28-то издание на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино "Златен ритон“ се задава със силна селекция от филми и нови извънконкурсни събития в сърцето на Пловдив. Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Кремена Димитрова, от Национален филмов център-София.

Какво ще бъде новото тази година на “Златния ритон"? Доколкото разбираме вече за първи път ще бъде връчен “Златен ритон" за изключителен принос в документалното кино у нас, така ли е?

Така е, това е може би едно от новите неща, които тази година ще се случат. И това е, че ще връчим почетен ритон на Адела Пеева за документалното кино. Адела Пеева е режисьор, който няма нужда за представяне и с радост ще й връчим ритона на самия фестивал, ще покажем нейният филм “Излишните". Знаете нейното кино се интересува от социални проблеми, занимава се с темата за идентичността, особено актуална тук на Балканите. Може би едни от най-популярните и знакови филми на Адела Пеева е “Чия е тази песен?", а нейният филм “Да живее България" предизвика много дискусии, както и филмът “Мълчанието с достойнство". Мога да изреждам много. От заглавията само на филмите е ясно, че това е жената с много сериозна гражданска позиция, радетел за справедливост, за истина. И мисля, че е достойна да бъде първият носител на почетния “Златен ритон", дано да успеем да създадем традиция и да покажем режисьорите, на които искрено се възхищаваме, и които са пример за поколенията, които идват след тях. Това е едно от новите неща.

Всъщност тази награда по какъв повод се връчва?  

Поводът за наградата е 35 години от демократичните промени в България и делото на Адела Пеева е чудесен символ за това по какъв начин интелектуалците и хората на изкуството показаха това, което се случи през 35-те години преход. Такива дати и такива годишнини не остават незабелязани в творчеството на режисьорите. И ние като организатори на фестивала се опитваме да дадем светлина към подобен тип теми.

Може ли за тези, които не са гледали филма “Излишните", малко от сюжета да разкажем и каква е връзката с тематиката?

Филмът разказва за 80-те години в България, когато се случва насилствената промяна на имената. Излишно е да казвам какви вреди нанесе този акт и как за няколко месеца буквално хиляди души се изселени от територията на страната. Филмът разказва как тази промяна е белязала три семейства през бита и историите на три жени и това какво се случва с тях - разделянето на семействата и как това се превръща в трагедия. Всеки има някаква история свързана с темата и съм сигурна, че ще бъде силно развълнуван от това, което ще види във филма.

Със сигурност.

За тези, които са го гледали, ще си го припомнят. Но има цяло поколение, което знае малко за това, пък пак казвам, средствата на документалното кино са най-красноречивият начин да покажем щетите, които подобни явления са нанесли.

И сега малко повече за самата фестивална програма, за заглавията, които участват в конкурсната програма, дали можем да кажем?

Ако тръгна да изброявам се страхувам, че ще пропусна някой филм.

Не искам да ги ощетявам и все пак ще кажа каква е философията за структуриране на програмата на фестивала, за тези, които не знаят. Фестивалът “Златен ритон" показва документално и анимационно кино в две програми. Едната е конкурсна програма със състезателен характер. Престижно жури оценява най-добрите филми, произведени през последната година. Има и една паралелна програма с “Открити хоризонти", това са филми, които не са попаднали в състезателната програма, но имат интересен фокус и имат своето място на фестивала. В конкурсната програма са филми, финансирани в голямата си част от Национален филмов център и имат най-различни жанрове и теми.

По колко филми на ден ще бъдат излъчвани?

Ами доста са филмите, защото има блокове на анимационните филми, те са по-кратки по времетраене и те ще бъдат излъчвани по блокове. Прожекциите започват в 12.00 часа и продължават в някои от дните дори до 22.00 часа. Те ще се случат в Дом на киното “Лъки" и общо взето на всеки 2 часа има филм или филмова програма. Пак казвам, много богати като сюжети, и като теми, и като подходи. Има много портрети на видни личности, има много филми свързани със социални каузи, има любопитни филми, има филми с чувство за хумор. Анимационното кино е много силно, нещо, като че ли остава в сянка, но България е една от страните, които са били пионери в анимационното кино. Нека да припомним, че дори сме носител на “Златна палма" от Кан с български анимационен филм, това е филмът “Женитба" на Слав Бакалов и Румен Петков. 2025 година се навършва своеобразна годишнина от тази “Златна палма", така че ние ще покажем както чисто нови анимационни филми, така ще покажем и стари анимационни филми, които са буквално съкровищницата на анимационното кино в България. Това е много подходящ начин да покажем на младото поколение, което малко познава анимационното кино и филмите от 80-те и 90-те, какви са били темите, какви са били изразните средства пред режисьорите и документалисти, и аниматори. Така че фестивалът наистина има и образователна стойност, освен конкурсният си характер, освен среща на самите творци, които да общуват помежду си. От него може да се научи много, могат хората да почерпят и вдъхновение и затова отваряме широко вратите към пловдивската публика.

Колко общо са филмите в програмата?

Над 80 филма в двете основни програми и една чисто нова програма, която тази година за първи път ще се случи. Тя се казва Pop-up Cineplex, с това модерно заглавие. Това е програма, която фокусира вниманието именно върху старите образци на документалното и анимационно кино с една специфична лайт коментар дискусия, която ще се прави по време на прожекцията с хора, които са живи участници и създатели на това кино, те ще могат да разкажат как са направени филмите и да отговарят на въпроси. Мисля, че е нещо, което е любопитно за тези, които сега тръгват в киноизкуството.

И колко общо награди ще бъдат раздадени и какви, можем ли да обобщим?

Разбира се наградите са две големи в категорията “Анимационно и документално кино", но има и подкатегории за оператор, за режисьор, за сценарий. Но две са големите награди за документално и анимационно кино, без да броим почетният ритон, който ще връчим на Адела Пеева.

Чудесно наистина! Кога стартира фестивалът?

“Златен ритон" стартира на 13 декември 2024 г. в кино “Лъки до 19 декември, когато ще разберем кои са носителите на “Златен ритон" и ще покажем филмите, които печелят награди.

А може би ще има и съпътстваща програма, това пропуснахме да кажем, какво ще предложите?

Аз споменах съпътстващата програма и това са филмите от така наречената Pop-up Cineplex програмата. Тогава ще можем да видим филми на Тодор Динов, на Доньо Донев,

На Слав Бакалов, ще видим селекцията “Щрихи стих", която е анимационно кино върху литературни произведения. Ще можем да видим “Дом № 8" на за съжаление скоро починалият Николай Волев, това е един от документалните му филми, той е малко познат с това, че е правил и документално кино. Филмът разказва за нелеката съдба на деца, които са в Дом за деца с умствено изоставане. Заедно с него ще покажем и друг поглед към тази тежка тема, това е филмът “Георги и пеперудите" на АГИТПРОП. Един филм, който пък през така позитивизма гледа на същата тема в малко по-късен етап през годините и ще коментираме двата филма. На всеки един “Златен ритон" отдаваме чест към напусналите ни творци. Това е нашият начин да ги помним и да се обръщаме към най-големите филми, които те са направили.

Аз имах предвид тези дискусии, които вие предлагате по време на самия фестивал?

Двете дискусии, разбира се, касаят двата вида кино - документално и анимационно. Дискусията за анимационно кино ще се опита да отговори на въпроса възможно ли е българската анимация да бъде отново силна на Балканите, как да си върнем това място на първенствуваща сила тук. Какво през годините сме загубили и какво можем да научим сега, за да бъдем силни в това изкуство. В тази дискусия ще участват разбира се всички анимационни режисьори и продуценти, които са част от фестивала и представят своите филми.  Но тя е отворена и за студенти, и за учащи и за просто любопитни хора.

Ще поканим и институциите, които са ангажирани по тази тема. Другата дискусия са новите тенденции в документалното кино и възможностите пред българското документално кино, което също бележи големи успехи през последните години. И това е една за радост, добре тенденция.

На тази тема ще говори Мартичка Божилова, която е продуцент от АГИТПРОП, като човек, който има много богат опит и като организатор на Балкански фестивал за документално кино, и като участник в редица такива форуми в Европа и по света. Така че ще могат колегите да обменят опит и да видим къде се намираме.

Също и тази дискусия е отворена, дискусиите и пресконференциите се провеждат в зала “Съединение" в Регионалния исторически музей и ще се радваме наистина да станат хубави разговори.

Добре, аз ви благодаря много и успех на фестивала!