти, който може да направи нещо такова. Като другото интересно нещо е, че космически компании искат да направя световен рекорд и в космоса. Понеже, сега в момента компаниите не търсят както преди само умения и физически възможности, това вече съм го показал, вижда се. Искат и самият човек да е разпознаваем и по този начин, с тези рекорди показвам на света реално какво можем.

Водещ 1: При нас е Нико Калайджиев, който всъщност освен всичките си рекорди, които поставя с… Какъв беше самолетът – малък…

Малък италиански самолет, Fly Synthesis се казва.

Водещ 1: За който ти сам си изтеглил кредит, за да си го осигуриш. Но всъщност зад това седи не просто едно импулсивно желание, което с годините се появило. Ти си всъщност и военен пилот. Всички сме чували за "Спартаните“ – нашите военни транспортни самолети, които при критични ситуации ги вдигат във въздуха, отиват, спасяват човешки животи. Моля те, разкажи ни какво всъщност правиш с…

Водещ 2: Т.е. трябва да кажем, че той пилотира един такъв самолет.

Водещ 1: Да. И на авиошоуто на 6 май всъщност е прелетял над нас.

Да, точно така. В интерес на истината, нашата база, 16-та транспортна авиобаза, освен да осигурява другите бази, също така изпълнява хуманитарни мисии. Какво означава това? Примерно една от най-скорошните мисии, която направихме – транспортирахме едно дете от Варна до София, като детето беше в много тежко състояние и вероятността да оживее беше буквално минимална. Родителите на детето бяха много притеснени, защото знаеха, че е в много тежко състояние, но в крайна сметка, три месеца по-късно, родителите ни се обадиха, казаха, че детето е живо, здраво, жизнено. И аз, когато се срещнах с детето и като видях колко е усмихнато и колко е жизнерадостно това дете, толкова се зарадвах… Ние постоянно, между другото, спасяваме човешки животи, това е само един пример. Отделно изпълняваме и много други мисии, но тези, хуманитарните, са най-приятни и най-радостни, защото по този начин помагане на населението на България.

Водещ 2: Нико, ти си в момента точно на 36 години. Въпросът ми е непримиримостта и борбеността възпитават ли се?

Не. Според мен това е характер на човек, няма как да се възпита. Може да възпиташ човек примерно да е добър към околните, да се държи вежливо към другите и да уважава по-възрастните, но конкретно тези неща си мисля, че са свързани с характера на човека.

Водещ 1: Как се изгражда тогава един човек, когато – ето, ние си говорихме как в началото си бил много буен. Някой обаче ти е дал шанса да… Твоите родители как са реагирали на твоя избор?

Моите родители, в интерес на истината, когато се занимавах със спорт в началото, страшно много пари инвестираха в мен. Даже баща ми продължава да работи в чужбина, за да ни помага да осигуряваме всички тези неща, и по този начин той ни лишава от неговото присъствие. И така. Става дума, че моето семейство много се лишаваха от техни неща, за да могат да се развивам аз, както и брат ми, понеже аз имам и брат. Така че аз се надявам, като стана и аз родител, ако мога по същия начин да се грижа за децата, както моите родители се грижат за мен, за мен ще е огромна чест.

Водещ 1: Ти имаш съпруга. Тя въобще как те пуска на тези екстремни…

Водещ 2: В този ред на мисли, само да допълня, че ти миналата година през октомври си подобрил световния рекорд за най-много излитания и кацания с ултралек самолет, нали така?

Точно така, да.

Водещ 2: И ни спомена за твоята майка, когато е гледала.

Да, майка ми, понеже тя дойде конкретно на рекорда, не са ме виждали на тренировки как се изпълнява това нещо, и там показах какви са ми уменията и много рискувах. И майка ми, като видя само първия заход, буквално й се подкосиха краката и дотам беше гледането на рекорда Докато на този рекорд, който сега направихме, там пък показах какви са моите физически възможности и моята издръжливост – нещо коренно различно, за да покажем на света, че нямам само уменията, ами и железни, както казахте и вие, физически възможности.

Водещ 2: Не човек, а желязо.

Да.

Водещ 1: Всъщност тук това, което показваш на света, е, че има човек с тези способности, но има и едно място, където може да се възпита и да се тренира човек, т.е. рекламираш и България в този смисъл.

Определено, да. И както споменах, хубаво е в по-ранна детска възраст децата да се запознават с тези неща, за да има повече хора, които се занимават с авиация, защото вие се убедихте, че наистина това е бъдещето.

Водещ 2: Нико, да завършим така – остават ти 8 години до изплащането на кредита по самолета. Пожелавам ти да имаш ужасно много мисии и да успееш да събереш също така много спонсори, с които малко по-бързичко да си изплатиш самолета, за да може да прославяш България малко повече.

Да, благодаря. Ние продължаваме да търсим нашите рекламодатели, хора, които да ни помагат, и по този начин отново да показваме какви хора има в България и да се чува по света повече за нас.

Водещ 1: Последно – кое е следващото предизвикателство? Директно към Космоса ли отиваш или още един рекорд преди това?

Ами, предпочитам директно към Космоса, но ако не е директно, ще поставя поне още един рекорд, докато се упътя към Космоса. Така че тепърва предстоят интересните неща.

Водещ 2: И много се надявам да има все повече хора като теб, които да управляват… как се казваше самолетът, който превозва…

Водещ 1: "Спартан“.

Водещ 2: "Спартан“, да. Да има все повече.

Да. Колегите са големи професионалисти, така че със сигурност има хора, които мислят за населението и как да помагаме на българите. Така че продължаваме напред и нагоре, както се казва.

Водещ 2: Пожелавам ти здраво сърце!

Благодаря. Моето е здраво, да сме живи и здрави всички, да се радваме на нашите успехи и така.

Водещ 2: Благодаря ти още веднъж.

Водещ 1: Успех на теб и целия екип. Благодаря!

Благодаря!