Още за мухлясалите мозайки на Епископската Базилика в Пловдив в интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Елена Кантарева - Дечева, директор на ОИ "Старинен Пловдив".

Може ли да ни обяснети какъв е проблемът с мозайките в Голямата базилика, г-жо Дечева? 

Аз вече пуснах една позиция. Не, няма какво повече да добавя. Всичко, което имах да кажа, съм го написала, така че очаквам институциите, междуинституционално да бъде решен този проблем, и то в полза на мозайките.

Всъщност, доколкото разбрах, Вие още навремето сте подавали доклад за това, че има проблем там?

Има много дълга писмена история, с много институции, така че не искам да ги изброявам. Затова наистина, последно, най-актуално е моето писмо, което съм цитирала до министъра на културата с копия до кмета на Община Пловдив, където всичко това е изложено, включително и за проблемите на Късноантична сграда "Ирини“. Така че наистина няма какво да добавя повече. Предпочитам да е казано черно на бяло и да е пределно ясно. Защото – ето, хващате ме в движение, не мога да цитирам документи, входящи номера и т.н.

Добре, кажете за "Ирини“! Доколкото разбрах, кметът е коментирал, че ще се дава Археологическия подлез на ОФ"Пловдив 2019" за стопанисване?

Да, видях едно интервю на кмета, което лично мен много ме обнадежди, защото и моето мнение е, че това място трябва да се оживи, да се превърне в място за култура, да бъде изявена археологията там. Онази сграда, която той коментираше, безспорно трябва да бъде премахната, защото под нея има сериозна археология – все пак да бъде изявена, да бъде експонирана.

А добра ли е идеята подлеза да се стопанисва от фондацията, според Вас?

Ами, тук, честно, не мога да кажа. Защо не, стига да имат достатъчен бюджет, за да могат да стопанисват един такъв обект. И ако бъдат ангажирани, разбира се и общинските предприятия, като "Чистота“, като "Градини и паркове“, които поддържат и други обекти – ето, Източна портал, Небет тепе, Малка базилика, при нас помагат и при Епископската. Така че при едно добро сътрудничество на всичките общински предприятия и други структури, според мен, би могло много добре да бъде управляван и стопанисван този подлез.

За да се отвори изцяло археологията там.

Аз лично така мисля, да. Специално за тази, черната стъклена сграда, където има проблеми – тя се наводнява периодично, там работи денонощно една помпа, която ако спре да работи, сградата се наводнява.

И отива всичко към мозайките?

Става като басейн. Ами да, там има някакъв постоянен източник на влага и това не е от вчера, това е от 80-те години, когато е направен подлеза. Не е решен този въпрос. Така че може и едно по-обстойно обследване на този източник на влага и веднъж завинаги да бъде решен проблема с наводняването на подлеза.

Но кметът все още не е обсъждал тази идея с Вас?

Не, аз снощи просто видях случайно репортаж по темата.