Защо е препоръчително да намалим консумацията на преработени меса и с какво можем да ги заместим
©
Изводите са на база предишни данни, според които яденето на колбаси и рискът от деменция са свързани. Те са били представени миналата година, но последните резултати са публикувани тази седмица в Neurology. Според изследването преработените червени меса увеличават риска от деменция с 13%. За да достигнат до този извод учените са изследвали група от 133 771 души на средна възраст 49 години. Всички участници е трябвало да водят хранителен дневник, в който да записват какво и колко често ядат.
В началото на проучването те не са страдали от деменция и са били проследени за период до 43 години. В края от общия брой развилите деменция са били 11 173.
С повишения риск от заболяването са свързани преработени червени меса, каквито са колбасите, саламите и беконът. От друга страна, при консумацията на непреработено месо не е отчетен нито завишен, нито понижен риск от деменция.
Здравните експерти не са особено изненадани от изводите. Преработените червени меса често имат високо съдържание на мазнини, натрий и захари, за които е вече известно, че се отразяват неблагоприятно на тялото ни.
Но освен че са силно възпалителни, свързани с повишен риск от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания, те също така "могат да увеличат и риска от плаки в мозъка, които са свързани с деменция и/или когнитивен спад", казва диетологът д-р Дана Хунес.
Триметиламин N-оксидът в преработените червени меса също е свързан с повишен риск от развитие на деменция и болестта на Алцхаймер. А завишеното съдържание на натрий пък повишава кръвното налягане, намалява притока на кръв към мозъка и потенциално може да доведе до съдова деменция, пише Healthline, цитирано от lifestyle.bg. Предвид всичко това, изключването или поне намаляването на консумацията на преработени меса е препоръчително, за да запазим добрата функция на мозъка. Този съвет можем лесно да приложим на практика, като ги заместим с бобови храни, ядки, риба или пилешко месо.