Бояна Радева, младежки работник към Международния младежки център към Община Стара Загора в интервю за Радио "Фокус" - Стара Загора

"Моят живот - моята сила" - това е името на най-новата инициатива, която се реализира от Международния младежки център в Стара Загора. Този обучителен формат ще се проведе в пет модула на пет различни теми. Срещите ще се организират всеки четвъртък от 2 февруари до 2 март от 18.30 часа в Центъра. Г-жо Радева, разкажете ни повече за тази здравна академия, която организирате?

Международен младежки център към Община Стара Загора през февруари месец насочва своето внимание към здравето на младите хора, а и не само. В тази връзка стартираме един продължителен обучителен формат. Нарекли сме го "Моят живот – моята сила“. Той се състои от пет последователни обучителни модули под формата на срещи с младежите, които ще се провеждат всеки четвъртък в Младежкия център от 18.30 часа. Стартираме с първия модел, който е тази вечер, а последният пети модул ще бъде на 2 март.

Нека да дадем и повече подробности за това какво ще представляват самите модули и кои ще бъдат лекторите?

Днес ще стартираме с модул, посветен на спорта и здравословното хранене. Поканили сме за лектор една прекрасна дама – София Нанева. Тя е човек, който активно се занимава със спорт, професионален хореограф е. Освен своето динамично спортно ежедневие, тя има и интерес към темата за здравословното хранене и изобщо към здравословния начин на живот. Силно се вълнува от това като пише, говори и живее тази тема за здравословния начин на живот и здравословното хранене. Тя е демонстрирала своето ежедневие и в тази връзка може да даде много ценни насоки за това какво младите хора могат да правят в своя ден, така че да живеят здравословно и да спортуват, за да поддържат здравия си дух в здравото си тяло.

Следващият модул е на 9 февруари. Той, по някакъв начин, се свързва отново с темата за храненето, но я разглежда от една по-различна гледна точка. Тук фокусът ще бъде върху хранителните разстройства. Лектор ще бъде психологът на Международния център Здравко Тенев. Той също така ще покани специалист диетолог, който да го подпомага в провеждането и воденето на този модул. Тук ще говорим повече за нездравословното хранене, за проблемите, които могат да бъдат свързани с храненето, как тези проблеми биха повлияли на нашето здраве, на тялото, изобщо на благополучието на човек. Този модул е по-скоро превантивен, като идеята е да сме загрижени за начина, по който се храним и за това как той ни въздейства на здравето. От една страна – загрижени, а от друга страна – не свръх фокусирани върху това хранене, ако то ще има негативни последици  върху нас.

Третият модул ще бъде на 16 февруари. Посветен е на вредните навици, а водещи лектори ще бъдат колеги от Превантивния информационен център към Община Стара Загора, с които си партнираме много успешно. Те ще говорят за употребата на психоактивни вещества като алкохол и цигари, как тези навици ни влияят, до какви последствия могат да доведат и т.н. Тук също има превантивен елемент и ще засегнем темата за това как можем да се предпазим от тези вредни за здравето ни фактори. Ще обърнем внимание на това как да се борим с тези зависимости, ако вече сме в техния капан.

Предпоследният и последният модул носят малко свързани имена. Единият е "Здравето отвън“, а другият – "Здравето отвътре“. Надяваме се да е интригуващо не само като название на модулите, а и като съдържание, което сме подготвили да поднесем на младите хора. "Здравето отвън“ ще насочи вниманието ни към опазването на околната среда като нещо, което неизменно влияе на нашето собствено здраве. Поканили сме доброволци еколози, които отново са посветили до голяма степен своя живот към служенето на различни доброволчески каузи, свързани с опазването на околната среда. Ще направим точно тази връзка между това как да поддържаме една чиста среда около нас и как тя ще ни помогне да живеем много по-здрави. Последният модул "Здравето отвътре“ е по-скоро заключителен и обобщаващ. Ние като младежки работници в Младежкия център ще се включим в него. Ще представлява среща с хората, участвали в предходните модули. Ще имаме възможност да осмислим преживяното в този дългосрочен обучителен формат, да споделим какво сме научили, да извлечем ценни съвети и да си обещаем какво ще приложим в нашето ежедневие, за да можем да подобрим начина си на живот.

Казахте, че темата на 9-ти февруари ще бъде насочена към хранителните разстройства. Тя може да бъде полезна и на деца на по-малка възраст, тъй като знаем как те се инспирират от социалните мрежи и искат да подражават на по-големите, които са слаби и красиви. Това наистина може да доведе до хранителни разстройства. В тази връзка, каква е препоръчителната възраст на младежите, които могат да присъстват на модула, за да разберат наистина темата?

Подкрепям напълно това, което казвате. Младежкият център като такъв работи с групата младежи така както тя е дефинирана "15-29 години", но в никакъв случай нито този наш обучителен формат, нито останалите инициативи на Центъра, остават затворени за други възрасти. Напротив – ние вярваме, че можем да учим едни от други – както от хората с повече опит, така и от тези, на които им предстои да влязат в тази младежка възраст. По всякакъв начин се опитваме да насърчаваме именно това взаимодействие между различните възрастови групи и този обучителен формат не прави изключение. Добре дошли са и ученици в по-малка възраст, които още не са достигнали до гимназиалния етап на своето обучение. Ще се радваме на включването на хора с по-голям опит, на родители също. Все пак родителите са една специална група хора, с която също работим. Голяма част от тях вече имат младежи в своите домове, на други им предстои да отглеждат такива. Така че ги приветстваме и ще се постараем модулите да са полезни и интересни за всяка една от тези групи, както и да позволяват на всеки да се включи със своите опит и гледна точка в дискусиите и да е полезен на останалите.

За първи път ли провеждате подобен формат на здравна тематика?

Имаме отделни събития, които са свързани по един или друг начин с поддържането на здравето на младите хора, а и не само. Организирали сме спортни събития, продължаваме да включваме спорта в различни по характер събития, защото той е много вълнуващ за подрастващите. Като Младежки център се стараем непрекъснато да отговаряме на интересите на младите хора. Но може би този формат е първият, който комплексно събира различни теми, обединени от голямата тема за здравето и здравословния начин на живот. Гостуваме и на училища в учебни часове, като тези срещи също са посветени на храненето.

В заключение да припомним, че "Моят живот – моята сила“ ще започне тази вечер от 18.30 часа, когато е първият модул и ще продължи до 2 март. Кажете ни какви други инициативи предстоят след това?

През Фейсбук страницата на Международния младежки център младите хора могат да се информират за различните наши събития и инициативи. Те са с напълно свободен достъп и всички наши дейности са безплатни. Разнообразни са по характер – едни са много развлекателни, а други са обучителни. Целта е младите хора да могат да избират онова, което в най-голяма степен се свързва с техните интереси и смятат, че могат да надградят техни знания и умения. Отново във Фейсбук страницата могат да видят във всеки един момент кога, какво предстои да бъде организирано от нас и да заповядат на онова, което би било най-ценно за тях към момента.

Рени АТАНАСОВА