Защо косата ни започна да капе, подобно на есенните листа? Не подмина и домашния любимец
©
Причини за есенния косопад
През есента намаляването на слънчевата светлина влияе на хормоналните нива в организма. Спадът на нивата на мелатонин може да доведе до увеличаване на косопада.
Промените в температурата и влажността, както и адаптацията към новите условия, могат да причинят стрес на организма, което също да повлияе на косата.
Косата преминава през три основни фази на рестеж — анаген (растеж), катаген (преход) и телоген (покой). През есента повече косми могат да влязат в телогенната фаза, което води до увеличен косопад.
Подобно на човешката коса, козината на кучето, също реагира на сезонните промени. През есента много породи кучета започват да сменят козината си, за да се подготвят за по-студеното време. Процесът на смяна на козината може да бъде интензивен, като кучетата губят много косми, за да направят място за ново "кожухче". По време на смяната на козината, кучетата може да се нуждаят от допълнителна хидратация и хранителни вещества, за да поддържат козината си здрава. Редовното четкане на козината не само помага за премахването на мъртвите косми, но и стимулира кръвообращението и здравето на кожата.
Зимата носи допълнителни предизвикателства за косата и козината
Ниските температури могат да изсушат косата и козината, правейки ги по-уязвими на наранявания.
Честото носене на шапки и шалове може да предизвика триене, което допринася за косопада и при хората.
Съвети за грижа за косата и козината през есента и зимата
– Използвайте хидратиращи шампоани и балсами за косата и подходящи продукти за козината на кучето
–Включете храни, богати на витамини и минерали, които поддържат здравето на косата и козината.
– Бъдете внимателни при разресването и стилизирането на косата и козината, за да намалите риска от наранявания.
– Масажирането на скалпа и кожата на кучето с натурални масла може да стимулира кръвообращението и растежа на косата и козината.