Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с д-р Тихомира Георева - всичко за пролетния детокс.

Д-р Георева, кога е най-доброто време за детокс на организма? Пролетта ли е това време?

През пролетта времето започва да нараства, слънчевите лъчи стават все по-чести и организмът вече има нагласата. Няма тази нагласа да трупа мазнини. Изпитваме по-малко глад и тъкмо сега е времето да намалим порциите и да започнем с пролетния хранителен режим. Тялото трябва да се приспособи към промените в слънцегреенето и е препоръчително преди всеки сезон да се правят такива сезонни прочиствания, тъй като по този начин освобождаваме енергията на стария сезон, за да може да посрещнем енергията на новия сезон. Именно пролетта е подходящо време за започване на такъв детокс.

Преди да кажете как точно можем да направим това прочистване, нека да кажем какви са ползите от него!

Ползите са на първо място да свалим натрупаните килограми по време на зимата, тъй като през зимния период ние сме затворени в къщите си, има по-малко слънцегреене, натрупали сме излишни килограми и след празниците, натрупали сме достатъчно токсини в организма си, и именно сега е времето да се изчистим от тях. Това включва режим на хранене, естествено съобразен и с нашите специфични потребности и здравословно състояние. 

И как да го направим този детокс? Нещо по-конкретно ни кажете!

Детоксът може да включва различни зеленчукови супи, билкови чайове, зеленчуци на пара, различни видове плодове. Също така масажите са изключително полезни, масажи с масла, парни бани и прочистващи червата клизми, тъй като ако червата работят правилно, тялото получава съобщение, че всичко е наред и нямаме нужда да складираме мазнини и други токсини.

Можем да извършваме прочистване през уикенда, да си отделим два дни през уикенда, в които сме свободни. През първите няколко часа ни е нужен непосредствен достъп до тоалетната. Сутрин изпиваме чаша зелен чай, като може да добавим към нея една-две чаени лъжички рициново масло.

До един час маслото започва да действа за прочистване на червата и по този начин освобождаваме всички натрупани токсини и също цялата не преработена храна. Като през остатъка от деня е хубаво да сме на такава течна диета с бульони и с билкови чайове. Следващият ден пак е хубаво да бъде или плодов, или зеленчуков, като консумираме зеленчуци или в суров вид, или зеленчуци на пара, под формата на зеленчукови бульони, или както казах, пресни плодове спрямо сезона, тъй като е важно да дадем почивка на нашата храносмилателна система, за да започне да работи с нови сили след натрупаните хранителни продукти и прехранването през предния сезон.

Освен чая, какви други напитки можем да пием за детоксикацията на тялото?

Особено подходящо е да пием различни видове чайове, като чай от глухарче, например. Аз съм споменавала и преди за него. Той има мощен антиоксидантен ефект, също така подобрява функцията на черния дроб, премахва излишната вода от организма и действа добре на стомашно-чревния тракт. Също така канела на прах с куркума, мед и джинджифил е много добра комбинация за чай.

Това трябва да е разтворено с вода, като чай?

Да, като запарка, под формата на чай. Също така може да се направи като студена напитка, тип лимонада, това също е с добър ефект. Много е важно през този период все пак да се избягват пикантните храни, тъй като те допълнително действат на стомашно-чревния тракт. По-скоро лютите чушки и другите пикантни подправки са за зимния период, защото те имат сгряващ ефект върху тялото и го предпазват от инфекция.

А семената каква роля играят в този период и кои семена?

Семената от киноа, семената от чия може, но с тях също трябва да се внимава, тъй като те, колкото полезни, могат да бъдат и вредни. Тъй като сега повечето хора постят и наблягат на семена, на бобови култури, но трябва все пак да сме изключително внимателни, тъй като те съдържат високо количество белтък и въглехидрат, а пък това, самата комбинация от белтъчини и въглехидрати в повишено количество, може да разстрои храносмилателната система, а и да намали разграждането на тези компоненти, в следствие на което да се получат, особено при хора с чувствителен стомах и с колит, да се обостри язва, гастрит.

И също и възпалително заболяване на червото може да се обостри от тях, така че нека да са в ограничено количество. По-скоро да се набляга сега на супите, на тъмните зеленчуци.

Тъмни зеленчуци – кои например, да уточним?

Броколи, спанак, които сега са сезонни. Коприва също така, тъй като те пък са богати на микронутриенти, а дефицитът на микронутриенти може да доведе до различни здравословни проблеми, сред които умора, отслабена имунна защита, пролетната умора. Това може да се свърже с дефицитът на тези микронутриенти. А пък когато нашият хранителен режим е разнообразен, има повече зеленчуци, този дефицит няма да се усети.

Слушала съм, че много хора използват лененото семе, смляно за прочистване на червата. Това правилно ли е? И колко често да го правим?

Правилно е, да. Лененото семе е добре за това прочистване, уикенд прочистване, което е хубаво да се направи. Ако спрямо здравословното състояние не може да бъде цяла седмица, поне уикенд прочистване. Може да се приема чай, запарка от ленено семе, три пъти на ден, заедно със зеленчукови бульони, за да се прочистят червата, защото както казах, червата са изключително важни и ако те не работят, тогава и храносмилането ни е забавено и се чудим защо имаме подуване, тежест в стомаха. И прочистващи клизми, както казах вече, е хубаво да се правят.

Това е малко по-специфично, не всеки може да си го прави, но сигурно има специалисти, които пък могат да го правят, така че не е зле.

В аптеката има и клизми за домашно приложение.

А за лимоновата вода какво ще кажете?

Лимоновата вода – може да се прави такъв курс, но пак да е уикенд курс, да не е ежедневно, тъй като при пациенти с камъни в жлъчката може да обостри такава криза. Така че пак с повишено внимание.

Добре, колко време трябва да продължи този детокс?

Детоксът при един здрав човек може да продължи и до 4 седмици без проблем. Но когато пациентът е с по-високо кръвно, когато е с гастрит, когато е с язва, когато е с камъни в жлъчката и в бъбреците, когато е с автоимунно заболяване на червата, този детокс може да влоши общото му състояние. Така че по-скоро препоръчвам такова уикенд прочистване.

Още нещо да ви питам. Винаги, преди да дойде летният сезон, интернет е залят с всевъзможни диети – как може да отслабнете за 5 дни, как може да отслабнете за 10 дни. Какво ще ни кажете за тези, ние ги наричаме псевдодиети? Не знам, някои може би са правилни, но като специалист, какво мислите?

Като специалист мисля, че всяка една диета, на първо място, преди да се започне, трябва да бъде консултирана със специалист. Трябва да се види на първо място дали има някакво здравословно заболяване при съответния пациент, да се направят необходимите изследвания, които да изключат такова заболяване. Защото, когато примерно имаме една патология на щитовидната жлеза и пациентът качва килограми, и търси се възможни диети, и вижда, че няма никакъв ефект от тях, тогава отива в другата фаза – започват паник атаки, депресии. А емоционалното хранене води до влошаване на нещата. Така че, при правилния специалист, и с правилните изследвания, гаранцията за успех е 100%. И това, което мога да кажа на вашите слушатели е да не се поддават на бързите и лесни решения, които обещават чудодейни резултати.

Вместо това да се опитат да инвестират време и усилия в изграждане на здравословни навици, които ще помогнат да поддържаме тази желана форма, а не с този йо-йо ефект, сваляне на килограми за два месеца, след това се връщаме пак към нашия си нормален хранителен режим и пак качваме килограмите. Целта е те да се задържат. А най-важната съставка на успеха е постоянството. Когато сме постоянни и имаме ясна цел, тогава всичко е постижимо и не трябва да губим мотивация.

Кажете ни пак моля ви, кои са най-вредните храни, които трябва да избягваме.

Най-вредните храни, които трябва да избягваме, това са зърнените храни, и то зърнените храни от тип крънчове. Не говорим за овеса. Овесът е полезен при някои пациенти, но при такива с колити, обострени състояния – не. Но самият овес сам по себе си, чистият овес не е толкова вреден, колкото тези крънчове в мюслитата, с които целият пазар е залят, за жалост, и при малките деца доста често маркетингови трикове, с които се рекламират и по телевизията. Триците са полезни. Може да ги заменим с трици, примерно, е добър вариант. Те действат и на червата и осигуряват необходимите фибри на бактериите.

Аз съм виждала крънч от елда. Това също ли е вредно?

Всеки един крънч е подложен на обработка, и то с химикали, които го правят много "вкусен“, те действат на центрове на мозъка, които създават фалшиви усещания и довеждат до пристрастяване. Затова сред децата затлъстяването, честотата му вече е изключително висока. 

Вредни са също така подсладените млека. Подсладените млека, особено сега, в този период – периодът на алергиите, на полените, трябва да се избягват като цяло млечните продукти и тези подсладени млека, защото те допълнително увеличават слузообразуването и действат в негативен аспект.

За захарта и брашното – има много алтернативи на брашно, които може да си направим. Брашно от елда, от леща.

Също така обезводняването е не по-малко вредно. Повечето пациенти през този период казват, че усещат пролетна умора, а това е именно свързано с обезводняването. В следствие на повишената вече температура организмът има нужда от повече течности, тъй като се променя и водно-електролитният баланс в организма. Даже понякога има нужда от малко повече сол. Това е нормално през този период, особено при хора, които тренират.

И към вредните храни кои още спадат? Какво ще кажете за газираните напитки?

Газираните напитки безспорно не са полезни, тъй като те водят пак до подуване на корема. Повечето от тях съдържат различни подсладители. Дори рекламират доста газирани напитки, на които пише, че имат 0 калории, но те имат подсладители, а подсладителите създават фалшиво усещане. На пациентите диабетици, на които им препоръчват такива напитки, трябва да знаят, че те също вдигат инсулина, тъй като създават фалшиво усещане. Те действат на централно-мозъчен механизъм и създават фалшиво усещане, т.е. организмът се настройва вече, че приема нещо сладко, но това е фалшив сигнал. И именно това е основната вреда на газираните напитки.

Наближават великденските празници, какво трябва да знаем за яйцата? По колко можем да ядем на ден, колко са полезни те, колко са вредни и за какво още да внимаваме по време на тези празнични дни?

За хората, които постят, пак казвам, че трябва да внимават да не прекаляват с варивата и с бобовите храни, особено когато пациентът има здравословен проблем, свързан със стомашно-чревния тракт. Затова не е препоръчително тежко болни и бременни жени да се отдават изцяло на пости. Може да направят един такъв пост в рамките на седмица-две преди Великден, но не е желателно постите при тях да са твърде крайни, особено при залежали болни, възрастни болни, болни с проблеми и така.

Хубаво е по време на постите да наблегнем на зеленчуците, особено на сезонните зеленчуци – спанака, копривата, зеленчуковите супи. Въглехидратите, тъй като са в по-голямо количество, ако може да ги сложим само на обяд. За закуска храната да е лека. Примерно може да си направим трици с вода – това е добра закуска, внасяме полезни фибри в организма си и по този начин се грижим и за бактериите, и за чревната флора. Вечерята да е една хубава салата. Сега е сезонът точно на салатите. Салатата ни е напълно достатъчна за една вечеря. Сега е времето точно да се прочистим, както казах.

За салатите, обаче, и по-точно за марулята има противоречиви мнения, че е пълна с нитрати.

Марулята е хубаво да се накисва. Най-добре е да се накисва в оцет. И добре е да знаем, все пак, каква маруля взимаме, откъде е. И тъй като на повечето пациенти не им понася марулята е хубаво да я заменят с една лека зеленчукова супа. Т.е. сега е времето за по-леки хранения, за да може да се освободим от токсините и от натрупаната вода в организма.

За яйцата не казахме – по колко е полезно да ядем на ден?

Яйцата са изключително питателна храна. Не е хубаво обаче да се прекалява. До два-три белтъка на ден може свободно да консумираме. Трябва да внимаваме с консумацията на жълтък. При един здрав организъм може да понесе и два жълтъка на ден, но при възрастни е хубаво консумацията да се сведе до един жълтък на ден.

А при децата?

Децата имат нужда от белтък, защото белтъкът е изглаждащ нутриент, така че децата спокойно може да изяждат по два-три белтъка без проблем и до един-два жълтъка също не е проблем.

За почивката и съня – те са си вече съвсем в правилата за детокса, нали така?

Почивката е изключително важна, за да може тялото да се възстанови. Сънят също е от съществено значение, даже е основен, защото особено при подрастващите, тогава се синтезират хормоните на растежа и именно тогава е хубаво да си лягат рано. Даже час и половина преди да легнат е хубаво да се оставят телефоните, да си пуснат релаксираща музика, за да може сънят да е пълноценен.

Искате ли още нещо да ни кажете?

Искам да кажа още, че пролетта е времето да започнем, ако досега не сме започнали, да тренираме и да се раздвижваме, за да може и да се отървем от излишните килограми. И с настъпването на пролетта да увеличим упражненията с тежести, съчетани с кардио, за да изградим мускули, защото мускулите са важни. Мускулната тъкан изгаря повече калории при покой от мастната тъкан, а пък и Световната здравна организация препоръчва 150 минути минимум умерена аеробна активност. При по-възрастни хора това може да е по-бърза разходка в парка, вдигане на малки тежести вкъщи. Защото спортът все пак засилва и имунитета, намалява чувството за глад и ставаме по-енергични.