Интервю за предаването "Нюзрум" на Радио "Фокус" с основателя на Гората.Бг Никола Рахнев (бел.ред. интервюто е проведено на 22.06.2023 г.)

Вие се отзовахте и отидохте на място в Берковица още в първите часове след водната стихия, която силно напомни на онова, което се случи в Карлово миналата година. Какво заварихте там, какво видяхте?


За да бъдем коректни, ние се отзовахме в първите часове като инициатива Гората.бг. Започнахме да събираме средства, осигурихме 120 тона пясък, 3000 чувала, 1000 кофи, няколко стотин чифта гумени ботуши, за да могат хората, които са на терен, били те доброволци, както една група от 80 военни, които бяха много активни, да имат с какво да работят и как да обезопасят предстоящите часове. Бедствието се случи в понеделник, практически в четвъртък и петък се очакваха поройни дъждове. Няколко дни по-късно аз бях там, тогава вече ситуацията беше доста овладяна, за което сме морално длъжни да благодарим от сърце и да кажем, че истинските герои бяха наистина доброволците от цяла България, малката част местни хора и тези войници от две поделения, които неуморно 3-4 дни наистина разчистваха с механизация, на ръка, отводняваха с помпи мазета и приземни етажи, изградиха диги и съоръжения със защитна функция, чували с пясък предимно и някои други неща, които пък дадоха своя резултат още в четвъртък и петък, когато отново имаше проливни дъждове, но благодарение и на тези действия, и на доразчистване на речни корита, и прочистване на дерета, нямаше повече щети.

Какво ви казаха хората там, пострадалите в Берковица?

Ами, на две части трябва да го разделим. В първата фаза хората бяха много силно притеснени, защото нормално е, когато преживееш нещо толкова сериозно – голяма вода, която идва, наводнява и не можеш да я спреш, стихия, пред която се чувстваш безсилен – да си притеснен и изплашен, и когато се очакват нови дъждове да има голяма доза страх. Така че в първите дни хората бяха много притеснени какво ще се случи при следващи такива дъждове. А сега вече положението е доста по-спокойно, от гледна точка на това, че наистина времето е слънчево, водата се пооттече, нивата на реките спаднаха значително и хората сега мислят вече как да възстановят домовете си. Чудят се дали и каква помощ ще получат от държавата, от местната община. Мненията са различни, хората са различни. Отбелязвам, че ние като инициатива Гората.бг, тъй като събрахме, може би около 80 000 лева от дарения, и за нещата, които казах в началото на разговора, използвахме около 12 000 лева от тях, останалите в Берковица и в съседни села, в които също има пострадали на територията на общината, ще дарим между 500 и 1000 лева, право пропорционално разделени, спрямо щетите и по броя на хората на ваучери за някоя голяма верига, от която да могат да си закупят по техен избор, каквото им е най-нужно - строителни материали, мебели, евентуално техника.

Кажете ни как и аз и нашите слушатели можем да помогнем?

Все още събираме дарения, може би до края на тази седмица или на следващата ще събираме дарения. Ако някой желае, може да влезе в Гората.бг във Facebook, последните няколко публикации са по тази тема, има банкови сметки, има PayPal. Това е, което може да направите към нас, няма нужда от изпращане на вещи на терен, тъй като първоначално много хора тръгнаха да пращат одеяла, дрехи. Практически не са засегнати такъв тип имущество на хората и наистина не е необходимо. Има питейна вода, тя е нормална, годна, никой не бедства, хората имат храна, така че евентуално с някакви дарения, с които могат да си помогнат да си възстановят имуществата, които са пострадали. Това е, няма и нужда от доброволци на терен вече. Първите дни имаше, но вече такава необходимост няма.

Г-н Рахнев, обикновено, след като се случи нещо подобно, започваме да търсим причините. Според вас, каква е причината в случая, климатичните промени, човешкият фактор или пък комплексно?

При всички случаи е комплексно. Но искам на нещо друго да обърна внимание – много неадекватно и слабо се държи българската държава по отношение на превенцията. Защото всяка една стотинка, според мен лично, а и според експертите, похарчена за превенция е много по-смислена и много по-ефективна. Освен, че буквално може да спаси живот и имуществото на хората, много по-евтино и изгодно за нас, като данъкоплатци е да похарчим дори и 100 000 лева, за да почистим добре речните корита, за да направим някакво противоерозионно залесяване или нещо друго, отколкото, когато станат лошите събития – наводнение или някакви други бедствия, да мислим как да оценим на милиони щетите и вече да ги вадим от други фондове и да ги даваме. Текат разследвания, доколкото ми е известно, за някакви непочистени речни корита, когато през 2019-2020 г. са отпуснати 330 000 лева на Община Берковица. Има дело образувано, дали това почистване се е случило реално или не, или само са усвоени парите. Аз не мога да кажа, тъй като това беше първото ми посещение в Берковица, трудно ми е на този етап да взема отношение, но много от хората казват, че отговорността е на държавните органи, които не са си свършили работата, не са почистили. Някои казват, че има прекомерни сечи, или не се залесява достатъчно, но това са различни мнения на различни хора, дали е така, е трудно да кажем, без да направим една професионална оценка.

И в крайна сметка, изводът е, че превенцията е много-много-много важна и трябва да й обърнем внимание. А за всички наши слушатели, които искат да се запознаят с още от вашите инициативи отново казваме сайта Гората.бг, там можете да намерите всичко, всичко свързано с инициативите, които организирате. Много ви благодаря за този разговор, и се радвам, че има такива хора като вас, които продължават да помагат.

И аз ви благодаря.

Веселка ИВАНОВА