За първи път България ще бъде домакин на престижна международна конференция, на която ще се разглеждат мозайките от Античността в цялата Римска империя. Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с доц. д-р Иво Топалилов, от Института за балканистика при Българската академия на науките. 

България става домакин на престижна конференция с учени от цял свят, каква е тя, доц. Топалилов?

От 14 до 20 октомври в София Институтът по балканистика с Център по тракология “Проф. Александър Фол" към  Българската академия на науките организира XVI колоквиум на Международната асоциация за изследване на античните мозайки (АIЕМА), като за първи път в историята на тези колоквиуми България е домакин. Това са колоквиуми, които се провеждат на всеки три години. Последният беше в Лион, следващият най-вероятно ще е в Португалия. Но за първи път ние имаме честта да бъдем избрани като домакини на това престижно събитие. То ще се проведе в рамките на цялата седмица, като се предвиждат над 130 програми и постери на програмата от учени от почти всички континенти без Австралия, значи от четири континента на света. Те разглеждат основно мозайките от Античността в цялата Римска империя, в целия свят, който е тогавашния Предримски, Римски и Късноримски. Тъй като това е все пак по-специфична област, България се оказа в голяма част непозната, а има с какво да се похвалим с новооткритите мозайки. Имаме организирана екскурзия до Сандански, където ще представим последните открити мозайки, в последните три години в Епископската базилика и в Епископската резиденция. И в Пловдив, където ще представим мозайките на Епископската базилика, на т.нар. Малка базилика, на сграда “Ирини" , на сградите в Пловдив, чиито мозайки са в Археологическия музей, и в Стара Загора, същите мозайки, и Казанлъшката гробница, разбира се.

Тоест, не специално Пловдив е домакинът, но ще бъдете и тук, участниците в конференцията?

Да, да, те задължително ще дойдат. Община Пловдив е партньор в организацията на самата конференция. Да, Пловдив е една много важна част от конференцията, има и доклади на конференцията, които са свързани специално с Пловдив.

Тези доклади най-вероятно ще бъдат обобщени в някакво издание?

Да, да, разбира се, докладите от конгреса ще бъдат публикувани в специален нарочен том, или те най-вероятно ще бъдат два тома, тъй като са над 90 доклада и представете си, ако всеки един е по 10 страници, каквото е изискването, това ще излязат два големи тома, с многобройни цветни илюстрации, свързани с мозайките, защото това са хора, които се занимават с мозайки и с изкуство и техните изследвания се свързват и с добро качество на илюстрациите и с добро качество на текста. Така че това е един престиж за България, един престиж за Българската академия на науките, към която принадлежи и Институтът за балканистика с Център  по тракология, даже имаме уверението, че те ще бъдат издадени в издателството на академията.

Очаквате ли някои светила в тази област?

Да, те идват най-добрите. В конгреса участват най-добрите учени, които се занимават с проблематиката на античните мозайки, учени от Франция, Испания, Съединените щати, от Италия, от Белгия. А пък балканските страни са представени от Сърбия, Гърция, България, Турция и Република Северна Македония.

Любопитно ми е как България беше избрана за този вид колоквиум?

България се пребори с Португалия за това домакинство. Ние кандидатствахме наред с португалците и успяхме да убедим Борда на самата асоциация, който пристига в целия си състав, успяхме да го убедим, че сме по-добре организирани, по-мотивирани и имаме повече неща да покажем на този етап от португалските колеги, и поради тази причина те ни гласуваха това доверие. Трябва да ви кажа, че много трудно се организира такъв конгрес в източноевропейска страна. И за следващата конференция за домакинство ще се борят Турция и Португалия. Така че ние просто имахме подкрепата на една част от колегите, които виждат нашите открития в България и съответно България, като едно бяло петно, представлява интерес на тях. Така че просто ни харесаха, това е отговорът.