От 9 до 10 ноември за първи път в София ще се проведе годишната среща на сдруженията, управляващи авторски права в областта на аудиовизията, обединени в Международна конфедерация на дружествата на композитори и автори (CISAC). С над 225 членуващи организации от 116 държави, CISAC представлява над 5 000 000 правоносители от всички региони и артистични репертоари, включително музика, аудиовизия, драма, литература и визуални изкуства. В комитета участват 96 аудиовизуални асоциации от 66 държави.

Домакин на международното събитието ще бъде българската организация ФИЛМАУТОР, която отбелязва 30 години от своето учредяване. Повод срещата да се състои точно в България е и ниската степен на правоприлагане на авторските права в областта на аудиовизията и необходимостта да се предприемат ефикасни мерки в защита на правата на българските и чуждестранни правоносители в областта на киното. Страната ни е единствената в ЕС, в която за филмовите творци не се плащат възнаграждения за препредаване.

Освен регионалните проблеми, предстои делегатите да обсъдят теми, които засягат целия сектор - изкуствения интелект в аудиовизията, пазарните тенденции при разпространение на филмите чрез AVoD и TVoD, ролята на колективното управление при копродукциите и други.

Припомняме, че в момента в НС предстои да се обсъди и разгледа ЗИД на ЗАПСП, внесен от МС и приет от НС на първо четене, който цели да възприеме двете европейски директиви 2019/789 и 2019/790. От ФИЛМАУТОР вече изпратиха отворено писмо до депутатите, в което изказаха загриженост във връзка с част от предложенията. От организацията очакват между първо и второ четене законопроектът да бъде коригиран в посока възприемане на добрите европейски практики, за да бъдат гарантирани правата на творците и за постигане на правна сигурност за всички участници в процеса по създаване и ползване на авторско съдържание, каквато е и целта на директивите.