Калоян Методиев, директор на института "РЕГО“, в интервю за обзора на деня на Радио "Фокус“ "Това е България“

До 17.00 часа на 25 февруари ще се приемат заявления от партии и коалиции за извършване на промени в състава на вече регистрирана в ЦИК коалиция или за приемане на нови партии. На 26-и ще се извърши регистрацията на листите. По правило битката за подредбата в партии и коалиции винаги сваля от изборните резултати. Очакват ли се промени и откъде могат да дойдат? Наш гост е Калоян Методиев – директор на Института "Рего“. Г-н Методиев, ще се отрази ли битката за водачите на листите върху изборните резултати в ляво и в дясно?

Засега такава битка се наблюдава в една-единствена формация, и това е "Продължаваме промяната“. Навсякъде другаде текат също проблеми, но от различен характер. А в "Продължаваме промяната“ реденето на листите очевидно се превърна в основен проблем, защото т.нар. "антикорупционни остриета“ на партията я напуснаха. Визирам и Христанов в Плевен и Дунчев  в София област.

Кой участва в реденето на листите: волята на лидера, партийните решения, корпоративни интереси под форма на спонсори?

Би трябвало да участват партийните органи, както е в цяла Европа. Т.нар. "по-стари партии" имат отработени механизми. Сега при по-новите структурите тепърва се създават. В последните 2 години станахме свидетели на мълниеносно създаване на партии, изчезването им също така мълниеносно, като имаме световен рекорд – това е "Има такъв народ“ от партия победител до партия, която не влезе в парламента до една година. Така че при тях не е много ясен механизмът. Докато при старите партии със структури върви процес тромав, отгоре надолу. Това е разликата. Но навсякъде, разбира се, при реденето на листи има търкане, винаги има недоволни.

Седмицата ни дели от същинския старт на предизборната кампания. До изборния ден къде ще се концентрират по-големите битки: в ляво или в дясно?

Целият терен в момента е наситен с изключително много напрежение и битки. Кампанията ще е адски мръсна, тя вече започна. Участник в нея, основен дестабилизиращ, е президентската институция, казвал съм го нееднократно. Защото това, което се говори от седмици публично чрез различни говорители от целия спектър, че отново няма да имаме редовно правителство и ще ходим наесен на избори 2 в 1., е поредният продуциран от президентската институция и от концентрираната й власт през служебния кабинет хаос. Това е сценарият, по който се работи в тази кампания, и според мен това е най-опасното в момента пред България, защото тази война, която върви в момента, тотална бих я нарекъл, между "Продължаваме промяната“ и "Демократична България“, плюс олигархичните кръгове на Радев срещу БСП, плюс по-малки сблъсъци и около "Има такъв народ“, наистина допълнително правят кампанията много, как да кажа с мека дума, много взривоопасна и работеща за сценария отново да нямаме редовно правителство.

Казвате мръсна кампания – в какво ще се изрази? Как да я разберем, че точно това е мръсната кампания? Освен приказките на политиците, че правителство ще има за по-следващия, че дори и за по-по-следващия парламент?

Компромати, агресия, атаки, взаимни, всякакво размахване на негативни новини един за друг, клетви. Всичко, каквото можете да се сетите, но основната дума, ключовата дума е "компромати“.

Не разбраха ли партиите, че скандалите гонят избирателите? Гонят ги. Или може би това е целта?

От една страна може би го разбират, но от друга, те биват умишлено бутани в тази спирала. Виждате, че някои са изпаднали в тежки зависимости, като Борисов, който очевидно търси изход за себе си да се спаси на всяка цена. Т.е. всеки случай от партийната система е индивидуален, но общата задача е тя да бъде стабилизирана и лекувана, защото повтарям пак, това е европейският модел – стабилна партийна система, за да имаме стабилна икономика, стабилно гражданско общество, стабилни социални системи и да върви държавата напред. Никъде в Европа няма служебни правителства. Т.е. в България служебното правителство играе ролята на дестабилизиращ фактор за партийната система. Оттам нататък следват болестите във всички останали системи в държавата. Т.е. трябва да се върнем в началото, за да решим проблема, трябва да отстраним причината.

Защо смятате, че служебното правителство се намесва в кампанията, а до известна степен и в изборите?

Смятам, защото първо имам лични впечатления с хилядите уволнени пред очите ми миналата година след като Радев в съучастие със служебния кабинет ги отстрани. Казвам го на базата на два доклада на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), че служебният кабинет се е намесил в предишните избори, казвам го на базата на оставката на зам.-министъра на Електронното управление, който обвини служебния кабинет, на който беше член до миналата седмица, че работи непрозрачно, че злоупотребява с власт в "Информационно обслужване“ като отчита резултатите от изборите, и че се подготвят очевидни по думите му злоупотреби по отношение на изборния процес. Така че оценката за служебния кабинет не я даваме ние като наблюдатели, защото могат да кажат: "Те са субективни“, дават я международни институции, като ОССЕ, дават я вече и отвътре под напора на скандалите и турбуленциите между различните групировки в служебния кабинет.

А според вас как действа служебният кабинет: самосиндикално или по някакъв начин той изпълнява волята на президента, т.е. върви по негов сценарий?

Абсолютно върви по волята на президента. Президентът е абсолютен господар, всичко почва и свършва с него, разбира се с кръга около него, който се създаде. Резултатите на служебния кабинет мисля, че трябва да са ясни на всички – това е лавина от провали по отношение на цени, по отношение на Еврозоната, по отношение на "Шенген“, по отношение на охраната на границата, днес ако искате дори за инвалидните пенсии, от реализацията на изборите, за която говорихме преди малко, на корупцията, която избива вече отвсякъде по отношение на този служебен кабинет с продажби на имоти, с различни други инструменти корупционни. По отношение на служебния кабинет, знаете, по-добре е да си трафикант, каналджия и измамник, защото очевидно тези занимания в момента в държавата процъфтяват. Казвам го на базата на международни организации, на новините, на доклади. Използват НАП като бухалка срещу неудобните. Какво повече може да се даде като аргумент?  Служебният кабинет в този му състав е най-проваленият кабинет за времето на Прехода, казвам го с цялата сериозност на своето твърдение.

Г-н Методиев, но ако този кабинет продължи още един мандат, т.е. след следващи парламентарни избори, какво ще се случи със страната? Няма ли бумерангът да се върне към президента, например?

Надявам се да се върне, защото той е основният център на дестабилизация в държавата. Дали го използват сега определени лобистки кръгове, дали той е хищник за власт, който иска да разбие всичко, е вторичен въпрос. Но фактът е, че той е центърът на дестабилизиране на държавата в момента. И продължава, тук да отворя една скоба много важна, продължава старата игра тайно с едните и явно с другите, и в крайна сметка лъжем всички, напред, наред и ги овъртолваме – нарочно използвам този малко жаргонен глагол. Давам ви пример веднага с изявленията на държавния глава в последните дни: у нас е про руски, а в Гърция на посещението му е про украински. Т.е. за някои от българските балами все още тези номера вървят, и те твърдят: "Това е нашият президент“. Докато не се осъзнае, че губещият в цялото уравнение е българският народ и започне да се гледа по резултатите служебният кабинет, а не по нещо друго – по резултатите: по цените, по Еврозоната, по "Шенген“, по граница, по пенсии, по организация на изборите – по това, което правят, нищо различно. И ви гарантирам, че утре тази игра на измама на едните и на другите ще продължи на срещата на Б-9 във Варшава с Байдън, когато ще се хвърли с близалката в другата посока. И така продължават да се лъжат и да се разделят групите на леви, на десни, на русофили, на русофоби, но да се използват в името на това да нямаме редовно правителство, държавата да продължи да се управлява от служебни кабинети, които никой не е избирал и които не съществуват никъде другаде в Европейския съюз.

Но нали разбирате, че политиците сами поднесоха на тепсия на президента ситуацията? Те не можаха да превъзмогнат егото си, не успяха да направят кабинет под никаква форма. И ако продължава така следващият парламент, 49-ият, смятате ли, че ще бъде по-различно?

Не, смятам на базата на кампанията, която се води, на базата на взаимните нападки, на тоталното отричане и на тоталната агресията, на унищожението, което върви, очевидно Радев и Бойко Борисов наливат вода в мелницата, искат да унищожат например "Продължаваме промяната“, така че прогнозите не са добри. Но ако не направят правителство, този път вече са на ръба на оцеляването всички тези партии, те ще бъдат пометени от нещо, което ще дойде ново, на срутване на системата от криза, от имплозия. Защото дори самият президент и служебния кабинет, предполагам, ако им е останала някаква капка мисъл в главите от упражняването на безконтролна власт, ще видят, че не могат да управляват. Не могат. Няма някъде, където да са пипнали, и да е наред. И ви гарантирам, че до дни ще излязат данни за държавните дружества, които от години винаги са били стабилни, и които гърмят в момента едно след друго на базата на това управление. Така че партиите трябва да се стегнат и по някакъв начин да формират правителство в държавата, да премахнат служебния кабинет, да стабилизират партийната система, да стабилизират и икономиката, да се даде някакъв хоризонт на тази държава от 1-2 години, за да може и бизнесът да си почине, и социалните системи да си решат проблеми от административен и от какъвто искате друг характер, които ще са тежко наследство от служебния кабинет. В държавната администрация в момента се говори, че не е ясно с години, как ще се оправят щетите, нанесени от  служебния кабинет. Това са скакалци – ясно им е, че идват за малко, не носят отговорност пред никой, опоскват всичко и си заминават. Това не се партиите, явили се на избори. И нито ги интересува как ще замитат следите. Т.е. тук имаме фундаментален проблем с нашата държава – скакалците на служебния кабинет, които вече дават библейски смисъл на държавата. Особено не трябва да им се прощава за Еврозоната и за "Шенген“, за цените, за границата, защото това са стратегически въпроси, които засягат държавата за години напред, а те ги взривиха един след друг.

Ако следвам вашата метафора, мога ли да кажа: скакалците опоскаха партиите?

Също. Вътрешните опозиции – те са във всяка партия. Защото президентът за тези години си изгради хоризонтални структури и в ГЕРБ вече дори, която беше светая светих, в БСП, където храни вътрешната опозиция и даде постове в служебния кабинет, в "Има такъв народ“, която си направи, в "Продължаваме промяната“, която направи, пък сега е тръгнал да я унищожава на живот и смърт, и в разни по-малки такива проектчета, които бяха създадени около Президентството с идеята да се обслужва, да се разбива системата.

Г-н Методиев, казахте, че очаквате обобщения за финансовите резултати на държавни дружества да излязат до дни, от които ще се види, че те гърмят едно подир друго, сиреч отиват към фалит. Кои са тези дружества, за каква информация става дума?

Виждам откъслечни публикации в медиите, чакаме да излязат всеки момент финансовите отчети на държавните дружества, особено в системата на Държавната консолидационна компания, за последното 3-месечие, т.е. за октомври, ноември и декември за миналата година, и предполагам, че ще има новини в тази посока.

Няма констатирани нарушение при санкционираните по "Магнитски“ – това е друга тема от тези дни. Това ни го съобщиха от Националната агенция за приходите. Но дали парадоксално на очакванията санкциите по този закон могат да възпроизведат контраефект, т.е. те няма да отговорят на очакванията, особено на определени кръгове у нас?

Мисля, че от санкциите "Магнитски“ се вълнуват различен тип и по различен начин електорати. За един електорат това може да е дори положително от гледна точка на възприятията по отношение на санкционираните, визирам по-антиамериканските избиратели, плюс европейците, които не обичат отвън да им се бъркат в работите, в Европейския съюз, които определено се дразнят от подобна политика на Вашингтон. От друга страна има електорат, който използва тези санкции, за да подсилва тезите си, за да апелира за политиките, които иска, най-вече съдебна реформа. Визирам тук основно електората  на "Демократична България“ и на "Продължаваме промяната“, където това се приема като знаме. И има една трета хибридна форма, която бих определил като ГЕРБ при Бойко Борисов, който как да кажа, изпадна в гърч от вкарването на човек от неговата партия в целия този сюжет. Не знам, как ще има претенцията той оттук насетне да е национален лидер, като формулира ролята си в политиката като абсолютно подчинен на останалите страни-членки на НАТО и на Европейския съюз, а не като партньор и национален лидер. Т.е. чии интереси ще защитава оттук насетне. Това е в третата група следствието на тези санкции.

Остава ли интригата, кой ще бъде първи или втори? Има ли значение тя всъщност, ако не се направи правителство?

Има значение, винаги има значение в политиката. Кой ще вземе първия мандат, той ще води по някакъв начин инициативата, той ще носи най-голямата отговорност дали ще има правителство, дали ще има избран шеф на парламента, защото вече и това е казус след последния парламент. Така че има значение, кой ще е първи и кой – втори. Очевидно има интрига там. И не знам, тази война компроматна и всякаква между "Продължаваме промяната“ и ГЕРБ докъде ще доведе. И "Магнитски“, разбира се, се намеси. Вижте, те нямат състезание на идеи, а имат състезание по надплюване. Така че въпросът е при това надплюване кой ще загуби, кой ще спечели и кой ще потопи другия. Иначе нямат различия по отношение на самолети, по отношение на помощ за Украйна, гласуванията им бяха почти в комплект в последния парламент. Така че между ГЕРБ и "Продължаваме промяната“ има единствено някаква фракционна битка, която се включи след ареста на Борисов, оттам тръгнаха много процеси в държавата, катализираха се.

След като вървят в почти една посока, с какво си обяснявате взаимната им непоносимост?

Между "Продължаваме промяната“ и ГЕРБ ли?

Да.

Ами на база на изборните резултатите, защото егото на Борисов беше засегнато след загубата, отделно ключова роля изигра, както казах преди малко, и арестът му. Това очевидно е травма за него, и той няма да го преодолее докато не ги унищожи. Тук има съвпадение с позициите на Радев, който пък е тръгнал да ги унищожава, защото се изпокараха февруари миналата година по отношение на назначения в енергетиката. Така че това е, това е ключът, и очевидно там ще се върви докрай.

Къде се очертава най-добрият вариант за подкрепа на правителство?

За мен най-добрият вариант би бил широка национална коалиция с няколко приоритета. Как ще се нарича или как ще разберат, дали ще е програмно правителство, дали ще е експертно, с някакъв хоризонт за стабилизиране на партийната система и за свършване на няколко конституционни задачи: премахване на служебния кабинет, оправяне на границата, защото това вече излезе от абсолютен контрол в държавата – всеки божи ден по цялата територия се задържат огромни групи, това е проблем и за европейската сигурност и ни спъва за "Шенген“, рязка проактивна дипломация, защото румънците се оплакват, че ние ги задържаме за "Шенген“. Ако те натам се откачат от нас, ние оставаме черна дупка в средата на Балканите и в периферията на Европейския съюз с тежки последици. Т.е. има 3-4 национални приоритета, които могат да бъдат изведени пред такова правителство, за да се стабилизира държавата и вече да тръгнем в някаква нормална европейска посока.

А кои партии ще влязат в него?

Надявам се колкото повече, толкова по-добре, като разбира се тук изключвам "Възраждане“, защото те са прекалено изменчиви, прекалено крайни. С ваксинирани антиваксари и с хора с еврови сметки, които са против еврото, е прекалено ирационално да се прави правителство, не се знае, в следващия момент какво ще им щукне. Те не са национално отговорни – знаете, гласуваха за F-16. Въобще мисля, че по-добре е да се изсипе там този ирационален вот, но не ги виждам. Нямат капацитет да управляват. Какво да им дадете да управляват на тях? Какви експерти да излъчат? Каквото и да подхванат, ще го окепазят. Ето, служебното правителство е горе-долу визитка на това, какво би могло да бъде "Възраждане“. Това е проблемът с тях. Иначе, всички останали мисля, че могат да преглътнат и его, и да формират нещо в рамките на едно програмно мнозинство с ясен хоризонт, без крайности, да се търсят допирателните, а не разделителните линии.

Ако се наложи да се сформира правителство или с водеща позиция на ГЕРБ, или с водеща позиция на "Продължаваме промяната“- "Демократична България“, къде ще застане БСП?

Нямам идея, те трябва да решат в момента, в който се стигне до някакъв сценарий. Всяка от партиите ще реши. Прекалено много са вариациите в момента. Почнахме разговора с това, че кампанията е адски мръсна и непредвидима. Така че мисля, че ще има изненади по отношение на изборните резултати. Да видим кой с какво ще разполага и вече ще се търсят допирателните за сформиране на правителство. Но редовно правителство трябва да има.

Като казвате изненади, какви очаквате?

Някои могат да се сринат главоломно. Само преди месец ГЕРБ водиха с 10% поне по социология, въпреки, че е относително, ситуацията е много динамична при "Продължаваме промяната“. В момента ги дават абсолютно изравнени, дори и +/- 1%. Т.е. виждате, че е много динамична ситуацията, всяко нещо може да я обърне. Обществото е уморено от кампании, да гласуват отиват само твърдите ядра. Може някой скандал да взриви ситуацията. Не се знае и служебният кабинет какви изненади и този път е подготвило, за да дестабилизира системата. Надявам се, използвам вашия ефир, да има повече международни наблюдатели на базата на предишните доклади на ОССЕ, които уличаха Радев и служебния кабинет в намеса в изборите. Миналият път имаше от 25 държави наблюдатели, надявам се да има повече, за да може да си гарантираме честен вот.

Цоня Събчева