Журналист: Кой е виновен - ми Тик-ток, естествено! Нека се сетим кои са хората, които отглеждат от бебешката количка новото поколение с телефони в ръце - за да мълчат?
©
"Фокус" публикува думите й без редакторска намеса:
Веднага да забранят Тик-ток! Да го спрат! Да го изтъргнат силово от телефоните на децата! ГДБОП да спре всички лоши примери от тоя интернет!
Това е новата онлайн истерия. Някакви деца видели щуротии в лошия Тик-ток, опитали да я повторят и едно дете попаднало в болница. Кой е виновен - ми Тик-ток, естествено!
А аз ще направя подписка да забранят "Сам в къщи" по всяко време на годината. Само в ЕДИН от епизодите, едно дете предизвиква около 40 ситуации, които водят до тежък травматизъм или смърт. Ами когато Кевин се спуска с шейна по стълбите у дома? Ако децата рекат да направят това във входа?
Комбинацията от невежество и родителска безотговорност за пореден път прехвърля детските щуротии като отговорност на някой, който трябва да "забранява“ нещата, "спира нещата“ и изведнъж всички деца стават кротки като овчици и докато цъкат на телефоните, гледат само образователни предавания.
Преди 15-16 години будната общественост поиска да бъде забранено показването на кеч, защото децата искали да имитират кеч-бойците и можело да се утрепят. Казусът изригна след потресаващ случай: три момчета на 13 години правили някаква хватка на метална конструкция на детска площадка, нещо било свързано с връзване с въжета. Едното започнало да се беси, но наместо приятелите му да потърсят помощ, те избягали. Детето беше загинало на площадката. Другите две момчета не казали нищо на родители си, докато полицията не ги притиснала. Никой обаче не попита родителите на живите момчета: "Как възпитахте такива долни страхливци, които не само са оставили приятел да умре, но дори не са опитали да потърсят помощ?"
Когато във Варна три момчета тайно се промъкнаха на жп депо и едно от тях излетя обгорено и димящо на земята, другите две момчета си плюли на петите и го изоставили. Това не е от Тик-ток. Такова долно поведение е продукт на пълната липса на приятелска култура.
Дали проблемът е на ТВ предаванията или пълното отсътствие на възпитание в семейството? Някога родителите ни заклеваха да бъдем другари, да помагаме на всяка цена, да носим отговорност. Родителите говореха с нас за това. И ние правехме бели постоянно от детска глупост, но не се изоставяхме.
Когато Невена падна от кълбото на главата си и изпадна в безсъзнание, всички бяхме на 8 годинки (втори клас). С влачене и дърпане я завлякохме у тях, а тя започна да повръща. Нямахме домашни телефони, нямаше как да се обадим за помощ. Оставихме й леген до леглото, вода и бележка до техните какво е станало. Тя не ходи на училище месец и половина и естествено всички решихме, че е страшен късмет да си счупиш главата и дори да не ти дават да четеш.
В моето детство много деца останаха еднооки при войни с фунийки с карфичка на върха. В САЩ много деца загинаха при играта chicken – застават на релсите пред мотриса на метрото или на влака и се измъкват в секундата преди да бъдат ударени.
Неизвестен е броят на загиналите по света, независимо от възрастта и държавата, при правене на страшни селфита.
Ако децата решат да правят дивотия, те нямат нужда от визуално вдъхновение и ако имитират нещо, което са видели, то е защото още не са го измислили сами.
Само от семейството зависи дали детето ще получи възпитание, което да го удържа донякъде от най-рисковите щуротии, които иска да прави. И пак гаранции няма. Традиционно обаче у нас виновни са телевизиите, шоу програмите, идолите, музиката, спортовете... Но нека се сетим кои са хората, които отглеждат от бебешката количка новото поколение с телефони в ръце - за да мълчат?
Абе - да започнат със забрана на "Сам в къщи", че най-лесно - от всичките епизоди ще ни бъдат спестени около 200 майтапа, които в реалния живот водят до смърт.