Ивета Чернева: Медиите мразят да обичат и обичат да мразят Тръмп

© Личен архив
Бившият президент на САЩ и настоящ водещ кандидат на Републиканската партия Доналд Тръмп получи ново обвинение във Федералния окръжен съд във Вашингтон. То е във връзка с опита му да промени изхода от изборите през 2020 г., които бяха спечелени от Джо Байдън. Това е третото обвинение срещу Тръмп в рамките на четири месеца. Очаква се и още едно срещу бившия президент във връзка с обвинение, че се е опитал да отмени загубата си на изборите през 2020 г. в щата Джорджия. Проучванията обаче показват, че въпреки съдебните битки, Доналд Тръмп не губи подкрепа за президентската битка догодина. Той продължава своята кампания за номинацията на Републиканската партия на президентските избори и води убедително. Как да си обясним парадокса, че подкрепата за Тръмп се увеличава с всяко следващо обвинение? Наш гост е Ивета Чернева – анализатор по международни въпроси, работила в Американския конгрес и в екипа на президента Барак Обама. Добре дошла в аудиокаста на "Фокус“ "Това е България“, г-жо Чернева.
Много ви благодаря за поканата. Добър ден, добър ден и на нашите слушатели.
Защо в Републиканската партия продължават да смятат, че най-добрият вариант за следващ президент е именно Доналд Тръмп?
Ами феноменът "Тръмп“ е нещо, което доста политолози са се опитали да разберат и да обяснят. Вие може да си спомняте, че той имаше един израз – че дори и да убие някого на "Пето авеню“ в Ню Йорк, пак няма да загуби своята подкрепа. Всички тези дела, които виснат над него, всъщност имат ефекта на това, че неговите фенове още повече се енергизират, още повече решават да застанат зад своя лидер. Безапелационно, той безапелационно води срещу другия основен кандидат на Републиканската партия Рон Десантис – губернатора на Флорида, и това е още едно от нещата, които не могат да бъдат толкова обяснени около Тръмп. С всички тези натрупани дела срещу него и обвинения мисля, че всеки друг би изчезнал от политическата карта, но не и Тръмп. Всъщност това мисля, че го захранва още повече.
Със събрани 22,5 милиона долара Доналд Тръмп е и лидер по разполагаеми средства за кампанията. Парите в случая предопределят ли успеха?
Ами някои коментатори даже казват, че тези пари за компанията ще бъдат използвани всъщност за нуждите, които той ще има в тези много дела, които виснат срещу и над него. Да, той също безапелационно е насъбрал финансиране. Всичко според мен седи и върви в посока на това, че той ще бъде избран като кандидата на Републиканската партия. Мисля, че няма какво да го спре по пътя на първичните избори, които ще бъдат само след няколко месеца.
В някои консервативни кръгове вече се разпространява и план за следващ мандат на Доналд Тръмп, наричан "Проект 2025“. Той предвижда да се мобилизира цяла армия от лоялни, подготвени, политически въоръжени консерватори, които да се борят с дълбоката държава. Какво точно разбира Тръмп под "дълбока държава“ и това хитър ход ли е да привлече по-голяма подкрепа на своя страна?
Доналд Тръмп спечели точно първите избори през 2016 г. въз основа на неговото желание да пребори дълбоката държава и т.нар. "блато“. "Блатото“ и "дълбоката държава“ всъщност са тези залегнали практики, институции и хора, които управляват Вашингтон. И смятам, че това е доста хитър ход, защото първия път той спечели точно върху тези основания. Това, което също е интересно, е, че всъщност Републиканската партия не се е отметнала от него, а направо напротив – има още доста млади гласове, много хора, които се обединяват около Доналд Тръмп, и аз смятам, че този факт всъщност означава, че Републиканската партия ще предпочете Тръмп пред Десантис само след няколко месеца. Но мисля, че е интересно също да споменем нещо друго. Защо тези дела започват да излизат точно когато стане въпрос за президентски избори? Ще ви дам само два примера. По принцип ФБР и Департаментът по правосъдие на САЩ, и много други от тези институции са политически играчи. Те много често вадят дела срещу някоя политическа фигура точно в момента, когато е най-гореща надпреварата. Нека да се сетим за имейлите на Хилари Клинтън през 2016 г., когато тя бореше Доналд Тръмп. ФБР изкара този случай срещу нея точно, точно в разгара на надпреварата срещу Тръмп и после изчака цели четири години, докато дойде отново надпреварата Тръмп-Байдън, за да съобщи, че те не са намерили нищо в този случай с Хилари. Друг пример: досието "Стийл“, както може нашите слушатели и да се сещат. Досието "Стийл“, беше извадено от лагера на Хилари Клинтън през 2016 г. Досието "Стийл“, съдържаше изключително много изфабрикувани факти и ФБР разследваха това – именно Доналд Тръмп и неговите връзки, потенциални връзки с Русия и с Путин за вмешателство в американските избори. Знаейки, че досието "Стийл“, което беше подхвърлено от хората на Хилари Клинтън, знаейки, че това не беше вярно, ФБР оставиха пет-шест години обществото и политическата общност да говорят за това, как Тръмп има връзки с Путин и с Русия и чак след пет-шест години, когато вече нямаше значение, изкараха всъщност становището, че това досие е било изфабрикувано. Т.е. те, ФБР и Департаментът по правосъдие много стратегически се намесват с различни отваряния на разследване, затваряне на разследване, обвинения за нещо. Така че аз не се учудвам от това, защото специалният прокурор, който в момента води това дело срещу Тръмп, той принадлежи към Департамента по правосъдие на Байдън. Това са хора, които са сложени на тези позиции от Байдън. И така аз за трети път или още доста пъти подред се убеждавам, че тези институции, които разследват, всъщност са политически играчи и се намесват точно в определени моменти, свързани с избори, президентски особено.
Добре, г-жо Чернева. Но след като се знае, че тези дела, отваряни срещу Тръмп, не му пречат, а обратно – помагат, енергизират, както вие казахте, защото тогава се отварят?
Ами, пак сме в политическата игра. Директорът на ФБР по принцип е политически играч, каквото и да се говори за това, че американската съдебна система е много чиста, че за всичко по правилата се действа. Всъщност от обкръжението на Тръмп постоянно се чува това, че американската съдебна система – наобратното, е корумпирана, политически мотивирана. Вчера Рон Десантис, който е другият опонент на Тръмп за президентската номинация на републиканците каза, че всъщност правосъдната система се използва като бухалка, използва се като оръжие срещу политически опоненти. Така че това мисля, че е някакъв такъв механизъм, който е заседнал и улегнал в американската политическа система. Това, че тези разузнавателни агенции, те всъщност играят политическа роля.
И може би затова средният, масовият американец не им обръща внимание на тази обвинения.
Ами, за повечето фенове на Тръмп, а предполагам и за обикновените хора, това изглежда като някаква политическа борба. Така се приема, че те, "блатото“ и "дълбоката държава“ искат да го унищожат, искат да го премахнат, искат да го унизят и всъщност това е вълната, която Тръмп така е хванал, също и я използва до максимум.
А какъв би бил вторият президентски мандат на Доналд Тръмп?
Мисля, че би бил малко по-умерен. Той каза, че иска да играе роля и във войната в Украйна. Каза, че само за един ден ще прекрати войната в Украйна, ако стане президент. Мисля, че ще видим по-малко помощ за Украйна в сравнение с това, което Байдън излива в Украйна в момента. Ще видим, така да кажа, един може би по-пораснал Тръмп. Много от грешките, които е направил, няма да се повторят. Също нека да кажем, че икономиката по принцип обича Тръмп. Той беше достигнал до доста добри показатели. В момента "Байдънномикс“, т.е. икономиката на Байдън е критикувана от много хора, че всъщност е съсипала добрите резултати, създадени от Тръмп. Така че на Тръмп трябва да му се признае това, че по време на неговия мандат наистина американската икономика се справяше много добре. И както казах, мисля, че ще е малко по-умерен, няма да е толкова разпищолен като в първия мандат.
Байдън твърдо се обяви против това Тръмп да спечели изборите. Какви са разликите между двамата?
Единият – Байдън, бих го определила като по-скучен. Америка беше решила, че всъщност след Тръмп й трябва някой по-умерен, скучен, предвидим човек. На Байдън също си му личи вече възрастта доста. Доста от грешките, които прави, са очевидни. Тръмп според мен отново ще направи по-интересен американския политически живот. За всички тези години, в които Тръмп не е президент, трябва да се отчете, че медиите постоянно говорят и дискутират Тръмп, все едно едва ли не той е президентът. Така че медиите обичат Тръмп, обичат да го мразят. Мразят да го обичат и обичат да го мразят. И наистина, мисля, че просто ще стане по-интересен американският живот, ако Тръмп се върне.
А от каква позиция започва кампанията си президентът Байдън?
Всъщност не знам, дали Байдън ще бъде кандидатът на демократите, дали Камала Харис може да бъде друг кандидат, дали може губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм, той да изрази претенции за номинацията. Но смятам, че когато теглим чертата, все пак Байдън ще успее да се задържи като основният кандидат на Демократическата партия и ще видим една доста по-слаба и вяла кампания от страна на Байдън и отново Тръмп, от другата страна пък, с неговите прийоми ще бъде една такава, по-огнена кампания.
Изборите са през ноември догодина, Тръмп обяви влизането си в президентската надпревара през ноември м.г., а на 25 април сега действащият държавен глада съобщи, че ще се яви за преизбиране. Как ще се развие битката между двамата? Защото каквото и да мислим, вероятно тя ще е между тях.
Битката ще бъде много по-различна от тази през 2020 г., когато ковид и всички тези ужасни последствия от ковид, всъщност бяха в центъра на всичко. Байдън, според мен, тогава спечели главно заради ковид. Сега това вече го няма, ковид не е пандемия, мисля, че отново масите ще се обърнат към Тръмп. Мисля, че този път ще спечели, даже с малко повечко, отколкото би Хилъри Клинтън през 2016 г. Но очаквам доста различна битка от тази през 2020 г.
А каква кампания се очертава?
Тръмп, според мен ще продължи да комуникира със своите фенове, така да ги нарека, чрез неговата социална мрежа Truth Social, т.е. от Twitter дори и да го приемат обратно, той няма да се върне обратно към Twitter. Много от кампанията ще бъде проведена чрез Truth Social и от друга страна неговите ралии, които той прави, митинги, които свиква, пътувайки из страната. В тази енергия има нещо, което Тръмп прави, което други политици не могат да го пресъздадат. Байдън, например, не може да организира такива митинги, където се усеща някаква енергия, може би хората искат да принадлежат на такова движение. Аз не мога докрай да обясня Тръмп и този феномен, защото, както казахме, той доста политолози е объркал и е вкарал в ъгъла, с техните прогнози за него. Той е непредвидим, но мисля, че ще продължава да кара колата с гориво, което е тази еуфория, която той успява да създаде на митингите.
Байдън не се ли компрометира и покрай сина си, с всякакви разследвания за даване на подкупи, за получаване на подкупи?
Те откриха кокаин в Белия дом, т.е. и там, от другата страна също не са много чисти нещата с Хънтър Байдън. Като че ли от либералните медии, мейнстрийм медиите, основните медии в САЩ доста лекичко подхождат към Байдън, той е едва ли не този чист демократически президент в паралел с Тръмп, който едва ли не е цялото зло, има толкова много прегрешения. Мисля, че медиите доста лекичко пипат там. На мен лично Хънтър Байдън и този скандал не ми е много интересен, защото аз смятам, че Джо Байдън няма да се върне отново като президент. И двамата не са чисти, но определено медиите подхождат по различен начин.
Камала Харис има много особено присъствие, не сме я чули почти с нищо. Защо?
Да, да, аз лично не харесвам Камала Харис, струва ми се, че не я смятам за достатъчно интересна, не я смятам за достатъчно отдадена. Не смятам, че Демократическата партия всъщност би я избрала, но при едни такива първични избори може да се яви и тя, не знам. Както казахте, тя е доста потайна, не се чува в момента по никакъв начин.
А какво ще се случи и с предполагаемата кандидатура на губернатора на Флорида Рон Десантис и с неговата кампания?
Там е много интересно, защото Рон Десантис от една страна защитава Тръмп, защитава принципа, че като бивш президент не трябва да бъде атакуван, че "блатото“ и "дълбоката държава“ са пратили няколко прокурорски бухалки, за да се разчистят сметките с Тръмп. От една страна той е абсолютно твърдо зад Тръмп по този параграф. От друга страна, той ще иска да се позиционира като нещо като Тръмп, но по елегантно, по образовано, и малко по-различен тип политик. Това, според мен е неговата игра в момента, той е на двата полюса, защото знае, че не може да си позволи да ядоса привържениците на Тръмп, които са всъщност и мнозинството в Републиканската партия. Така че на него са му много ясни линиите на игра в момента.
Г-жо Чернева, как изглежда Америка днес, каква е картината, защото това, което ние виждаме, и за което четем, ни създава впечатление на голяма обърканост?
Не само обърканост, Америка в момента се бори с много кризи, много от тях всъщност са създадени от прекомерното ляво, прекомерните леви политики. Това че има много бездомни, това, че има криза за употребяване на наркотици и фентанил. Границата с Мексико е абсолютно разграден двор, от там идват много престъпления от различни картели с трафик на хора, трафик на наркотици. Много леки наказания за престъпници въведоха, това беше политиката на лявото, примерно в Калифорния, където пускат затворници, направиха това да не е незаконно да обереш магазин, или да си присвоиш сграда. Много от тези прекомерни леки политики наистина се отразяват на Америка, мисля, че Америка не е това, което беше. И затова всъщност, това послание на Доналд Тръмп, да се върне към Америка, когато е била страхотна. “Америка грейт агейн", това движение има устои, има своите корени в реална действителност, в която американците живеят.
Левичарска ли е Америка днес?
Левичарска е, можем да погледнем и woke културата, тази култура, която закрива и канселира хора за някакъв малък коментар. Прекалено лявото е отишло толкова наляво, че нормалните хора, които са по средата, всъщност те са дясното, и те са мнозинството и там Американската демократична партия и левицата всъщност там е сбъркала. Но това е процес, който върви от години.
На финала, да ви попитам, какво ще означава за нас избора, например на Тръмп за президент, връщането му в Белия дом за втори мандат?
По принцип Източна Европа е регион на републиканците. Демократите обичат Западна Европа, с тях се разбират най-добре, тях смятат за най-добрите си съюзници, а републиканците много харесват Източна Европа. Специално Тръмп харесва Източна Европа и в принципите, които имат, в Източна Европа сме по-семейно консервативни, повече националистически настроени, има доста повече спойки между тези принципи на Републиканската партия и Източна Европа, затова Тръмп обожава Полша, Тръмп обожава Унгария и Орбан. В този контекст смятам, че България може би ще спечели повече, ако Тръмп е на власт, отколкото Байдън. Байдън се интересува от Западните Балкани, той натиска Македония, Албания да се забравят всякакви дрязги, всякакви претенции и направо да влизат в Европейския съюз. Така че мисля, че това е едно напрежение, един натиск, който ние няма да усетим, ако Тръмп се върне, защото Тръмп като цяло някак си не се интересува от Македония и Западните Балкани, той се интересува от други теми. Мисля, че ще за нас е по-добре, ако Тръмп се върне.
Това няма ли да доведе до радикални промени в политическия живот?
В политическия живот в България ли?
Да.
Не смятам, че чак толкова може да се отрази на нашия политически живот, но ще бъде по-лесно да застанем на картата на американския президент. А в момента смятам, че Джо Байдън няма никакъв интерес към България, така че ще е интересно втори такъв мандат на Тръмп. Тръмп в първия си мандат е доста критикуван, включително и от мен, за своята външна политика, той беше доста неопитен, някои неща не ги разбира, защо така се правят, доста по-простичко ги поглежда тези процеси. Но въпреки че беше доста критикуван по отношение на външната си политика, мисля, че ще видим един по-образован, малко по ъпгрейднат Тръмп 2. И мисля, че България може даже и да спечели от това.
Много ви благодаря за това, че приехте да бъдете наш гост и за времето, което ни отделихте.
Приятно ми беше, благодаря за поканата. Хубав ден.
Цоня Събчева
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Андрей Новаков: Войната ни е вече до главите. България може да бъ...
07:30 / 27.04.2025
Проф. Милена Стефанова: Столична община в нито един момент не е б...
17:32 / 25.04.2025
Антон Хекимян: Между Васил Терзиев и Борис Бонев има взаимна непо...
12:10 / 24.04.2025
Еврошампионът по борба Кирил Милов: Ще съм много по-щастлив, ако ...
16:59 / 23.04.2025
Вицепрезидентът на федерацията по УШУ: Запишете детето си на изто...
13:55 / 19.04.2025
Иван Хиновски: Никой не може да каже защо доказани залежи на прир...
22:29 / 15.04.2025
Актуални теми