Доц. доц. Ива Гаврилова, хирург-онколог с дългогодишен опит в лечението на кожни тумори, носител на наградата "Лекарите, на които вярваме“ 2024 г., в интервю за предаването "Здравето на фокус“ на Радио Фокус, предупреждава, че все по-често млади хора се разболяват от рак на кожата.  

Лятото наближава, а с него и по-интензивното излагане на слънце. За съжаление, освен приятните моменти на плажа и на открито, това крие и сериозни рискове за здравето ни, сред които на първо място кожният рак и най-опасната му форма – меланомът.  

Как да се предпазим, какви са симптомите, на които да обърне внимание?

Кои са съвременните методи за лечение?

Д-р Гаврилова, наскоро проведохте безплатни прегледи в Бургас за ранно откриване на кожни тумори. Какво показаха резултатите от прегледите в морския град?

Основно, че колкото по-своевременно направим профилактика, толкова по-вероятно е, ако имаме вече промени, да можем да вземем адекватни мерки. От прегледаните пациенти имам установени както меланоми в начална фаза, така и кожни карциноми в начална фаза. Това са хора, които на практика не са имали представа, че имат тези образования. И от тук нататък със своевременното лечение за тях прогнозата е повече от благоприятна. Това, което бих посъветвала вашите слушатели е да се доверяват на профилактиките, защото това е начинът да направим своевременна диагностика.  

Най-честият сценарий при мен е пациентът да показва конкретно образование, което го притеснява, което го смущава или му създава някакви дискомфорт, което само по себе си е предпоставка да се пропусне друго, което би могло да бъде незабележимо за пациента, но изключително важно от гледна точка на диагнозата. Така че никога не отказвайте оглед на цялото тяло и разсъбличане, даже настоявайте при такива прегледи, за да може специалист наистина да види къде има промяна и дали тя е значима или не.

Наблюдава ли си увеличение на случаите на туморни образование на кожата в последните години?

За жалост, да. Тенденцията е трайно повишаване - 7% нови случаи с меланом годишно. Прогнозите на СЗО са да достигнат 14-15% на новозаболелите към 2040 година. Струва ни са далече, но поведението ни днес определя какво ще бъде нашето здраве утре и на нашите близки, и най-вече деца. Затова, освен че все по-често се разболяват хора от рак на кожата, все по-често се засяга младата възраст – преди смятахме, че меланомът и кожните тумори са характерни за възрастни пациенти, които много са се излагали на слънце, но все по-често го наблюдаваме дори и при под 20-годишни пациенти. Затова не трябва в никакъв случай да се пренебрегва слънцето. Сами виждате, че имаме доста климатични промени, слънцето е доста по-силно отпреди, което не е за пренебрегване. Така че предпазните средства трябва да бъдат много сериозно подбирани и много отговорно използвани.

Казват, че кожата и слънцето помнят. Това означава ли, че ако в ранна детска възраст прекомерно много сме се излагали на слънце, проявлението рак на кожата може да дойде след 10-15 години?

Да, действително нашата кожа има памет за всичко, което се случва и се натрупва във времето. Детската възраст е най-уязвима. Тогава трябва да бъдат и първите стъпки във възпитаването на отговорност и на навици. Всеки момент на излагане на слънце, който е без защита, независимо дали този момент завършва с тежко изгаряне с мехури, със зачервяване или просто сме получили един чудесен тен, с или без грижи за кожата, води до последствия за нея. Тези последствия, когато сме на млада възраст са незабележими, защото кожата бързо регенерира, бързо добива обратно своя приятен външен вид, но увредите остават трайни на ДНК ниво, които могат да доведат освен до по-бързи и по-ранни процеси на стареене на кожата - поява на пигментни петна и бръчки, особено в частите, които най-силно са изложени на слънце - лице и деколте, но и ДНК увреди, които могат да предизвикват началото на рак на кожата.  

Специално за меланома, по литературни данни, ДНК увредите и промените може да са започнали 20 години назад във времето.  В комбинация с повтарящи се слънчеви излагания, които са били без защита, много по-късно това води до  появата на тумор.

Има ли хора, които са по-уязвими, например със светла кожа, лунички, или пък тези, които имат фамилна обремененост?

Да, всички хора, които са със светла кожа, светли очи, светла коса, рижи и луничави, са по-уязвими. Кожата на този тип хора обикновено много бързо изгаря и за много кратко време се зачервява, става болезнена и трудно потъмнява. Тази кожа е най-рискова. Но в никакъв случай по-тъмните кожи, за които казваме, че "имаме една боя по рождение“, които се радват на бързо придобиване на загар, без зачервявания, не е по-малко уязвима откъм вреда. Даже бих казала, че там поведението е твърде често по-безотговорно, защото нямаме асоциация, че вредим на кожата си,  когато няма зачервяване и болка, излагайки се на слънце без слънцезащитни продукти.  

По отношение на фамилната обремененост, ако имат член на семейство с диагностиран рак на кожата, меланом, риск от фамилност има. Тя е ниска, но въпреки всичко винаги съветваме всички кръвни родственици, братя, сестри, деца и техните деца, да бъдат еднократно прегледани като профилактичен скрининг, за да се установи, имат ли потенциално опасни бенки, които трябва във времето да се следят или не.  

Има и фамилни форми на меланом,  при които множество членове се разболяват. Това  обикновено се асоциира с различни генетични промени, но това за щастие е изключително рядко.

По отношение на кожните карциноми - вторият вид рак на кожата, който е най-честият, те се представят като рани, но с много по-благоприятен ход и не са животозастрашаващи. При тях няма установена фамилност, освен в много редки синдроми, с които няма да занимаваме аудиторията. Те са много чести и с висока проява при възрастни пациенти.

За щастие през последните години почти всички хора, поне на плажа, използват някакъв вид слънцезащита. Онова, което се предлага на пазара, е много, различно, разнообразно. Но ако използваме един продукт с 20 UV защита, това достатъчно ли, за да ни предпази?

С радост мога да кажа, че наблюденията ми са за изключително висока култура при използването на слънцезащитни продукти, специално при по-младите хора. Това е наистина е много хубаво, защото се предава и на децата.

Винаги, когато идват при мен и ме питат кои са най-подходящите слънцезащитни кремове, съветвам първо да бъдат купувани само и единствено от аптечната мрежа, тъй като това са лицензирани козметични продукти с достоверно доказан състав, минали през съответните тестови програми. 

Второ да избираме най-високия фактор - 50 плюс.  

20, 30, 15 – това са фактори, които може да бъдат включени в бялата козметика, която използваме в ежедневието - кремове за лице, макияж.   

Колкото по-висок е защитният филтър, за да може да не пропуска слънчевите лъчи, толкова по-голяма е плътността на съответния продукт.  Когато говорим за крем за лице, за макияж, няма как те да бъдат с такава плътност, затова се използват по-ниски фактори. Колкото по-ниско е числото на фактора, това означава, че времето, в което кожата ни е защитена, е много кратко и се равнява на 15 минути, 30 минути, абсолютно пренебрежително кратко.

Така че моят съвет е да си използват 50+ продукти, когато говорим за слънцезащита в летните периоди, дори и в градска среда, дори и на плажа. Ниските фактори да бъдат част от нашата ежедневна, целогодишна козметика и макияж, които използваме.

Разбира се, при избор на слънцезащитни продукти, което също вярвам, че много хора биха се интересували, е добре да използваме консултант в аптечната мрежа, защото има много продукти, които са съобразени с типа кожа на всеки един поотделно. Има отделни продукти за лице, за специфични зони, като околоочен контур, устни, и такива, които са за тяло, както и за възрастни, и за деца. Винаги питайте, за да подберете правилния продукт и да бъдете реално защитени.

И един много важен въпрос, доц. Гаврилова, в градска среда, когато не сме на плажа, но сме изложени през целия ден на слънце през лятото, достатъчно ли е едно нанасяне сутрин на крем 50+ да ни защити за целия ден?

От пролет до есен, ако ние излизаме от вкъщи, отиваме до офис и през деня сме на закрито, еднократното нанасяне, около половин час преди да излезем навън, е достатъчно. Ако през деня излизаме и имаме продължително ходене по улицата, независимо дали носим слънчеви очила, шапка с козирка, задължително е да пренанасяме слънцезащитния продукт, който сме избрали.  

Има много подходящи, които са 50+  фактор за градска среда под формата на спрейове, които могат да се използват без омазняване върху грим и саи лесни за нанасяне, докато се движим по улицата. Т.е., ако сме навън в градска среда повече от 2 часа през деня, трябва отново да подновим своята слънцезащита само на тези части, които са в контакт със слънцето. Ако сме в офис, напълно достатъчно е сутрешното нанасяне на крема.

За щастие, лечението на кожните тумори, на рака на кожата много бързо се развива, и доказателство за това е вашето участие в конгрес в Атина - Гърция, в началото на този месец, където учени от цял свят представиха последните тенденции. И сега бързаме от вас да разберем какви са новостите в областта на лечението?

Всички, които се занимаваме с рак на кожата, очакваме с нетърпение този форум всяка година, тъй като той е специално посветен на това и събира специалисти от цял свят и най-вече от Австралия, където пикът на заболяемост от меланом е изключително висок и съответно прави специалистите там много опитни в лечението и дирижирането на това заболяване.  

Изключително бързо се развиват тенденциите в лечебния план на меланома. Все повече са консервативните хирургични подходи в ранните стадии при това заболяване, което означава, че има как да разберем с какво бихме могли да подпомогнем профилактичния ход на заболяването без то да се развие и да приложим съответно лечение в по-ранен стадий, така че хирургията да не е толкова инвалидизираща за пациентите. Това са специфики, не тенденциите са такива.  

В съвсем ранните стадии на заболяването, когато имаме начален тумор, водещото лечение е хирургия. Но когато туморът има висок риск, има различни начини това да го разберем с редица генетични тестове, които започват да навлизат в Европа, надявам се скоро да бъдат достъпни финансово, за да можем рутинно да ги използваме и при нашите пациенти. Можем да се ориентираме при кой пациент трябва по-рано да стартира такова лечение на цялото тяло с нови лекарства, за да профилактираме и да не допускаме развитие на заболяването.  

В по-напредналите стадии вече има много различни терапевтични възможности, основно т.нар. имунотерапия, лечение с антитела, комбинации от различни антитела, които събуждат имунната система и карат туморните клетки не само да загиват, но и имунната система да ги разпознава, ако след време някои проявят жизненост и отново да потиска тяхното развитие.  

Най-интересното в сферата на лечението е, че в бъдеще ни очакват т.нар. подкожни форми на имунотерапия. Пациентите няма да седят в болница на вливания, а ще могат да получават инжекционно еднократно подкожно апликиране, т.е. поставяне на вида лекарствено средство и така да прекарват много повече време извън болница, което е прекрасно.

Ако приемем най-добрия сценарий, в който пациентът се излекува 100%, това означава ли, че в близките години, въобще до края на живота си, при положение, че спазва правилата за слънцезащита, той ще забрави за този проблем?

Зависи от стадия на заболяването. В първи стадии на заболяване вероятността да има развитие на заболяването в бъдеще е изключително ниска. Но има т.нар. биологична агресивност при меланома, т.е. тумори, които са извън статистиката и могат да създават проблеми, независимо от добрите перспективи. Затова предпочитаме да проследяваме пациентите си по-дълго.  

За по-напреднали стадии на заболяването сме щастливи, че дори и в четвърти стадии със засягане на органи и разсейки, вече имаме научни данни за 10-годишна преживяемост. Това означава, че пациентите след проведено успешно лечение повече от 10 години са с добро качество на живот и с напълно овладяно заболяване. Тук не просто говорим за 100% излекуване, говорим за живот извън болестта и с контрол на заболяването. Така че проследяването на пациентите и връзката с техния онколог е важна, но възможностите ни за контрол над заболяването наистина значително са нараснали.

Ние, който сме без медицинско образование, можем ли да различим една обикновена бенка от потенциално злокачествена?

Всяка една бенка, която е започнала да се променя, прави ви впечатление, че нараства, трябва да бъде прегледана. Истината е, че в XXI век профилактиката и адекватната диагностика на бенки и ранното откриване на меланом става, както и на другите кожни тумори, става под микроскоп, т.е. не би трябвало да стигаме до видими промени на бенка или на друг вид образование, което да ни накара да отидем на лекар.  

Лекарят трябва да ги намери под микроскоп, тогава говорим вече за напълно овладяване и излекуване на заболяването. Микроскопирането на кожата се нарича дерматоскопия.

Това са специални портативни микроскопи, с които почти всяка дерматологична практика е снабдена,  с тях наблюдаваме дискретни белези. Това не само повишава ранната диагностика, без да стигаме до външни белези на променена бенка, но и намалява ненужното профилактично отстраняване на бенки, което води до множество белези.

От няколко години в световната индустрия, слава Богу и у нас, вече има възможност за т.нар.  целотелесно картографиране. Това е специфичен метод за 2D заснемане на кожата с фотографска камера и дерматоскоп, което е изключително подходящо единствено при пациенти с множество бенки. Не го препоръчвам при хора, които имат 1-2 бенки по тялото и просто искат нещо ново и модерно.  Това е специфичен метод при хора с множество бенки по тялото, който дава възможност не само за много пълна диагностика с микроскопиране и заснемане на кожата, но и е изключително важно при нейното проследяване, тъй като се наслагват образи и в последствие можем да видим дискретни промени. Това е начинът за ранна диагностика.

Но все пак, за всеки, който види бенка, която нараства бързо, променя ѝ се контура, пигментацията или обратното, почнала е да избледнява и да изчезва, трябва да отиде на лекар.  

Всеки, който види рана по кожата си, която му прави впечатление, че поне 3-4 месеца не заздравява, не боли, не сърби, трябва да се отиде при лекар. В никакъв случай не се припознавайте в тези симптоми. Всяко възрастово изменение на кожата или екзема може да отговаря на тези характеристики, но да не е рак на кожата. Това обаче е добре да го прецени специалист.

Ако трябва в едно изречение да дадете съвет на нашите слушатели, какъв би бил той?

Съветът ми е, в разгара на лятото, да се грижим за нашите деца, те са най-важните. Да ги възпитаваме в правилна слънцезащита, като даваме личен пример.

Така че бъдете отговорни, ходете на профилактика, за да бъдем здрави!

Росица АНГЕЛОВА