"Независимая газета": Виртуални "блогъри" вече могат да влияят върху общественото мнение
©
Както показва опитът на десетки успешни шоубизнес проекти в страните от Западна и Югоизточна Азия, единствената разлика между живите блогъри и виртуалните е, че последните могат да влияят безкрайно на целевата си аудитория и не могат да бъдат заглушени.
От 2016 г. социалните мрежи една след друга "избухват“ добре продуцирани ярки проекти. Китайската Луо Тиани и американската Лил Микела събират милиарди публика, изпълненията им се провеждат в огромни концертни зали, придружени от оркестри и музикални групи, а скъпите билети за тези шоута са разпродават за няколко дни. През 2018 г. Лил Микела беше определена в 25-те най-влиятелни личности на списание Times. През март 2019 г. Луо Тиани беше придружена от един от най-добрите пианисти в света, Ланг Ланг. И това са само два примера. Виртуалните идоли публикуват десетки съвместни "селфита“ с холивудски звезди, интервюта с тях се публикуват от водещи издания, а биографията им е пълна с "романти“ с реални "герои“ от светските хроники.
Индустрията на анимационните блогъри, поради високата цена на използването на системи за изкуствен интелект, все още е монополизирана от големи играчи. Но рано или късно тези технологии ще станат достъпни за милиони, а изрисуваните идоли ще размият границата между реалността и виртуалния свят.
Създателите на нови виртуални звезди със сигурност ще намерят начини да манипулират избраната от тях целева аудитория много по-ефективно, отколкото сегашните медии и филмови корпорации, особено като се има предвид способността на изкуствения интелект да прогнозира нуждите на публиката и независимо да провежда, макар и не винаги точно, социологически изследвания.
Днес вече създаването на виртуален герой близо до сърцето на представители на която и да е тясна социална или национална група е много по-евтино и по-бързо от обучението на много талантлив актьор. Той дори не трябва да получава заплата. Публиката не се интересува, че героят всъщност е измислица. Дигиталният герой ще стане говорител на мненията и стремежите на тяхното колективно аз.
Когато изкуственият интелект се научи да създава гранична реалност, той ще засегне възрастен по същия начин, както анимационните филми влияят на психиката на дете. Виртуалните влиятелни лица потенциално ще се превърнат в по-мощна сила от всички хиляди истински блогъри, които събират десетки милиарди харесвания всеки ден от фенове по цялата планета.
Привлекателността на нарисуваните герои ще бъде подсилена от увереността на всеки абонат, че съобщението от любимия му изпълнител, треньор по тенис на маса или психолог е изпратено лично до него. И ако е необходимо, винаги можете да говорите за времето с чатбота. Усещането за лично присъствие в живота на абоната е едно от основните предимства на виртуалния блогър. А фактът, че ще бъде невъзможно да го различим от настоящето, демонстрира неотдавнашното представяне на "Мета“, по време на което през повечето време на екрана не беше основателят на "Фейсбук“ Марк Зукърбърг, а неговият аватар. "Мета“ показа колко завладяващо и реалистично може да бъде видеосъдържанието, създадено от робот.
Днес изкуственият интелект вече се е научил не само да копира и възпроизвежда реалния свят, създавайки илюзията за реален живот във виртуалните акаунти. ИИ независимо допълва и създава нова реалност, която е неразличима от нашето ежедневие. В същото време броят на компаниите, разширяващи възможностите на роботите, бързо се увеличава.
Развитието на изкуствения интелект зависи не толкова от алгоритмите на неговата работа – те са публично достояние, колкото от информацията, която създателите му им преподават. Роботите са се научили да заобикалят ограниченията и да пренаписват реклами, за да изпращат спам. Някои създават снимки от устно описание, а в редакциите невронните мрежи заместват журналистите. Като се имат предвид всички тези процеси, човек трябва поне да бъде готов за появата на виртуални инфлуенсъри на руския медиен пазар.
Милиони хора днес водят диалози и дискусии с ботове в социалните мрежи, като са уверени, че общуват с реални хора. Спам обажданията се генерират от изкуствен интелект въз основа на характеристиките на речта, психологическото състояние и данните, събрани в Интернет за житейските приоритети на потенциален клиент. Има смисъл следващата стъпка да бъде създаване на видео съдържание, което е неразличимо от реалния живот. През 1938 г. радиорепортаж на CBS за марсианска атака срещу Съединените щати предизвиква паника в цялата страна и много километрови задръствания с бежанци на границата с Канада и Мексико. На "чудото“ се смееха само тези, които имаха достатъчно познания и не се поддадоха на масова психоза. Дали имаме достатъчно дискретност и спокойствие, за да не станем обект на манипулация в бъдеще е голям въпрос.
Превод и редакция: Юлиян Марков