Министър Атанас Илков: МВР изпрати една изключително успешна година
©
Каква година изпратихте, г-н Илков? Кое беше най-важното събитие за Министерството ви през миналата година?
Изпращаме една изключително успешна година за Министерство на вътрешните работи и всички служители в МВР, които положиха твърде много усилия в ежедневната ни работа. По всички направления, по които са работили, имаме много успехи, много добри резултати. Това са противодействието на производството и разпространението на наркотичните вещества, престъпленията по отношение собствеността на българските граждани. Но най-вече като успех, който се откроява за всички служители на МВР, включително за цялото ръководство на министерството, е именно пълноправното ни членство в Шенген. Това е един исторически успех и няма как да не го сложим на първо място като успех, който е дългоочакван за всички служители. И най-вече заслужен, защото усилията са на всички колеги по всички нива, от всички структури на МВР, през всичките години назад. Всеки един заслужава своята благодарност. Това е един наистина исторически успех и аз бих казал, че това е най-големият успех за тази година на Министерството.
А дали ще оправдаем доверието на европейските ни партньори и да опазим действително външната граница на Европейския съюз? Вие как смятате?
Аз смятам, че ние сме доказали доверието, и на срещите в Люксембург, на Залцбургския форум, и в София, срещата в Будапеща, която беше основополагаща за проекторешението, което беше гласувано на 12 декември 2024 г. в Брюксел за нашето пълноправно членство, е именно благодарение на успеха, който ние постигнахме и на доверието, което сме изградили до настоящия момент. И ще продължаваме да надграждаме това доверие на нашите европейски партньори. И не само на нашите европейски партньори, но и извън Европейския съюз. Ние ще продължим да работим активно с всички тях. Доказали сме по безспорен начин, че сме един надежден партньор, и ще продължим да работим активно за противодействие на незаконната миграция и всички престъпления, които са свързани с трансграничната престъпност.
Но ето, виждаме, че и сега се случват инциденти по границата ни – имам предвид тези петима мигранти, които само за седмица загубиха живота си в Странджа. Какво става наистина? Как се случва така?
Да, действително имаме такива регистрирани случаи на лица – по първоначални данни египетски граждани, които са преминали незаконно българо-турската граница, и на територията на България ги установяваме като починали. Това, което мога да кажа по тези случаи, е, че тези лица изминават едни дълги разстояния и в този район, в Странджа планина, има много тежки, изключително тежки райони, където те са на предела на силите си. Ползват изключително много енергийни и други напитки, които да ги ободряват и да им дават допълнителен стимул за придвижване по тези тежки маршрути. До голяма степен от нашия анализи и на база на съдебно-медицинските експертизи, които са направени, изваждаме заключение, че нямаме данни за насилствена смърт и някакви травматични увреждания, които са предизвикали тяхната смърт. Така че изключваме тук всякаква друга намеса.
Всичко останало е една спекулация, която до голяма степен е обидна за всички наши колеги, които рискуват живота и здравето си на българо-турската граница, за да гарантират сигурността не само по границата, в България, но и в цялото Шенгенско пространство. Така че абстрахирам се от всички спекулации, всички целенасочени съобщения и твърдения, които се тиражират в медийното и интернет пространство по-скоро, от лица, които, според анализа, който ние правим, имат лична заинтересованост да го правят това, с оглед на други обстоятелства. В хода на нашите разследвания ние ще установим всички причини, които способстват това да се случва.
Но категорично заявявам, че нямаме данни за упражнено насилие от страна на служители на МВР и от други служители, които изпълняват своите функционални задължения на границата. Така че всичко останало е спекулация.
Дали можете да кажете нещо по-конкретно за това – какво визирате, какви спекулации? Кои са тези, които целят това всъщност?
Ами има заинтересовани страни мигрантите да преминават по-безпрепятствено през България и през българо-турската граница. И с оглед на действията, които ние предприемаме и неутрализираме определени престъпни групи, които участват в този процес, до някаква степен ние накърняваме определени финансови интереси. Това е основание да бъдем безпочвено атакувани.
Ясно, разбрах Ви.
Т.е. отклоняваме посоката от истинския проблем.
Наистина, това е една много трудна борба, с нелегалната миграция. Имате ли цифри, с които да докажем, че са постигнати успехи през тази година в този аспект?
Да, цифрите са показателни. Това са данни, които ние сме ги представяли на всички форуми и пред колегите министри на вътрешните работи от Европейския съюз, на базата на които са сформирали тези решения за нашето пълноправно членство в Шенгенското пространство. А именно: 70% от мигрантския натиск е свален през 2024 г., съпоставимо с 2023 г. 46% са по-малко задържаните мигранти, незаконно преминали българо-турската граница във вътрешността на страната. Този резултат няма как да не го отчитаме като успех на МВР и не само на МВР, а и на всички други институции, които изпълняват своите функционални задължения на българо-турската граница. А именно – знаете, че "Фронтекс“ е там, те три пъти увеличиха своето присъствие. Колегите от Министерство на отбраната, които са наш изключително добър партньор и подпомагат нашата дейност на границата с много сили и средства, за което аз използвам възможността да им благодаря за това, че са в наша помощ и ще продължат да бъдат наш партньор. Така че това е резултат, който няма как да не го отчетем и който няма как да не е показателен, че ние успяваме да се справим с този процес.
Дано да е така, наистина!
По отношение на нашето партньорство с Турция и с Гърция през следващата седмица ни предстои тристранна среща на министрите в Истанбул - с турския ,и с гръцкия колега, на която ще обсъдим отново всички мерки по българо-турската, българо-гръцката граница, и като цяло проблемите, които са свързани с незаконната миграция, с трафика на наркотици и с всяка друга трансгранична престъпност, която касае трите държави. И не само трите държави, а и цялото Шенгенско пространство.
За това сега искам да преминем към друга тема. Наистина е много тъжно, когато млади хора губят живота си, и то по вина може би на всички нас, на цялото общество. Защото, как така тези забранени субстанции достигат до децата ни – могат да се купуват свободно по интернет. Вие знаете за какво говоря. Нямаме ли лостове, с които да спрем това, г-н министър? Визирам 14-годишното момче, което си отиде след употреба на вейп.
Да, разбирам ви. Това е една изключителна трагедия, която се случва с нашите деца. Това, което аз съм го казал в моите предишни интервюта и изслушванията, в Народното събрание - противодействието на производството, разпространението и държането на наркотични вещества, е един от основните приоритети на МВР. Ние никога няма да пожалим сили и средства да противодействаме ефективно. И аз мисля, че го правим, независимо от определени твърдения, които се появяват в публичното пространство. Специфичното тук, при този вид наркотични вещества, до които младите, нашите деца успяват да имат достъп, е това, че те се внасят от държави, в които това вещество и тези наркотични вещества не са забранени. Те се изпращат по определени куриерски, спедиторски фирми, което прави нашата задача да стигаме до тези лица и извършители на този вид престъпления до голяма степен по-трудна. Но независимо от това, ние сме ангажирали максимално огромен ресурс от този, с който разполага МВР, така, че да бъдем изключително ефективни, и сме планирали доста допълнителни мероприятия в тази посока. Така че няма да останем безучастни. Напротив, ние сме и ще бъдем още по-активни в тази посока. Колегите от "Киберпрестъпност“ ежедневно правят мониторинг на цялото киберпространство и там, където установяваме данни, че има и се предлагат такива вейпове, в които имаме основания да смятаме, че има определено наркотично вещество, което е забранено от закона и което е опасно за живота и здравето на децата и на българските граждани, ние реагираме много бързо така че да стигнем не само до търговската мрежа, в която то се разпространява, но и до самите лица, които организират този вид търговия с вещества, които са забранени от закона.
Дори има и заведения, в които се предлагат безконтролно.
Да, така е, за съжаление е така. Ние сме били много активни през миналата година, аз изнесох цифри по отношение на проверени търговски обекти, проведени специализирани полицейски операции, досъдебни производства, които сме образували, и задържани лица в следствие на тези наши действия. Ние оставаме в много проактивна позиция по отношение на този вид престъпления, така че през настоящата година МВР ще работи още по-активно в тази посока.
Домашното насилие – това е една друга, също така голяма и постоянно актуална драма за нашето общество. Докъде стигат усилията ви за превенцията му? И дали имате статистика за пострадалите през годината от домашно насилие, като пол и възраст даже?
Домашното насилие е една изключително важна тема и тогава, когато трябваше да го създадем този сектор в "Национална полиция“, изобщо не се замислихме дали да го създадем. Напротив, ние продължаваме да го разширяваме като административен капацитет и като негова численост, за да може да обхванем много по-голям обем от работа, защото когато той започна да функционира и българските граждани, било то жени или мъже, защото и двете категории са жертви на домашното насилие, видяха в държавата системата работи и имат необходимата сигурност, спокойствие и подкрепа. И започнаха да излизат от тази латентност, на която бяхме дълги години свидетели. Т.е. сигналите за домашно насилие се увеличиха драстично. Заповедите за защита през 2024 г., съпоставимо с 2023 г., са може би около 18-20% повече, т.е. българските граждани се почувстваха по-спокойни и по-смело заявяват обстоятелства, когато са били жертва на домашното насилие.
През настоящата година приключи работата по автоматизираната информационна система "Домашното насилие“, която дава изключително много предварителна информация на всички колеги, които работят в посока превенция и противодействие на домашното насилие. Само един пример ще дам – на 45 лица български граждани, срещу които има сигнали за упражнено домашното насилие, им е отнето огнестрелното оръжие благодарение на тази интегрирана информационна система, която заработи в края на 2024 г. И ние сме твърдо решени да я развиваме и не само информационната система, но като цяло дейността на сектор "Домашно насилие“ в "Национална полиция“. Той работи много активно с всички правителствени и неправителствени организации, много активно работи с прокуратурата и с българския съд. Проведоха се изключително много обучения. Всичкото това е официализирано и имаме много голяма публичност на дейността на този сектор. И поради тази публичност жертвите почувстваха това спокойствие и тази сигурност, и много по-убедено заявяват ситуациите, в които са били жертва на домашно насилие.
Като пол кои преобладават, също така и като възраст, имаме ли данни?
Жените преобладават като жертви, но има и един немалък порцент мъже, които са подложени на този вид престъпления.
А като възраст?
Като възраст можем да ви дадем допълнителна статистика, защото я има в системата.
И стигаме до другата болна тема – борбата с нарушенията на Закона за движение по пътищата. Тези катастрофи така и не намаляват. Непрекъснато умират хора. Какво се прави в тази ситуация? Какво прави Вашето министерство и какви са мерките? Дали работи тази мярка за отнетите автомобили също да питам?
Да, ще стане дума и за тази мярка – работи. Пътната безопасност и пътният травматизъм са също един от основните приоритети на МВР. В последните години се положиха изключително много усилия в тази посока. Тези наши усилия дават видими резултати, но тези резултати не са окончателни, от които ние можем да свалим темповете и да бъдем по-неактивни в тази посока. Напротив, независимо че отчитаме 44 загинали по-малко тази година в следствие на всички мерки и действия, които бяха предприети от наша страна, ние продължаваме много активно да работим в тази посока. Само нещо много важно искам да кажа – два месеца преди края на годината загиналите бяха със 75 по-малко, съпоставимо с 2023 г.. Но може би за по-малко от два месеца, поради настъпили още тежки пътнотранспортни произшествия (ПТП), тази цифра падна до 44 загинали в края на годината. В анализа, който ние направихме, основните причини, които бяха изведени, бяха изцяло свързани с чисто допуснати грешки от водачите на моторни превозни средства, т.е. субективен фактор, при който полицейското присъствие и полицейското отношение нямаше как да повлияе на този процес.
Т.е. губена контрол над автомобилите, несъобразена скорост, имаше много челни сблъсъци на автомобили, при които загинаха много водачи и пътници, возещи се в автомобилите. Но това ни кара да бъдем още по-активни в тази посока. Предприели сме доста мерки за подобряване на пътната безопасност през 2025 г. Ще се спра на най-основните законодатели промени, които сме внесли за приемане в 51-ото Народно събрание.
Най-напред - предложили сме за намаляване скоростта на автомобилите по автомагистралите от 140 км на 130 км. Очакваме тази скорост да бъде гласувана и да се установява с камери, които са на територията на цялата страна. Те и в момента са много активни по софтуер и интерфейс и ще предават данните от АПИ към МВР.
Това е много важно и ние много искаме това да бъде една силна превантивна мярка спрямо всички водачи, които системно нарушават Закона за движение по пътищата като превишават скоростните режими. Отнемането на книжките за всички нарушения, за които е предвидена принудителна административна мярка. За превишаване на скорости в населено място над 40 км и извън населено място над 50 км, се предвижда по-голяма глоба и лишаване от право да управлява моторно превозно средство. При повторни такива нарушения глобата също се увеличава, има и лишаване от правоуправление. Предвиждаме в градската час 30 км зона, така че да намалим скоростта в градски условия. Линейният контрол, който предвиждаме за автомобили в трафика и водачи, които нарушават безпардонно Закона на движение по пътищата и, ако вие сте ставали свидетели, тези водачи ще бъдат спирани, извеждани от трафика и ще се взима отношение на място.
За употребили наркотици, алкохол, нещо по-специално ще има ли?
По отношение на алкохол и наркотиците ще продължим, както и през тази година. Имаме проверени около 600 хиляди водачи повече за 2024 година, съпоставено с 2023-та. Показателно е от нашите действия, че установените водачи, които са употребявали наркотични вещества и са се качвали в автомобила да управляват моторно превозно средство, са с около 180 по-малко от случаите за 2023 година, а тези, които са употребили алкохол с над 1,1-2 промила на хиляда са около 200 по-малко. Т.е. този наш завишен контрол и отнемането на автомобили, това е показателят, че мярката работи. И ние ще продължим в тази посока, така че няма да сваляме темповете.
Ще бъдем активни и по отношение на тестовете и токсикологичните изследвания. Искаме да свалим максимално сроковете и времето, с което се изследва кръвта. Подготвяме ги и тази година трябва да влязат в действие още 4 нови лаборатории, за които сме закупили и необходимата техника. Изцяло нова техника сме закупили. В момента се извършат ремонтни дейности на помещенията и се набират необходимите квалифицирани служители, които трябва да работят в тези лаборатории. И независимо, че много трудно се намират такива хора, ние продължаваме в тази посока.
Кога се очаква това да се случи, кога новите лаборатории ще влязат в действие?
В средата на годината поне две да започнат да работят, а до края на годината да успеем и другите две да започнат. Те ще бъдат в Пловдив, Бургас, Варна и Плевен, плюс тези четири, които работят в момента, за да можем изследването да го съкратим в изключително малки срокове, и за да не получава ситуации, в които създаваме дискомфорт на българските граждани.
И още нещо се сещам, господин министър. Имаше проблем с мястото, където да се държат конфискуваните автомобили. Това решихте ли го по някакъв начин?
Да, на много места го решихме. В София, в по-големите градове се обособиха паркинги и автомобилите, които бяха паркирани в малките тесни улички по тротоарите около районните управление, се предприеха и се преместиха на местата на новообособените паркинги. И вече можем да кажем, че тази тенденция, която предизвикваше в определените ситуации и гражданското недоволство, вече сме се справили с проблема.
В Пловдив също беше много сериозен този проблем.
Да, знам. Там се обособиха също места. Колегите работят активно в тази посока.
Стигнахме до борбата с корупцията по горните етажи и схемите за пране на пари. Как се справяте с нея? До къде стигна разследването на схемата с BETL? Това искам, ако може да кажете.
По отношение на корупцията на високите етажи там изключителна компетенция има Комисията по противодействие на корупцията. Ние участваме съвместно с тях, като ги подпомагаме в определени действия по разследването. Така че основната функция и компетентност имат колегите от Комисията за противодействие на корупцията.
По отношение на BETL имаме образувано вече досъдебно производство, по което колегите работят много активно. Важното тук е да отбележа, че успяхме да блокираме средства общо в размер на 46 милиона долара на частни адреси и криптоборси. Така че всичките тези средства, които те са придобили неправомерно, в момента са блокирани и те не могат да се разпореждат с тях. Това е едно изключително добро постижение на колегите от Националната полиция. Средствата са открити на територията на страната, на частни адреси и в криптоборси, които колегите са блокирали, така че лицата, които осъществяват тази престъпна дейност, не могат да се разпореждат с тях.
Разследването продължава, така че на по-късен етап, когато вече имаме някакъв по-голям напредък от този, ще предоставим допълнителна информация по този случай.
А сега и още един въпрос, който в последните дни пак набира скорост отново – случаят с театрите и злоупотребите с милиони държавни средства. Дали МВР работи все още по тези случаи, защото наистина темата вълнува?
Да, както знаете тази тема тръгна от МВР и първите действия бяха извършени от колеги на територията на Областна дирекция Пловдив. Ние продължаваме да работим активно, вече под ръководството на прокуратурата, защото знаете, че там има образовани досъдебни производства. Мисля, че колегите напреднаха доста в разследванията. Но вече за повече подробности и детайли е хубаво това да се изиска от наблюдаващия прокурор, защото все пак това са действия, които са свързани с разследването и не бива ние да оповестяваме данни, които представляват следствена тайна.
Можем ли само да знаем дали са едно или повече лицата от Министерството на културата, които са въвлечени в схемата? Поне това дали можем да знаем?
Мисля че повече от едно лице, но не знам на какъв етап е стигнало разследването и не бива да казвам нещо, което може би няма да бъде коректно.
И не мога да не попитам дали продължава издирването на 13-годишното дете със синдром на Даун в Старозагорско? Има ли някакви резултати, ако имате да кажете?
Разбира се, че продължава. Аз го казах, че ние ще работим до последния момент, в който има и най-малка искрица и най-малка надежда, че можем да стигнем до него. И в днешния ден, и във вчерашния ден. Преди няколко дена, дори при лоши атмосферни условия, отново водолазите влизаха във водоеми, където извършиха действия по неговото установяване и издирване. Така че сега много оперативни мероприятия сме планирали и ги изпълняваме. Отново сме на терен, колегите работят. Не сме спирали, няма да спрем до момента, в който не угасне и последната надежда.
Има ли някаква основна версия, около която се въртите предимно?
Не сме извели основна. Няколко са версиите, по които работим. Не сме пренебрегвали нито една от тях и не бива да пренебрегваме, защото нямаме нещо, което да ни насочи към само една от версиите така, че да кажем, това е приоритетната, ще работим по нея. Работим по всички възможни.
А какви са те, пак да кажем? Кои са версииТЕ, по които се работи?
Първата е, че може би някъде се е усамотило на място, може би съобразено с атмосферните условия, със здравословното състояние и е съвместимо с живота за тези дни. Другите няма да ги коментирам, защото те са в по-оперативен порядък и не бива да влизам в детайли. Работим много активно с много оперативно-издирвателни действия, които сме планирали. Ако имаме, дай Боже, да имаме някакъв по-конкретен резултат, това веднага ще бъде оповестено.
Все пак да питам: има ли някаква вероятност родителите да се замесени в това нещо?
Аз лично не бих искал да има такава вероятност.
Да, никой не иска.
Но пак ви казвам, че изследваме всяко едно обстоятелство.
Г-н Илков, пловдивчани много се вълнуват и от темата "Зингаревич“, феновете на "Ботев“ особено. Дали има някакво развитие по този случай? На какви основания, така се питат, е наложена тази забрана за влизането му в страната? И дали пък той няма някакво участие в политически проект?
Това е въпрос, на който аз ще отговоря много кратко, защото това е тема, която е извън функционалната компетентност на МВР. Заповедта за ограничаването му да посещава Република България е издадена от Държавна агенция "Националната сигурност“ и най-вероятно е свързана с националната сигурност на България. По отношение политически проекти и други такива, които са свързани с бизнес и нещо подобно, не мога да коментирам, защото нямам такава информация и не бих си позволил да правя какъвто и да било коментар, защото ще бъда некоректен и не почиващ на определени факти и обстоятелства.
Те се опасяват евентуално със спонсорството на клуба какво ще се случи, но това не е във вашето поле, може би?
Това не мога да го кажа и няма как да обсъждам тази тема.
Сега, ако трябва да обобщим висчко казано от вас, може ли вече да се твърди, че България е едно по-спокойно място за живеене, или само се заблуждаваме?
Разбира се, че може да го кажем. България е едно от спокойните места за живеене на база Европейски съюз и други извън Европейския съюз държави. Така че аз не само като ръководител на ведомството, но и като гражданин мога да кажа, че това действително е така.
Добре. Г-н Илков, Вие бихте ли приели, ако ви предложат евентуално, и ако имаме ново правителство, разбира се, да поемете отново този пост?
Това е тема, върху която наистина не съм имал време да мисля. Но това, което мога да кажа е, че до последния ден, в който ще бъда на този пост в Министерство на вътрешните работи, ще работя както от първия ден. И ще положа всички усилия, за да постигна онези цели, които сме си поставили и за да може колегите в Министерството да се чувстват по-спокойни, по-стабилни, по-уверени и мотивирани в това, което им предстои като ежедневна работа. Другото го оставяме на времето.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Красимир Линков, ГХГ - Пловдив: Още по-амбициозен е изложбеният н...
11:40 / 10.01.2025
Валентина Георгиева: Никога няма да се състезавам за друга държав...
10:24 / 09.01.2025
Стояна Нацева: Болестите са симптом на потиснати емоции
17:51 / 08.01.2025
Иван Тотев: Един кмет, ако иска да остане в историята, трябва да ...
17:36 / 07.01.2025
Васил Димов, РДПБЗН Пловдив: Българските пожарникари не отстъпвам...
16:12 / 31.12.2024
Директорът на Етнографския музей в Пловдив: Ако държим да сме нац...
18:06 / 30.12.2024
Актуални теми