Замяната на наситени животински мазнини в храненето с растителни ненаситени показва намалена честота на диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания, се констатира от изследване, публикувано в Nature Medicinе.

Учените са анализирали мазнините, които се намират в кръвта, като са проследили данните на 113 участници.

В проучването те са били разделени на три групи. Едната група се хранела 16 седмици с диета с по-високо съдържание на наситени животински мазнини, а другите - с повече мононенаситени или полиненаситени растителни мазнини. Участниците са предоставили и кръвни проби, благодарение на което е било оценено влиянието на животинските мазнини върху липидите в кръвта.  

Анализът отчита, че участниците с по-висока оценка, която показва, че диетата им включва повече полезни мазнини, имат значително по-малък риск от развитие на кардиометаболитни заболявания, в сравнение с тези с по-ниска оценка.

По-високата мултилипидна оценка е свързана с шесткратно по-силно намаляване на риска от сърдечни заболявания и петкратно намаляване на риска от диабет тип 2.

Проучването обаче не включва независими изследвания за потвърждаване на абсолютните размери на ефекта за всички метаболити или за установяване на прагове. Участниците също така са били предимно от европейски произход, което ограничава обобщаването му.

Защо видът на мазнините в диетата е важен?

Според Световната здравна организация по-малък прием на наситени мастни киселини може да помогне за намаляване на холестерола и да има положителен ефект върху здравето на сърцето.

Замяната на животинските мазнини с полиненаситени или мононенаситени мазнини от растителни храни също може да намали риска от коронарна болест на сърцето.

Това е така, защото животинските мазнини повишават липидите в кръвта като триглицериди и холестерол. А по-високите им нива са свързани с по-висок риск от сърдечни заболявания.

Експертите препоръчват по-малко от 10% от общия прием на калории на ден да идва от наситени мазнини.

Най-големият източник на наситени мазнини са храни като сандвичи с деликатеси, сирене, бургери, хот-дог, както и храни като запеканки, кесадили и спагети с кайма.

За да се намали приемът на наситени мазнини, специалистите съветват да се започне с малки стъпки и алтернативни варианти, пише puls.bg. Например кашкавалът може да се замени с ядки, а маслото с растителни масла като зехтин или гроздово олио. Включването на повече плодове и зеленчуци в диетата също е препоръчително.