Академичният народен хор на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев“ Пловдив откри новият творческия сезон с вълнуващо турне по морето. Академичният народен хор е създаден през 1972 година. Създател и негов пръв диригент е проф. Асен Диамандиев. Хорът е носител на множество награди, но сред най-значителните е "Гран при“ – Световен шампион по хорово пеене, категория "фолклор“, от Световния хоров шампионат, проведен през 2008 г. в Грац, Австрия.

Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Николай Гурбанов, диригент на хора. 


Може ли да ни кажете как минаха тези морски турнета, които имахте. Разкажете как бяхте посрещнати, какво представихте?

Ние пристигнахме на 11 септември в Созопол. Бяхме много топло посрещнати. На 12 септември в 12.00 ч. в православния храм “Свети Свети Кирил и Методий" беше първият от поредицата концерти с изцяло ортодоксална програма. Изпълнихме 10 църковни песнопения от български и руски композитори. За мен беше много голяма изненада, защото църквата беше пълна с миряни, свещеникът отец Димитър беше също, концертът се проведе с благословията на сливенския митрополит Арсений и просто се получи един много красив концерт, той е заснет и даже вече е публикуван в интернет пространството.

Да, аз го гледах дори. Това едночасова програма ли беше?

Ами малко по-малко, почти 40 минути. Аз си подготвих за всяко едно песнопение в резюме да разказа за какво се пее, по какъв повод се пее в църквата, за да може да се внесе яснота.  Повечето от песнопенията са изцяло на църковно-славянски, затова някои неща не толкова лесно се разбират, въпреки че нашият хор точно с това е едно от нещата с които се слави, а именно дикцията, абсолютно всичко се разбира, което се пее. Вторият концерт беше също в гр. Созопол на сцената на летен театър “Аполония". Отново изключително приятно бях изненадан, защото специално аз  за пръв път присъствам на хоров концерт, където публиката постоянно да аплодира, да вика, да скача. Бяха изключително вдъхновени, мотивиращи бяха просто хората. И всяко следващо изпълнение, както се казва беше все по-добро от сърце, защото наистина публиката е един важен фактор в един концерт на живо. Там програмата беше повече от час, изпълнихме популярни и не толкова популярни образци от жанра на хоровата обработка. Третият концерт беше в гр. Малко Търново в католическият храм “Света Троица". Всъщност този концерт беше част от Фестивала на обредния хляб, който се провежда за първи път в Малко Търново, иницииран и организиран от Община Малко Търново в лицето на кмета господин Илиян Янчев. И четвъртият концерт, с който завърши нашето кратко турне по Южното Черноморие беше този в Бургас на сцена “Охлюва" , организиран отново от Община Бургас, там отново изпълнихме фолклорната си програма. Бяхме посрещнати изключително въодушевено от страна на публиката. Ние въпреки умората успяхме да представим творчеството си на изключително високо ниво. И всъщност с това завърши нашето турне. Сега, даже днес беше първият учебен ден за нас, оказва се, че хорът почти удвоява състава си. 15 нови момичета за първи път идват и продължаваме с концертите, вече имаме два концерта във Варна и в Добрич в края на септември месец.

Имате покани?

Имаме покани вече потвърдени,договорът ни е подписан. На “Нощ на хоровете" ще бъдем всъщност специални гости, където аз ще бъда част от журито и ще водя майсторски клас по пеене в народен хор.

А в Пловдив ще имате ли концерти?

В Пловдив засега на 11 октомври ще бъдем в Стария град, на “Празници на Стария град", ако не се лъжа, ще имаме едночасова програма, отново изцяло от Академичният народен хор.

Важното е, че започвате сезона заредени емоционално след това хубаво турне по морето?

Абсолютно, абсолютно много емоционално очакваме догодина пътуването ни извън България, отново с легендарния цигулар Васко Василев. И така, подготвяме се за най-различни предизвикателства.