Често смятаме, че загубата на съзнание след тежка вечер се дължи на големите количества алкохол, но се оказва, че временната загуба на памет зависи и от това какви напитки се приемат и как това се случва.

Проучване, проведено от университета в Пенсилвания, показва, че изпадането в безъснание след пиянство зависи много от темпа, с който се приема алкохола, нивата на интоксикация, времето, за което човек се напива, пише Newsweek.

Данните са извлечени на база 79 студенти, които средно са пили по 4-5 напитки през уикендите, в които са излизали през семестъра. Всеки един от тях е изпадал поне веднъж в безсъзнание заради алкохола.

За да могат да бъдат проследени нивата на интоксикация на организма, участниците в проучването носели специални часовници, които измервали необходимите показатели в продължение на 12 седмици.

Рекапитулацията от проучването показва, че студентите изпаднали в безсъзнание общо 147 пъти в рамките на 486 дни. Де факто 70% от тях са загубили съзнание на някакъв етап.

Учените направили следното заключение: Съзнание се губи, когато всички гореизброени фактори са налице – бързо пиене, приемане на големи количества алкохол и за дълъг период от време.

Любопитно е, че според проучването, ако един от тези фактори отсъства или е в много малка степен, то шансът да не загубим съзнание - спада.

При по-детайлно разглеждане на данните се оказва, че жените са по-склонни да загубят съзнание спрямо мъжете. При тежка вечер, с много алкохол, има 80% по-голяма вероятност дамите да изпаднат в специфичното състояние, докато при мъжете шансът е около 70%.